Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PARAYLA ENGELLİ RAPORU MU VERİLİYOR?

...

Okunma: 7654

10.05.2018 18:51

engelli, dernek, tsd, bartın, ferit kurulan, engelli raporu, yürüyüş, bartın haber
Facebook'ta Paylaş

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Bartın Şubesi tarafından 10 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen yürüyüş geniş katılım ve renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşün sonunda Türkiye Sakatlar Derneği  Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan’ın, “Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz. Bu fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz.” açıklaması güne damga vurdu.

 

10 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Bartın’da Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Bartın Şubesi tarafından yürüyüş düzenledi. Yukarıçarşı mevkiinde yer alan dernek binası önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

 

Yürüyüşe engelli vatandaşların yanı sıra Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, TSD Bartın Şubesi Başkanı Ferit Kurulan Bartın Otizmli Engelliler ve Destek Eğitim Dayanışma Derneği  Başkanı Berna Şengün, MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, MHP Bartın 1. Sıra Milletvekili Adayı Orhan Kırşanlı, AK  Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Milletvekili Aday Adayları Murat Yıldırım, Nurzen Çağdaş, AK Parti Kadın Kolları Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Yasemin Dora Kurtkaya, Saadet Partisi Milletvekili Aday Adayı Ünal Yurtbay, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinaoplu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kurulan: “Engelliler istihdam konusunda da unutuldu”

 

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından açıklamalarda bulunan TSD Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan ülkemiz zorlu bir dönemden geçtiğini ifade ederek, “Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken bir yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor. Engelliler Haftası başlarken engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz. Son yıllarda yapılan engellilere  yönelik olumlu çalışmaları taktirle karşıladığımızı ancak yeterli olmadığı konusunda bir kez daha sesimizin duyulmasını istiyoruz. 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Ancak sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu. Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerine yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine göre çalıştırılmadı, işyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu.” dedi.

 

“İlaçlar kapsam dışı bırakıldı”

 

Evde bakım yardımı mevzuatının da tüm uyarılara karşın değiştirilmediğini söyleyen Dernek Başkanı Kurulan,  “Toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü. Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar kapsam dışı bırakıldı ya da kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarında zorluk çekmeye başladılar.” diye konuştu.

 

“Duydukça en çok bizler kahroluyoruz”

 

Kurulan açıklamasının devamında yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara engelli raporları temin edildiğini duyduklarını da belirterek, “Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz. Bu fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz. Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve herkes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur. Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, bir çok engelli haklarından yararlanabilecektir. Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

 

Etiketler: engelli, dernek, tsd, bartın, ferit kurulan, engelli raporu, yürüyüş, bartın haber
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13507
0.135432019-12-12 22:14:52