Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PLATFORMDAN AMASRA'DA UNESCO ÇAĞRISI

...

Okunma: 9788

07.01.2017 17:53

bartın platformu, amasra, amasra termik santral, hema, unesco,
Facebook'ta Paylaş

Bartın Platformu tarafından Amasra Kalesi’nde yapılan açıklamada Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Amasra Kalesi’nin termik santrallerin tehlikesi altında olduğu vurgulanırken UNESCO sürecinin hızlandırılması çağrısı yapıldı. Ayrıca Bangladeş’te Rampal Termik Santrali’nin tehdit ettiği Mangrov Ormanları UNESCO Dünya Mirası alanına da destek mesajı gönderildi.

Bartın Platformu üyeleri Amasra’da buluşarak termik santral karşıtı mücadele kapsamında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Amasra Kalesi’nin termik santrallerin tehlikesi altında olduğu vurgulandı.

 

Her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlayan tarihi Amasra Kalesi’nde platform adına açıklama Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Artar tarafından yapıldı.

 

Bangladeş’e desteğimizi sunuyoruz

 

Artar açıklamasında, “Hepiniz biliyorsunuz Amasra’da yapılması planlanan termik santrale karşı mücadele veriyoruz. Bartın Platformu olarak bileşenlerimizle birlikte bu mücadeleyi yıllardır sürdürüyoruz. Dava ve itiraz süreçleriyle bu mücadelemiz devam ediyor. Biz bu süreci devam ettirirken bir yandan dünyada da bazı gelişmeler oluyor. UNSECO Geçici Miras Listesinde olan Amasra’mız ve bununla beraber beş yerleşim yedi noktada kaleli ve surlu yerleşimler başlığıyla geçici miras listesine başvurumuz vardı. Dolayısıyla biz Amasra’yı da UNESCO Geçici Miras Listesinde bir alan olarak her zaman bu konuda çalışmaların yoğunlaşmasını Amasra’nın her zaman doğal ve kültürel güzellikleriyle anılmasını istiyoruz. Bu nedenle dünyada da UNESCO dünya mirası alanlarına yönelik özellikle kömürlü termik santraller açısından tehlikeler ve tehditler devam ediyor. Bugün 7 Ocak 2017 ve tüm dünyada özellikle kömürlü termik santrallere karşı yapılan bir mücadele var. Bangladeş’te Rampal Termik Santrali’nin tehdit ettiği Mangrov Ormanları UNESCO Dünya Mirası alanına tüm dünyadan destekler veriliyor. Bizlerde Ceneviz ticaret yolunda kaleli ve surlu yerleşimler geçici başvurusuyla Foça’dan Sinop’a kadar olan noktalarda hem Bangladeş’e desteğimizi sunuyoruz hem de buradan Amasra’dan tüm dünyaya sesimizi duyurmak istiyoruz. Biz Amasra’yı dünya mirası olarak kabul ediyoruz. Dünya mirası olan Amasra’nın da böyle doğal güzellikleri ve kültürel güzellikleri ile kalması için sesimizin yeniden duyulmasını arzu ediyoruz.”

 

UNSECO sürecinin hızlandırılmasını bekliyoruz

 

Açıklamasının devamında Amasra için UNESCO sürecinin hızlandırılması gerekliliğine de vurgu yapan Artar, “2013 yılında Amasra Türkiye’de ki diğer 7 nokta ve 5 ille birlikte türkiye’nin ilk seri başvurusu olarak UNESCO tarafından geçici miras listesine alındı. Türkiye’de şu an 15 tane miras alanı var ve 60’ya yakın geçici miras listesinde alanımız var ama tek seri başvuru foça’dan sinop’a kadar amasra’nın da içinde bulunduğu bir başvuru. 2013 yılında ki başvurunun altından o dönemin yöneticileri bu işi çok ciddiye alarak Amasra’da UNESCO ile ilgili çalışmaları başlatmışlardı. Bartın valiliği, Amasra Kaymakamlığı, Amasra Belediyesi ve Bartın Üniversitesi’nin destekleriyle Amasra’da üç günlük bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştayın sonucunda bir kalkınma ajansı projesi kapsamında da ortaya bu yolda yapılacak hedefler, stratejiler ve politikaların konulacağı kitap hazırlandı. 2014 yılında hazırlanan bu kitabın ardından bizler Amasra’da yaşayan vatandaşlar ve bu işte kendini sorumlu hisseden insanlar olarak bu konuda önümüze konulan kısa, orta ve uzun vadedeki çalışmaları hep birlikte bekledik. Tabi ki yerel yöneticilerin ve kamu yöneticilerinin değişmesi bu süreci biraz öteledi ama biz özellikle Bartın Platformu’nda birçok sivil toplum kuruluşu ve Amasra’nın termik santralle anılmasını istemeyen vatandaşlar olarak UNSECO sürecinin hızlandırılmasını, bu noktada da Amasra’nın bir dünya mirası olarak tescillenip bu konudaki çalışmaların hızlandırılmasını bekliyoruz.” Dedi.

Etiketler: bartın platformu, amasra, amasra termik santral, hema, unesco,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04849
0.04882019-12-08 18:42:57