Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PLATFORMDAN GOYGOYCULUK PEŞİNDE AÇIKLAMASI

Bartın Platformu'ndan açıklama: "Hattat kavşak suyunu gasp ediyor Milletvekili Tunç Goygoy peşinde"

Okunma: 4453

22.12.2016 21:52

bartın platformu, amasra, amasra termik santral, hema, ak parti, yılmaz tunç, hüseyin manav,
Facebook'ta Paylaş

BARTIN PLATFORMU: “YILMAZ TUNÇ GOYGOY PEŞİNDE”

 

Amasra'ya yapılması planlanan termik santralin başta çevreye ve insan sağlığına zarar vereceği düşüncesiyle 2010 yılından bu yana santral karşıtı mücadelesine devam eden Bartın Platformu, Milletvekili Yılmaz Tunç’un santrale yönelik açıklamalarını laf kalabalığı anlamına gelen ‘goygoy’ olarak nitelendirdi.

 

2010 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana Amasra'ya yapılması planlanan termik santralin başta çevreye ve insan sağlığına zarar vereceği görüşüyle santral karşıtı çalışma, etkinlik ve hukuki süreçlerin yürütülmesine öncülük eden Bartın Platformu tarafından, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un termik santrale yönelik “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” açıklamaları laf kalabalığı anlamına gelen ‘goygoy yapmak’ olarak nitelendirildi.

 

Kömür çıkarılsın diyen biziz

 

Bartın Platformu açıklamasında; “Amasra’ya termik santral için ÇED olumlu izni verildiği, termik santrale kapı aralayan Çevre Düzeni Plan değişiklikleri yapıldığı son üç aylık süre içinde konu hakkında hiçbir açıklama yapmayan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç sonunda konuşmuş. O da goygoy (laf kalabalığı) yapmak için. Sayın Tunç, Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale destek çıkmak için “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” gibi her yöne çekilebilecek laflar söylemiş. Sayın Tunç, çıkarılacak kömür enerji değil mi? Kömürü çıkarmayın diyen mi var? 10 yıldır kömür çıkarılsın diyen biziz. Şu ana kadar 1kg kömür çıkarmayan ise arka çıktığınız şirket. Üstelik çıkarmadığı kömüre karşılık devlete ödemesi gereken tazminatı ödemeyen de yine o şirket. Haydi çıkarsın Amasra’daki kömürü de hep birlikte görelim. Kaldı ki ülkeye enerji lazımsa, Amasra’da ülkenin en kuvvetli rüzgarları var, enerji üretmek için termik santral değil de rüzgar santralleri yapılsın diyen biziz, buna kulak tıkayan siz.” Denildi.

 

Hattat’a sevginizin nedeni nedir?

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un açıklamalarının eleştirildiği açıklamanın devamında,  “Bir de Amasralılara ahkam kesme meselesinden bahsetmişsiniz. Amasralılara kim ahkam kesiyor, halka yalan kim söylüyor, halkı kim yanıltıyor sayın Tunç, siz değil misiniz? Mugada’ya Alpler Enerji firması tarafından yapılmak istenen termik santral hakkında 9 Nisan 2015 tarihinde “Bu olay sadece özel bir firmanın başvurusundan ibarettir, bölge turizm bölgesi olduğu için başvuru reddedilir, Mugada gibi Karadeniz’in en güzel köyü olan turizm cennetine termik santral düşünülemez, endişeye gerek yok” diyen siz değil miydiniz? Daha sonra da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidip bu termik santral ÇED sürecini durdurmak için girişimlerde bulunan da sizdiniz.  Sizin girişiminizden sonra Mugada’ya termik santral projesi durduruldu. Sayın Tunç; Termik santral Mugada’da zararlı da, Amasra’da değil mi? Mugada turizm bölgesi de, Amasra değil mi? Mugada Karadeniz’in cennet köyü de, Amasra cennet ilçesi değil mi? Bartın’da termik santral yapan Alpler Enerji olunca karşısınız, Hattat Holding olunca taraftar. Hattat’a sevginizin nedeni nedir, siz onu açıklayın Yılmaz Tunç. Hem termik santralin zararlı olacağı için Mugada’da yapılamayacağını söylüyorsunuz, hem de Amasra için “Bu çağda hiçbir işletme çevreye zarar verecek bir faaliyet gerçekleştiremez.” diyorsunuz. Hemen yakında Zonguldak Çatalağzı’nda Hattat’ın örnek gösterdiği yeni yapılan Eren Holdinge ait termik santrallere Çatalağzı ve Muslu halkı bugün isyan ediyor. “Havamız, suyumuz, sağlığımız” gitti diyorlar. Halkın isyanını duymuyor musun? Çatalağzı’ndaki belayı Amasra’nın başına sarmaya neden ortak oluyorsunuz?” ifadelerine yer verildi.

 

Hanginiz ahkam kesiyor?

 

AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav’ın daha önceki süreçlerde termik santral yerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirttiği ifadelerine de değinilen açıklamada, “Sayın Tunç kendi partinizin il başkanı Hüseyin Manav da, termik santralin yerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Amasra korunması gereken oldukça önemli bir yer. Bizler enerji yatırımlarına karşı değiliz. Ancak bunun yerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki, hem milli servetimiz değerlendirilsin hem de insanımıza hayat zehir edilmesin. Önemli olan Amasra” dedi. Bu durumda hanginiz ahkam kesiyor. Siz mi, yoksa sayın Manav mı?  Açıklar mısınız. Sayın Tunç sizden başka kimse Amasra halkına ahkam kesmiyor, yalan söylemiyor. Hem 2019 davacıyla Termik santrale karşı rekor davacıyla dava açan bu halktır, hem de yine 42 bin dilekçeyle ÇED raporuna itiraz eden bu halktır. Bu halk sizin yalanlarınıza artık inanmıyor. Bu yüzdendir üç aydır bütün çağrılarımıza rağmen sessiz kalmanız. Bu yüzdendir bu süre içinde halkın içine çıkamamanız. Oysa siz bu halka karşı sorumlusunuz. Partinizin Ankara’daki üst yöneticilerine veya Hattat’a karşı değil.” Denildi.

 

Hattat kavşak suyuna göz dikti

 

Açıklamanın son kısmında kavşak suyuna da değinilirken, “Sayın Tunç, Hattat şimdi de termik santralde kullanması gereken büyük miktardaki tatlı suyun temini için Kavşak suyuna göz dikti. ÇED raporunda belirttiği gibi Kazpınar’ı kuyusundan çıkaracağı tatlı suyu (kavşak suyu) yakınında bir yerde depolamak için Türkiye Taşkömürü kurumundan depo yapım izni ve bu suyu orman içinden termik santrale taşımak için boru hattı izni istemiş. Bunun için DSİ ve Orman İşletmesinin de izin vermesi gerekiyor. Sizin emrinizden çıkmayan bu kurumların bu izinleri vermesi demek, 100 bin insanın ücretsiz yararlandığı kavşak suyunun miktarının azalması veya yok olması demek. Sayın Tunç kavşak suyunu Hattat Holding’e peşkeş çekip, bu halkı suyunu para karşılığı almak zorunda bırakacaksınız? Bartın-Amasra halkının cebindeki parayı da mı Hattat’a uğruna feda edeceksiniz? Dediğimiz gibi siz halka karşı sorumlusunuz, Hattat’a veya Hattat’ın hemşehrisi politikacılara değil. Haydi Yılmaz Tunç, kavşak suyunun Hattat’a peşkeş çekilmesini önlemek için bir şeyler yapın da, bu halk sizin ahkam kesmekten, goygoy yapmaktan başka bir şeyler yapabildiğinizi de görsün.  Biz Bartın Platformu olarak termik santral karşıtı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz ve bu santrali Amasra’ya yaptırmayacağız. Siz de biraz yaşadığınız yere karşı sorumluluk hissedin ve halkın mücadelesinin yanında olun.” İfadeleri kullanıldı.

 

Etiketler: bartın platformu, amasra, amasra termik santral, hema, ak parti, yılmaz tunç, hüseyin manav,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09581
0.096142020-01-19 09:01:02