Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI

Öyle yöntemler uyguluyorlar ki...

Okunma: 2717

29.01.2018 18:22

polis, bartın, emniyet, dolandırıcı, uyarı, bartın emniyet, bartın polisi, bartın haber, bartın tv, haber bartın
Facebook'ta Paylaş

POLİS DOLANDIRICILIK OLAYLARINA KARŞI UYARIYOR

 

Son yıllarda dolandırıcıların ağına düşen vatandaşlar büyük mağduriyetler yaşarken Bartın Emniyet Müdürlüğü ekipleri çarşı-pazar dolaşarak vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı uyarıyor.

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelince vatandaşlar dolandırıcılık olaylarına karşı bilgilendiriliyor. Vatandaşlara özellikle altın ve benzeri ziynet eşyalarını tanımadıkları birilerine doğrudan veya dolaylı olarak teslim etmemeleri gerektiği anlatılıyor.
 

Suç ve suçlularla mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdüren Bartın Polisi, dolandırıcılık olaylarına karşı mücadele amacıyla vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Daha önceden birçok konuda hazırlanan el broşürlerini dağıtarak bilgilendirmeler yapan Bartın Polisi bu kez de telefonla dolandırıcılıklara karşı vatandaşı bilgilendiriyor. 

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşlardan özellikle cep telefonundan veya ev telefonundan arayarak kendilerini kamu görevlisi (Asker, Polis, Başkomiser, Amir, Emniyet Müdürü, Savcı) olarak tanıtıp (telsiz sesleri ile), “Sizin telefonunuzdan devlet büyüklerinin eşlerinin rahatsız edildiğini, taciz edildiğini, kuyumcu soygununda kimlik kartlarının olay mahallinde bulunduğu, sahte altın satın aldıkları” ve benzeri suçlardan bahsederek gerçek suçluları yakalamak için çalışma yaptıklarını söyleyenlere itibar etmemelerini istiyorlar.

 

Ayrıca hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para veya ziynet eşyası talep etmeyeceğinin de özellikle altını çiziyorlar.
 

Dolandırıcıların kullandığı yöntemler dikkat

 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri, Vali veya Vali Yardımcısı adına aradıklarını söyleyerek yardıma muhtaç kişilere yardım edecekleri bahanesi gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar. Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.” denildi.
 

155 Polis İmdat Hattını arayın

 

Telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı alınması gereken tedbirler ise; “Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: polis, bartın, emniyet, dolandırıcı, uyarı, bartın emniyet, bartın polisi, bartın haber, bartın tv, haber bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04105
0.041332020-05-27 08:05:32