Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PREMİUM PROJE SEÇİLDİ

BARTIN'LI MİMAR OYLUM IŞIK'TAN BİR BÜYÜK BAŞARI DAHA

Okunma: 4331

06.12.2017 13:50

Facebook'ta Paylaş

Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yanşaması birincisi 2004 yılında Bartın Mimarlar Odası’nın İlk Kadın Başkanı seçilen Oylum Işık İstanbul’da elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi.

Oylum IŞIK Hürriyet Gazetesinin Düzenlediği en iyi konut Proje Yarışmasında İlk 5 e girdi.

 

Hürriyet Gazetesinin düzenlediği, “Sign of City Awards” yarışmasında, en iyi konut kategorisinde yarışan, Işıklar Yapı Sağlığı Merkezinin “Yeni Poyracık Palas” projesi ilk 5 arasındaydı.

 

Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin kurucusu, Oylum Işık tarafından tasarlanan ve uygulaması gerçekleştirilen “YENİ POYRACIK PALAS” adlı konut, en iyi konut kategorisinde "Premium Proje “ seçildi.

 

2002 yılında Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yanşamasında birincilik ödünü alan Oylum Işık, 2004 yılında Bartın Mimarlar Odası’nın İlk Kadın Başkanı seçilmişti.

 

Hürriyet Gazetesi'nin 2014 yılından bu yana düzenlediği bu yarışma sektörün en saygın yarışmalarından biri. Birçok farklı kategoride yarışan projeler, sektörün duayenleri arasında kabul edilen jüri üyeleri tarafından seçilerek belirleniyor.

 

Şişli Belediyesi'nde faaliyet gösteren tek kadın Müteahhit olan Oylum Işık, projesinin yaklaşımını “bulunduğu semtin dokusuna saygı gösteren ve modern zamanın diline sahip bir yapı” olarak tanımlıyor. Kentsel dönüşüm yasasının yapısal dönüşümleri hızlandırdığını belirten Işık, yeniden yapılan binaların semtlerin korunması ve gelişmesi üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Uydu projelerle ortaya çıkan 'kentleşmenin büyürken semtleşmenin yok olma tehdidinin önemini vurguluyor. Dönüşümün; ancak doğru tasarım ve estetik kararlarla, gerçekleşeceğine inanan Işık, semte değer katacak yaklaşımın bu şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor. Oylum Işık'ın bu yaklaşımla ve tamamladığı Yeni Poyracık Palas projesinin, en önemli özelliği; tasarımının mahalle dokusuyla uyumu ve bu doku içerisinde 'fark edilmeden dikkat çekmeyi' başarması olmuştur. Bomonti Hilton Oteli'nde 28 Kasım Salı akşamı, gerçekleşen yarışmada en iyi konut kategorisinde Nişantaşı bölgesinde yer alan “Yeni Poyracık Palas' isimli yapı, ilk 5”te sergilenen projeler arasında yer aldı. 

 

Oylum Işık Kimdir.?

 

1994 yılında YTU Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi programını tamamlayan Işık, Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi'nin de kurucusudur. 1995-1997 yılları arasında Yapı Fuarlarında “Amacına Uygun Düzenlenmiş Stant' kategorilerinde tasarım ödülleri almıştır. 2002 yılında” Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yanşamasında birincilik ödünü alan Işık, 2004 yılında Bartın Mimarlar Odası’nın İlk Kadın Başkanı seçildi. Takip eden yıllarda Bartın'ın örnek sitelerinden Bartın ABA Kent ve Amasra ABA Kent projelerini çizmiş, Rusya, Gürcistan, Abhazya ve Lüksemburg gibi yurt dışı ve yurt içinde, mimari ve iç mimari alanlarında pek çok projeye imza atmıştır. 2010 yılından itibaren hem mimari proje hem de inşaat uygulamalarına İstanbul’da devam eden Oylum Işık birbirinden faklı ölçekli projeleri hayata geçirmeye devam etmektedir. Kentsel dönüşüm uygulamalarının hem mimari tasarımlarını hem de inşaatını üstlendiği Maltepe de Eğitim binası, Nişantaşı’nda Yeni Poyracık Palas projesinin ardından yine Nişantaşı’nda devam eden diğer kentsel dönüşüm projelerini ve mimarlık hizmetlerini Oylum Işık dinamik kadrosuyla sürdürmektedir.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.34975
0.350222020-05-27 08:49:45