Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PRENSİP OLARAK KARŞI DEĞİLİZ

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay ‘Saadet Partisi ve Başkanlık Sistemi’ başlıklı açıklamasıyla partisinin başkanlık sitemine bakış açısı ve sağlıklı bir başkanlık sistemi için olması gerekenleri anlattı.

Okunma: 5115

13.01.2017 19:24

ünal yurtbay, saadet partisi, başkanlık sistemi,
Facebook'ta Paylaş

 

 

Başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarında prensip olarak başkanlık sistemine karşı olmadıklarını kaydeden Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, “Dokunulmaz bir başkanlık sisteminden yana olamayız.” dedi. Ayrıca başkanlık sisteminde güçlü bir meclisin bulunması, bu meclisin kanun yapma, bütçe yapma ve başkanı denetlemesinin gerekli olduğunu belirten Yurtbay, “Bu üç görevi meclis yerine getirmelidir. Denetim dışı kalan bir başkanlık sistemi bugün olmasa da yarın ülkeyi içinden çıkılmaz bir felakete doğru götürebilir.” Diye konuştu.

 

İl Başkanı Yurtbay açıklamasında başkanlık sisteminin son günlerin en önemli tartışma konularından birisi olduğunu kaydederken kamuoyuna yansıdığı kadarıyla arzulanan şeyin, “Millet yürütmenin başını olacak başkanı seçsin, başkan da hükümetini oluştursun. Oluşacak bu hükümet millet meclisinin güvenoyuna sunulmasın. Böylelikle yönetimde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık ikilemi ortadan kalksın. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla arzulan şey budur. Şimdilik sadece AK Parti üst aklı ile MHP’nin üst aklının bildiği anayasa değişiklik teklifi TBMM’ye intikal ettiğinde hepimiz, arzu edileni bütün boyutlarıyla öğrenmiş olacağız.” Dedi.

 

Prensip olarak karşı değiliz

 

 Saadet Partisi temsilcileri olarak kendilerine sorulan önemli sorulardan birisinin Saadet Partisi’nin başkanlık sistemi ile ilgili olarak ne düşündüğü konusu olduğunu ifade eden Yurtbay, “Biz prensip olarak başkanlık sistemine karşı değiliz. Milli Görüş olarak bu meseleyi 1970’li yıllarda ilk gündeme getiren biz olduk. Ancak, o günün koşullarında bu pek rağbet görmedi. 1990’lı yıllarda konu yeniden gündeme geldiğinde yine biz bu konuya olumlu yaklaşmış, bugün söylediğimizi o gün de aynen söylemişiz. Biz dokunulmaz bir başkanlık sisteminden yana olamayız. Başkan yürütmenin başı olsun, seçildikten sonra bakanları kendisi atasın, böyle bir hükümet millet meclisinin onayına da sunulmasın, bu olabilir. Ancak bizim başkanlık sistemi ile ilgili olarak olmasını istediğimiz iki şey daha vardır. Bunlardan birincisi güçlü bir meclisin bulunmasıdır. Bu meclis üç şeyi yapmaktan sorumlu olmalıdır. Birincisi kanunları yapmalıdır. İkincisi bütçeyi yapmalıdır. Üçüncüsü de başkanı denetlemelidir. Bu üç görevi meclis yerine getirmelidir. Denetim dışı kalan bir başkanlık sistemi bugün olmasa da yarın ülkeyi içinden çıkılmaz bir felakete doğru götürebilir.” Diye konuştu.

 

Fesih yetkisi, ülkeyi diktatörlüğe götürebilir

 

Başkana Meclisi fesih yetkisinin verilmemesi konusunun da önemsedikleri konular arasında olduğunun altın çizen Yurtbay, “Eğer meclisi fesih yetkisi başkanın elinde olursa,  böyle bir meclis çalışamaz. Meclis, meclis olmaktan çıkar. Bu fesih yetkisi, ülkeyi diktatörlüğe götürebilir. Bu da, ülkenin hayrına olmaz.” Dedi.

 

Barajın nedeni ortadan kalkmış olacak

 

Baraj konusuna da değinen Yurtbay, “Meclis ile ilgili olarak temel yaklaşımlarımızdan birisi de % 10’luk barajın tamamen kaldırılmasıdır. Çünkü başkanlık sitemi ile yönetimde istikrar sağlanmış olacağından, barajın nedeni ortadan kalkmış olacaktır. Meclis bütün milleti kucaklayan bir kurum olmalıdır. Bu meclis, bütün düşüncelerin temsil edildiği bir meclis olursa, bunun ülke barışına olan katkısı büyük olur.” Dedi.

 

Adalet sistemi baskılardan arındırılmalı

 

Başkanlık sistemine ilaveten adil bir yargı sisteminin istedikleri ikinci şey olduğunu da kaydeden Yurtbay, “Adalet sistemi bütün baskılardan arındırılmalıdır. Çünkü adalet mülkün temelidir. Adaletin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Kuvvetler ayrılığı esası yargıda hâkim olmalıdır. Yüksek yargının oluşmasında Başkanın, Meclisin ve diğer ilgili kurumların bir takım teklif ve tensipleri olabilir. Bu hiçbir zaman, yargıya müdahale sebebi olmamalıdır. Talimatlarla yapılan yargılamalar toplum vicdanında her zaman derin yaralar açmıştır, açmaya da devam eder. Meclis yargıda gördüğü bir takım aksaklıkları düzeltmek için yasalar çıkarabilir. Bu doğal bir şeydir. Ancak yargılamaya direk müdahale etmek ise adaleti sarsar. Netice itibariyle bizim başkanlık sistemine yaklaşımımız budur.” Dedi.

 

Başkanlık sistemi yokluğundan gelmedi

 

Başkanlık sisteminin topluma bütün dertlerden kurtulmanın ilacı olarak sunulduğunu ve bunun yanlış olduğunu kaydeden Yurtbay açıklamasının devamında, “Topluma “başkanlık sistemi” bütün dertlerden kurtulmanın ilacı olarak sunuluyor. Bu yanlış bir şeydir. Tolumda var olan sıkıntıların temelinde üç şey vardır. Birinci olarak eğitim, aile ve ahlak gibi sosyal politikaların oluşturulmasında AB Kıstaslarının esas alınmasıdır. AB, bugünkü AK Parti üst aklı tarafından bir medeniyet projesi olarak kabul edilmiştir. Hükümet, bütün sosyal konuları, AB kıstaslarına göre ele aldığında ve düzenlemeleri de buna göre yaptığından, toplumda büyük bir manevi tahribata sebep olmuştur. Bu meseleler bizim başımıza başkanlık sistemi yokluğundan gelmedi, uygulanan yanlış politikalar sebebiyle geldi. Yaşanılan sıkıntıların ikici sebebi ise, diş politikada ABD ve İsrail’in stratejik müttefik kabul edilmesidir. Suriye, PKK ve diğer dış politika meseleleri bu yanlış tercihin sonucu olarak başımızı ağrıtan konular olmuştur. Üçüncü olarak ekonomide yaşanan bütün sıkıntıların temelinde ise tercih edilen “faizci, liberal kapitalist nizam” bulunmaktadır. Bu nizam toplumun daha fazla borçlanmasını, ağır vergiler ile ezilmesini sağlamış, sanayileşmeyi ve üretimi baltalamıştır. Bu üç sıkıntını temelinde “başkanlık sitemi” olmayıp bu yanlış uygulamalar bulunmaktadır.” ifadelerine yer verdi. 

 

Saadet Partisi bu ülkenin sigortasıdır

 

Türkiye’nin kurtuluşunun adil yönetimden geçtiğini de sözlerine ekleyen Yurtbay, “Adil yönetim ancak “Doğru Hak Anlayışı” ile mümkündür. İnsanlık şimdi kendisine “Saadet” getirecek yeni bir düzen aramaktadır. Bunun için Milli Görüşe dönmek gerekir. Milli Görüş’e dönmek demek iddia ile olmaz, Saadet Partili olmakla olunur. Saadet Partisi bu ülkenin sigortasıdır. Türkiye, şekil değişiklikleriyle kurtulamaz, ancak zihniyet değişikliği ile kurtulur. Batı zihniyeti, Türkiye’ye uygun bir zihniyet değildir. Biz, İslam ümmetinin evlatlarıyız. Bunun için kendi ruh kökümüze dönmekten başka çaremiz yoktur. Türkiye, Adil Düzeni tesis ederek örnek ve öncü ülke olmalıdır. Müslüman ülkeler ve ezilen ülkelerle Adil Düzen temeline dayanan bir yeni bir dünyanın kurulmasına gayret etmeli, hatta öncülük yapmalıdır. Bu gerçekleştiği takdirde hem Türkiye’de, hem diğer Müslüman ülkelerde, ezilen ve sömürülen tüm mazlum ülkelerde kalkınma çok daha büyük ve hızlı olacaktır.” Dedi.

 

Bartın TV Haber Merkezi

 

Etiketler: ünal yurtbay, saadet partisi, başkanlık sistemi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0402
0.040562020-07-13 21:17:08