Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SAĞLIKTA SON DÖRT YILDA NELER DEĞİŞTİ?

Gazeteciler sordu, Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz tek tek yanıtladı...

Okunma: 7521

18.12.2016 18:07

bartın, kamu hastaneler birliği, genel sekreter dr osman açıkgöz,
Facebook'ta Paylaş

Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği kuruluşunun 4’üncü yılı dolayısıyla değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bartın KHB Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz 2012 yılı itibariyle 46 milyon TL olan Kamu Hastaneler Birliği gelirinin 2016 yılı sonunda 76 milyon TL’ye yükseldiğini belirtirken bu gelirin yatırım ve hizmete dönüştürüldüğünü söyledi.

Yerel ve Ulusal basın temsilcilerinden 20'yi aşkın gazetecinin katıldığı toplantıda sorulara tek tek yanıt veren Dr. Açıkgöz, istatiksel tablo ve rakamsal değerlerle sağlık alanında 4 yıllık süreçte yapılan çalışmaları, değişiklikleri, yeni açılan üniteleri, tıbbi cihaz alımlarını ve gelecek planlamalarını anlattı.

 

Düzenlenen toplantıya Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, İdari ve Mali Hizmetler Başkanı Eyüp Alican, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Aydın Tekin, Bartın Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Rıdvan Ali, Uzm. Dr. Özkan Pulat, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Ersoy Alıcı başta olmak üzere diğer birim müdürleri katıldı.

 

Bizi tercih etmeye başladılar

 

Bartın’da 2012 yılından bu yana sağlık anlamında çok büyük ve ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Dr. Açıkgöz, 2012 yılı itibariyle 46 milyon TL olan Kamu Hastaneler Birliği gelirinin 2016 yılı sonunda 76 milyon TL’ye ulaştığının altını çizerken, “2015 yılında sadece 913 bin kişinin ilimizde muayene ve tedavileri yapıldı. Nüfusumuzun 201 bin civarında olduğu düşünülürse 913 bin rakamı oldukça güçlü ve ciddi bir rakam. Tabi biz her gün büyük bir motivasyonla kapımıza gelen, bize elini uzatan tüm vatandaşlarımıza en sağlıklı, en kaliteli hizmeti vermek için gece gündüz çalışmaya devam ettik. Tüm idarecilerimiz ve ekibimizle birlikte 4 yıldır durup dinlenmeden bu işlemleri yaptık. Hiçbir zaman iki günümüz bir olmadı. Bu 4 yıl boyunca hemen hemen her gün ya yeni bir proje ya da yeni bir birimin açılması için uğraştık. Çok ciddi yatırımlarda yapıldı ilimizde. Yaklaşık bin 250 çalışanımız var ve her gün ortalama 4 bin 200 kişiye 2’inci basamak sağlık hizmeti veriyoruz. 2012 yılı itibariyle Kamu Hastaneleri Birliğinin yaklaşık geliri 46 milyon TL iken 2016 yılı sonunda 76 milyon TL’lik bir bütçeyi kamu hastaneleri yönetir duruma gelmiştir. Elbette ki bu kaynağın, dağıtılan ek ödemeyle beraber gerek hasta memnuniyeti gerekse de personel memnuniyeti göz önünde bulundurulduğunda çok ciddi bir rakamı da ek ödemelerle birlikte personelimize geri dağıtılmıştır. Geri kalan kısımlar da hizmete aktarılmıştır. 2012 yılında 576 bin polikliniğimiz varken 2016 yılında 720 bine çıkmış bulunmakta. Acil servislerimiz ve polikliniklerimize gelen hastaların miktarına bakacak olursak 576 binden 720 bine çıkmış olduğunu görüyoruz. Yani hastalar artık bizi tercih etmeye başladılar.” Dedi.

 

Hasta sayısı arttı sevk sayısı düştü

 

Bartın’daki kamu hastanelerine başvuranların sayısının da her geçen gün arttığına ve sevk sayılarının da azaldığına da dikkat çeken Açıkgöz, “Genel anlamda bakacak olursak 2012 yılında sağlık tesislerimize toplam başvuru sayısı 694 bin iken bugün itibariyle 966 bin kişi Bartın Kamu Hastaneler Birliği sağlık tesislerinden faydalanmaktadır. Hasta başvuru sayısı polikliniklerde yüzde 39, acillerde ise yüzde 37 oranında artmıştır. Yıllık ortalama yüzde 2 nüfus artışı olduğunu düşünecek olursak yüzde 40’lı rakamlar kamu hastanelerine gelen hasta sayısı açısından oldukça ciddi bir rakam. Acil servise başvuru sayısı yüzde 37 artığı halde sevk sayılarımızda yüzde 66 düşüş meydana getirdik. İşte devletimizin bize gönderdiği her kuruşu bir sürü yeni hizmet alanına dönüştürdük. Bunlarda bize daha önce dışarıya sevk ettiğimiz hastaları artık sevk etmeme lüksünü birlikte getirdi. 974 olan sevk sayımız bugün itibariyle 334’lere düştü. Bu sadece bir rakam olmanın çok çok ötesinde bir değer. Çünkü her bir sevk dakikaları çok çok kıymetli olan bir hastanın ilimizde tedavi olması, her bir sevkle beraber giden ambulansın ve ekibin artık gitmediği anlamına geliyor. Tüm bu açılardan baktığımızda son derece kıymetli bir değer olduğunu düşünüyoruz.” Diye konuştu.

 

Projeler üretme çabasındayız

 

Dr. Açıkgöz göreve geldiklerinde en önemli vizyonlarının acil servisin çok hızlı bir şekilde düzeltilmesi olduğunu ifade ederek, “Bana göre bir sağlık tesisi oraya girdiğinizde size ilk olarak size ‘Evet ben yakınımı bu hastaneye getirebilirim’, ya da ‘Ben bu birimde tedavi olabilirim’ duygusunun hasıl olması gerekiyor. Acil serviste yaptığımız ilk işlev sosyal alanların ve fiziksel alanların çok hızlı bir şekilde düzenlenmesiydi. Tabi her geçen gün biz acil servisteki hem fiziksel yapıyı hem de hizmet kalitesini artırmak için sürekli yeni projeler üretmek çabası içerisindeyiz. Bir diğer sıkıntılı alanlarımız da çocuk acili idi. Çocuk acili gerek fiziksel yapısı gerekse de uzaklığı sebebiyle biraz daha yavaş kalmıştı. Orada ki fiziksel donanımlarımızı da çok hızlı bir şekilde yeniledik ve yenilemeye devam ediyoruz.” Dedi.

 

Anjiyo merkezi için önce altyapı

 

Yoğun bakımlarda yapılan çalışmalardan bahsederken herkes tarafından merak edilen anjiyo ünitesinin kurulup kurulmayacağı sorunu da yanıtlayan Dr. Açıkgöz, “İlimiz için en önemli düzenlemelerden biri de 3’üncü basamak yoğun bakım merkezimizdi. 3’üncü basamak yoğun bakım merkezi bizim büyüklüğümüzdeki illerde genellikle yok. 3’üncü basamak yoğun bakımın olmaması hastalarımızın en fazla sevk edilme nedenleri arasında geliyordu. Göreve başladığımızda bizden en önemli talep yoğun bakımda yer olmamasından kaynaklı sıkıntılardı. 2013 yılından bu yana yoğun bakımımız yüzde 100’lük dolulukla çalışmaya devam ediyor ve yoğun bakımlarımızdaki yenileme hizmetlerine devam ettik. İlimiz için en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de koroner yoğun bakımdı. Koroner yoğun bakıma yatırdığımız hastalar genelde bilinçleri açık olan hastalar. Biz bilinci açık olan hastaları bilinci kapalı olan hastalarla yatırdığımızda birçok psikiyatrik problemlerle karşı karşıya kalmaktaydık. Dolayısıyla koroner yoğun bakım merkezini izole olarak yapmış olmamız hem hasta konforu hem de tedavi kalitesini artırmış olmak anlamında oldukça kıymetli. Koroner anjiyonun ilimizde olup olmayacağı da merak ediliyor. Bu teknik bir konudur. Kalp krizinden sonra bizim için yaklaşık 90 dakikalık çok önemli bir süreç başlamış oluyor. Bu sürecin içerisinde dünyanın neresinde olursanız olun, hastaya damar açıcı tedavi vermeniz gerekiyor. Bu tedavi 2012 yılından itibaren bizim ilimizde de yapılıyor. Bundan sonra gönlümüz ister ki, anjiyo merkezinin ilimizde kurularak anjiyo ihtiyacı olan hastaların anjiyolarını yapalım. Bunun için mali anlamda sıkıntımız yok. Ancak anjiyo birimi ile ilgili olarak koordineli çalışacak birimler de bulunuyor. Şayet bu hazırlıkları yapmadan anjiyo birimini açarsak, hastalarımız olumsuz etkilerle karşılaşacaktır. Dolayısıyla alt yapısını oluşturamadığımız bir birim kurarak hizmet vermektense, bu hizmeti daha iyi verebilecek yerlere sevk sağlıyoruz. Bu esnada da alt yapımızı hazırlıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde anjiyo birimini de ciddi bir şekilde konuşuyor duruma geleceğimizi düşünüyoruz.” Diye konuştu.

 

Merkezi sterilizasyon ünitesi

 

Ameliyatlarda da yüzde 32’lik artış meydana geldiğini de belirten Dr. Açıkgöz, “Hastanemizde artık A grubunda yapılan bütün ameliyatlar neredeyse yapılmaya başlandı. 2015 yılında küçük ameliyatları yapabileceğimiz başka bir alan da oluşturduk. Küçük cerrahi işlemleri burada yapmaya başladık. Beraberinde de sterilizasyon sorununu çözmek için yeni düzenlemeler yaptık. Merkezi sterilizasyon ünitesi kurduk. Bu birimin merkezileştirilmesi hedeflerimiz arasındaydı. Bununla da hastanede kullanılan antibiyotik kullanımının azalması ve daha erken taburcu olanağının getirilmesini sağladık. Sterilizasyon ne kadar iyiyse, komplikasyonlarda o kadar düşük oluyor.” Dedi.

 

Sağlık turizmi

 

Hasta konforu kadar refakatçi konforunu da düşünmek zorunda olduklarını ifade ederek açıklamalarını sürdüren Dr. Açıkgöz, “Hastanemize il dışından oldukça büyük oranda göz tedavisi için ilimize hasta sevki gerçekleşiyor. Göz anjiyosu için özellikle dışarıdan gelen vatandaşlarımız oldukça yoğun. Anjiyo sersisini de kurarak hizmete sunduk. Aldığımız cihazlar ve ekipmanlar sayesinde kurulan servislerimize dışarıdan gelen vatandaşlar ilimizde sağlık turizmini ortaya çıkardı. Fizik tedavi için aylar sonrasına gün veriliyordu. Bugün böyle bir derdimiz yok. BAKKA ile yaptığımız proje sonucu Fizik Tedavi Merkezi açtık. Günler seviyesinde randevu veriyoruz. Fizik tedavi için de il dışından da hastalarımız geliyor.” Şeklinde konuştu.

 

Evde hasta ziyaretleri

 

Evde hasta ziyaretleri projesinin de ilk olarak Bartın’da başladığına da vurgu yapan Dr. Açıkgöz, “Evde hasta ziyaretleri 2016 yılı itibariyle hemen hemen her ilde yapılmaya başlandı ama bunu ilk yapan il Bartın’dır. Bartın’da başlatılan bir projedir. Daha sonra Bakanlığımıza sunduğumuzda tüm Türkiye yayılmış olan bir tedavi çeşitliliğidir. Buradaki maksadımız, bizden hizmet alan kişilerin belli aralıklarla tamamen rastlantısal olarak seçip evlerine bir araç gönderiyorduk bir ekiple beraber. Verilen hizmetlerden memnuiyetlerini, nerede hata yapıyoruz gibi onları sorgulamak için oluşturduğumuz bir hizmet çeşitliğiydi. Evde sağlık hizmetlerinde hasta takibi 35 hastadan 192 hastaya çıktı. Hasta ve ziyaret sayısında da yüzde 300- 400’lük artışlar meydana geldi.” Diye konuştu.

 

Tıbbi cihaz parkı

 

Bartın’da her gün yaklaşık 4 bin kişiye hizmet verildiğini söyleyen ve 2017’de tüm cihaz parkını yenilemiş olacaklarına da değinen Dr. Açıkgöz, “Bin 250 çalışan her gün 4 bin kişinin geldiği bir tesisten bahsediyoruz. Çok büyük bir ekiple beraber çalışıyoruz. Biz bu yaptıklarımızı sizlere anlatıyoruz. Büyük bir aşk ve şevkle bunları yapıyoruz. Ama görmediğimiz fark etmediğimiz ya da eksik kaldığımız belki en az bunun kadar daha problemimizin olduğunu farkındayız. Şunun da farkındayız, görmediğimiz veya fark etmediğimiz düzeltmediğimiz her şey için her parametre için birilerin canının yandığını, birisinin ağrısının devam ettiğinin de farkındayız. Bunu asla aklımızdan çıkarmıyoruz. Yıllara göre aldığımız tıbbi cihaz maliyetlerine gelince 2013 yılında tıbbi cihaz alımlarında 613 bin TL harcarken 2015 yılında 5 milyon 84 bin TL'lik harcama yaptık. Bugün itibariyle tıbbi cihaz donanımı eksik olan hiçbir birimimiz kalmadı. Bu hastane için oldukça iddialı bir durum. Kaldı ki 2016 yılında harcadığımız paraya bakacak olursak artık oldukça doygunluk noktasına ulaştık. Yani 2017 yılında belki de bütün cihaz parkımız yenilenmiş olacak. Cihaz için ayrıca artık para harcamayacağız.” Diye konuştu.

Etiketler: bartın, kamu hastaneler birliği, genel sekreter dr osman açıkgöz,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.03664
0.036992020-01-26 19:17:55