Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SAKINCA BULUNMUYORMUŞ!

Muhtar ve köylüler çevre katliamı dediler ama...

Okunma: 9000

10.10.2017 18:32

bartın, kurucaşile yol yapımı, orman, atık, kazı fazlası atık, bartın çevre şehircilik
Facebook'ta Paylaş

 

Tekkeönü ve Kurucaşile arasındaki sahil yolu çalışmaları esnasında tünel yapımından çıkan hafriyatların Kurucaşile’ye bağlı Kavaklı köyü mevkiinde ormanlık alana dökülmesi tepkilere neden olmuştu. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İncelemeler sonucunda depolama faaliyetinin "Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği" kapsamı dışında olduğu ve Orman Kanununun ilgili maddelerince kazı fazlası doğal malzemenin söz konusu alanda depolanmasında sakınca bulunmadığına dair kesin izin olurunun olduğu görülmüştür.” denildi.

 

Tekkeönü ve Kurucaşile arasındaki sahil yolu çalışmalarında yol yapım ihalesini alan müteahhit firmanın binlerce ton kazı fazlası malzemeyi ormanlık alana döktüğüne dair tepkiler oluşmuştu. Yol çalışmalarında ki kazı fazlası malzemenin görüntü kirliliği yarattığını ifade eden ve ormanlık alanlara da zarar verdiğini kaydeden bölge halkı tepkilerini dile getirerek uygulamanın sonlandırılmasını istemişlerdi.

 

Doğa katliamı değil mi?

 

Kurucaşile’ye bağlı Kavaklı köyü mevkiindeki dik bir alandan ormanlık araziye dökülen kazı fazlası atıklarla ilgili açıklamalarda bulunan Tekkeönü Muhtarı Adem Demirel, orman ve çevre katliamına sessiz kalınmaması gerektiğini, sessiz kalınması durumunda geri dönüşü olmayan bir doğa katliamı ile karşı karşıya kalacaklarını kaydederek, “Bugün buraları talan edenler yarın çekip gidecekler. Ancak geriye elimizde savunacağımız değerlerimiz kalmayacak. Geç olmadan herkes elini vicdanına koyup bu katliam önlenmelidir.” ifadelerinde bulunmuştu.

 

4 köyün suları kesildi

 

Muhtar Demirel; “Ormanlık alana rampa aşağı dökülen tonlarca ağırlığındaki taş ve molozların yuvarlanarak ormanda kestane ve fındık bahçelerinde fındık toplayan köylü vatandaşların üzerlerine düşerek ölümlerine neden olabilir. Yetkilerimizin biran önce bu durma çözüm bulması gerekiyor. Taş ve molozların döküldüğü ormanlık alanda Hisar, Curunlu, Ova ve Ömerler köylerinin su şebekesinin bulunuyor. Su şebekesi boruları da zarar gördü ve 4 köyümüzün suyu kesildi. Patlayan su borularını ekleyerek tamir ettik, hafriyat dökülmesine devam edilirse 4 köyümüz susuz kalabilir. Ağır yük taşıyan hafriyat kamyonları grup yolunun ve köylü halkımızın kullandığı orman yollarımızın bozulmasına da neden oldu. Yetkilerimiz tarafından Kavaklı Köyü mevkiindeki ormana taş, moloz ve hafriyat dökülmesinin durdurulmasın istiyoruz.” diyerek endişelerini dile getirmişti.

 

Sakınca bulunmadığına dair kesin izin

 

Konuya ilişkin açıklama ise Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden geldi. Kurumun internet sitesinden yayımlanan açıklamada, “Müdürlüğümüzce 03/10/2017 tarihinde İlimiz Kurucaşile İlçesi Kavaklı Köyü hudutlarında yapılan incelemede; Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yapmakta olduğu ve Mülga Çevre Bakanlığı tarafından 01/02/1999 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışında değerlendirilen güzergah onayı almış ve yatırım programına alınmış karayolu projelerinden “Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu Projesi”ne ait tünel açma çalışması sonucunda oluşan kazı fazlası doğal malzemenin şikayete konu ormanlık alanda depolandığı tespit edilmiştir. Ayrıca tarafımıza ibraz edilen evraklar üzerinde yapılan incelemede, söz konusu depolama faaliyetinin 25/11/2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği" kapsamı dışında olduğu ve Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 18.04.2014 tarihli ve 28976 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Orman Kanununun 17/3 ve 18.Maddelerinin Uygulama Yönetmeliği" kapsamında kazı fazlası doğal malzemenin bu alanda depolanmasında sakınca bulunmadığına dair kesin izin olurunun olduğu görülmüştür.” denildi.

Etiketler: bartın, kurucaşile yol yapımı, orman, atık, kazı fazlası atık, bartın çevre şehircilik
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.26881
0.269222020-05-30 18:57:35