Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SANAYİ SİCİL BELGESİ DUYURUSU

Yaptırım uygulanacak...

Okunma: 2833

12.01.2018 19:59

bartın, bilim sanayi, bartın bilim sanayi müdürlüğü, duyuru, sanayi sicil belgesi, yıllık işletme cetveli, bartın haber
Facebook'ta Paylaş

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden

SANAYİ SİCİL BELGESİ DUYURUSU

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda Sanayi Sicil Belgesi alması gereken firmaların elektronik ortamda ön başvuruda bulunduktan sonra dilekçe ve eki belgelerinin asıllarını da İl Müdürlüğüne ibraz etmeleri gerektiği, Sanayi Sicil Belgesi olan firmaların ise bir önceki yıla ait üretim bilgilerini gösteren Yıllık işletme Cetvellerini takip eden yılın Nisan ayının son gününe kadar elektronik ortamda vermeleri gerektiği kaydedildi.

 

İlimizde devamlı ve seri halinde imalat yapan, devamlı ve seri halinde tamirat yapan, enerji üretimi yapan, gemi inşaatı yapan, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmalar ile halen Sanayi Sicil Belgesi Olan firmaların İdari Yaptırım Kararı (para cezası) ile karşılaşmamaları için Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından duyuru yayımlandı.

 

Sanayi Sicil Belgesi olmayan firmalar

 

Sanayi Sicil Belgesi olmayan firmalar için duyuruda, “Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa göre bir üründe fiziksel veya kimyasal bir değişiklik yaparak devamlı ve seri halinde İmalat gerçekleştiren, devamlı ve seri halinde tamirat yapan, enerji üretimi yapan, gemi inşaatı yapan, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmalar Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadır. Firma aldığı Sanayi Sicil Belgesi ile elektrik indiriminden de yararlanmaktadır.  6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu yukarıda belirtilen konularda faaliyet gösteren firmalara (Makine parkı olan ekmek ve simit fırınları dâhil) ve sanayi sicil belgesi olan firmalara bazı sorumluluklar yüklemiştir.  Sanayi Sicil Belgesi alması gereken firmalar Bakanlığımıza ait https://sanavi.gov.tr adresinden e-hizmetler bölümünden (BAMS üzerinden) İl Müdürlükleri Linkine tıklayarak en altta bulunan Sanayi Sicil Ön Başvuru bölümüne girerek elektronik ortamda başvuru yapmaları gerekmektedir. Elektronik ortamda Ön Başvuru yapan Firmaların dilekçe ve eki belgelerin asıllarını da İl Müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir.” denildi.

 

Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar

 

Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar içinse, “Sanayi Sicil Belgesi olan Firmalar ise bir önceki yıla ait üretim bilgilerini gösteren Yıllık işletme Cetvellerini takip eden yılın Nisan ayının son gününe kadar elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.(Madde 9: 2018 yılı için İdari Yaptırım Miktarı 1046 TL.)” denildi.

 

Yıllık İşletme Cetveli verecek olan firmalar

 

Yıllık İşletme Cetveli verecek olan firmalar için bazı bilgilerin paylaşıldığı duyuruda, “Yıllık İşletme Cetveli verecek olan firmalar https://sanayisicil.sanavi.gov.tr internet adresine girerek şifre aldıktan sonra Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini doldurup İl Müdürlüğüne gönder butonuna tıklayarak işlemi tamamlamaları gerekmektedir. Yıllık işletme cetvelini elektronik ortamda veremeyen firmalar, Nisan ayının son günü mesai saati bitimine kadar yazılı olarak hazırladıkları Yıllık İşletme Cetvellerini bir dilekçe ekinde İl Müdürlüğümüze verebilirler. İşletme cetveli üzerindeki gerek işçi miktarları, gerek o yıla ait elektrik ve diğer enerji harcamaları veya fiili üretim miktarlarının gerçekçi olması Bakanlığımız tarafından o yıl için hazırlanan Sanayi Envanteri için son derece önemli olduğundan firmaların daha önceki yıllara ait mükerrer bilgi vermemeleri gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

 

İdari Yaptırım Kararı

 

Sanayi Sicil Belgesi vize süresi gelen firmaların belgelerini vize ettirmemeleri halinde elektrik kurumuna indirimden yararlanmamaları için resmi yazıyla bilgi verileceği de kaydedilirken duyurumun devamında, “Üretime başladıktan sonra en geç 2 ay içinde Sanayi Sicil Belgesi almayan firmalara 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu İdari Yaptırım Kararı ön görmüştür. (Madde 9:2018 yılı için 1046 TL.) İl Müdürlüğümüz tarafından verilen Sanayi Sicil Belgesini kontrol amaçlı gelen görevli memura ibraz etmeyen firmalar idari para cezası ile karşılaşırlar. (Madde 10:2018 yılı için 523 TL.) 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa göre Firmaların bildirmiş oldukları her türlü beyanda gerçeğe aykırılık tespit edilir ise firmalara idari yaptırım kararı uygulanır. ( Madde 11: 2018 yılı için 2098 TL) Ayrıca Sanayi Sicil Belgesi olup da kapanma, adres değiştirme, devretme gibi bilgilerini Müdürlüğümüze bildirmeyen firmalar ise aynı kanunun 9.Maddesine göre yine İdari Yaptırım Kararıyla karşılaşırlar.(Madde 9:2018 yılı için 1046 TL.) 2014 yılında çıkarılan 2014/11 nolu Sanayi Sicil Tebliğine göre Mikro işletmeler (en fazla 0-9 kişi çalıştıran) bundan böyle Sanayi Sicil Belgesi almak istediklerinde kapasite raporu almak zorunda değillerdir. Bu firmalar kapasiteyle ilgili kendi beyanlarını imzalı kaşeli verecekler ve Müdürlüğümüzde kendi beyanlarına göre iş ve işlemler yapacaktır. Kamuoyuna önemle duyurulur.” denildi.

Etiketler: bartın, bilim sanayi, bartın bilim sanayi müdürlüğü, duyuru, sanayi sicil belgesi, yıllık işletme cetveli, bartın haber
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.37767
0.378252019-09-20 21:15:22