Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SANTRALİN KÜL DEPOSU KAVŞAK SUYUNUN SONU

Başkan Akın sert ve net konuştu... VİDEO HABER

Okunma: 7470

12.04.2018 15:37

kavşak, kavşak suyu, bartın su, termik, santral, termik santral, bartın termik, amasra termik, amasra santral, bartın santral, cemal akın, şadırvan, bartın haberleri, santral haberleri, termik haberleri, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

Amasra’da kurulması planlanan termik santralin kül depolama alanı Kavşak Suyu Havzasını tehdit etmeye devam ederken Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bu bölgeyi mahvedecekler, bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Burayı terk etmeyeceğimize göre havamızı, suyumuzu korumak durumundayız.” dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan ve Kavşak Suyu Havasını da tehdit eden termik santralle mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

 

 Başkan Akın Bartın’ın kent merkezindeki tarihi mekanlarından biri olan Şadırvan’da yaptığı açıklamada termik santral tehdidi altında bulunan Kavşak Suyuna sahip çıkacaklarını ifade etti. Başkan Akın’ın açıklamasına Bartın Platformu Üyeleri, CHP Bartın İl ve Amasra İlçe Teşkilatı, MHP İl ve İlçe Teşkilatı, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay ile aralarında TSO Meclis Üyelerinin de bulunduğu birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar da destek verdi.

 

Sipariş, gerçek dışı raporlar

 

Termik santral kül depolama alanı için kavşak suyu havzasına göz dikildiğini ifade eden Başkan Akın, “Bugün hep birlikte Kavşak Suyumuza sahip çıkmak için bir kez daha kenetlendik. Amasra’da yapılmak istenen Hema Termik Santrali için hazırlanan termik santral ÇED raporu ve ilgili bilirkişi raporunda, onlarca yıldır Bartın halkının içme suyu olarak kullandığı ‘Kavşak Suyu’nun içilemez, hatta ‘arsenikli’ olduğu iddia edildi. Termik Santral kurmak isteyen şirket, Bartın Halkı için çok öneme sahip olan Kavşak Suyu ve Kavşak Suyu Havzası’nı gözden düşürüp, ele geçirmek için bilimsel titri olan insanları devreye soktu ve gerçek dışı raporlar hazırlattı. Şirketin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarlarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarlarda su ise ancak Kavşak Suyu Havzası’ndan karşılanabilir. Şirketin, Kavşak Suyu’nun içme suyu olarak kullanım dışı kalması için hazırlattığı bu tür sipariş, gerçek dışı raporların bir diğer nedeni de; termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterdiği yerin teknik olarak uygun olmaması ve kapasitesinin yetersiz olmasıdır. Şirketin amacı Kavşak Suyu Havzası’nı ileride kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmaktır.” dedi.

 

Bilirkişi raporuna da aynen girdi

 

Zonguldak Çatalağzı’nda benzer havzaların bu amaçla kullanıldığını kaydeden Başkan Akın, “Termik santral inşaatından çıkacak malzeme fazlası atıkları da sadece Kavşak Suyu Havzası’na depolayabilecek olan şirketin hazırlattığı gerçek dışı raporda; Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın kullanıma sunulduğu, bu durumun temel su güvenliği ilkeleriyle bağdaşmadığı, Tüketim Amaçlı Sular Standartlarına uygun olmadığı, sadece yüzde 3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu, bu suyun dağıtımını Bartın Belediyesi’nin yapmadığı ifade ediliyor. Gerçek dışı bu rapor, Termik Santral ÇED Raporu’nun red edilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açtığımız iptal davası için hazırlanan bilirkişi raporuna da aynen girdi. Şirket bununla da yetinmedi, termik santralinin tanıtım işleri için kullandığı bazı akademisyenler aracılığıyla Kavşak Suyumuzun ‘arsenik’ içerdiği ve zehirli olduğuna dair iddialarla medyada yer bulmaya çalıştı. Örneğin bir akademisyen, Hema Termik Santrali için görüşünü soran CNN Türk Yeşil Doğa Programı Yapımcısı Güven İslamoğlu’na Kavşak Suyumuzun ‘arsenikli’ olduğunu iddia etmiştir. Yapımcı Güven İslamoğlu bu konuda Belediyemizden bilgi alma gereğini duymuş, bizim kendisine yaptığımız açıklamalar ve sunduğumuz tahlil raporlarından sonra ‘bu iddiaya’ programında yer vermemiştir.” dedi.

 

Kullanıma tahsisli sudur

 

Kavşak Suyunu kullanan Bartın halkının rahat olmasını isteyen ve şirketin iddialarının kesinlikle doğru olmadığını belirten Başkan Akın, “Kavşak Suyu çok temiz ve içilebilir bir sudur. Kavşak Suyu onlarca yıldır geleneksel olarak Bartın halkının içme suyunu sağlamaktadır. Daha önce içme ve kullanma suyu olarak belediye şebekesiyle bütün evlere ulaşan Kavşak Suyu, zamanla kent nüfusunun artmasıyla kullanma suyu olarak yetmeyeceği anlaşılınca, şehir şebekesinden çıkarılıp, her sokakta bir veya birkaç tane inşa edilen çeşmeler aracılığıyla sadece içme suyu olarak kullanılması için Bartın Belediyesi tarafından halka ulaştırılmıştır. Bu su kamu yararı ve hizmet önceliklerine göre içme suyu olarak kullanıma tahsisli sudur. Kavşak suyu şehir içinde 175 adet halk çeşmesinden ve ayrıca Belediyemize ait toplam 20 ton kapasiteli 3 adet kavşak suyu tankeri ile her gün vatandaşlarımıza ve mücavir köylere ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Kavşak Suyu’ndan her gün yaklaşık 100 bin kişi faydalanmaktadır. 2005 yılında ihale ile Kavşak Suyu Arıtma Tesisi yaptırılmış olup, tesis 10 litre/saniye (864 metreküp/gün) kapasitelidir. Tesiste 2 adet 1,60 metre çapında, 2,40 metre yüksekliğinde her biri 4,5 metreküp hacminde krom-nikel paslanmaz çelikten imal 2 adet  filtreleme tankı mevcuttur. Birer adet PACS ve dijital Polielektrolit dozlama pompası, 1 adet dijital sıvı klor dozaj pompası, 1 adet dijital türbidimetre, 1 adet türbinli mekanik debimetre, 1 adet pH metre, pnömatik sistemli çalışan vanalama sistemi, 1 adet hava kompresörü bulunmaktadır. Toplam 3 adet sıvı klor, polielektrolit ve alüminyum sülfat PE tankları bulunmaktadır. 17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesi gereği, tüketime sunulan içme suları, aynı yönetmeliğin belirtilen sıklıklarda, denetleme izlemesi ve kontrol izlemesi parametreleri yönünden analizleri yaptırılması gerekmektedir. Bu nedenle belirtilen şartlara uygun olarak Bartın Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından 2017 yılı içerisinde 31 defa Kavşak Suyumuzdan numune alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında kontrol analizi yaptırılmış, denetim izlemesi yönünden ise Bakanlıkça belirlenen İstanbul 3 nolu Halk Sağlığı Laboratuvarında analizleri yaptırılmıştır.” diye konuştu.

 

Aile bütçesine ayda 210 TL tasarruf

 

Kavşak Suyunun Bartın için önemine de değinen Başkan Akın, “Şirketin hazırlattığı raporda Kavşak Suyu’nun Bartın Belediyesi’nin yıllık su tüketimi içerisinde sadece yüzde 3’lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Halbuki Kavşak Suyu miktar olarak yüzde 3 olmakla birlikte, Bartın şehir merkezinin yaklaşık yüzde 95’inin ve civar köylerin pek çoğunun da içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır. Ayrıca geleneksel bir anlamı ve değeri bulunan Kavşak Suyumuz; 1947-1949 yılları arasında çok zor koşullarda insan gücüyle Bartın’ a kadar isale edilmiş ve yaklaşık 70 yıldır Bartın halkının severek tükettiği, türkülere ve belgesellere konu olmuş, geleneksel ve folklorik anlamı da bulunan çok değerli bir tabii kaynaktır. Hatta 1944 yılında Bartın Kavşak Suyu ile ilgili olarak yapılan “Su Bayramı”na ilişkin görseller bile günümüze ulaşmıştır. Kavşak suyu günde ortalama 450 ton olarak şebekeye verilmekte olup bu miktar 20 litrelik 20 bin damacanayı doldurmaya yetecek kadardır. 20 litrelik damacananın 5 kişilik ailenin tüm içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak yeterli olduğu bilinmektedir. 1 adet damacana 7 TL olduğuna göre, Kavşak Suyu aile bütçesine ayda 210 TL tasarruf sağlamaktadır. Termik Santral kurmak isteyen şirketin bir takım akademisyene hazırlattığı gerçek dışı raporda iddia edildiği gibi değildir. Şöyle ki; sadece yüzde 3 oranında kullanılmamakta, evlere ve işyerlerine sebiller aracılığıyla içme suyu olarak ulaştırılmakta, şebekenin ulaşmadığı çevre mahalle ve köylere Bartın Belediyesi su tankerleriyle ulaştırılmaktadır. Yani kent ve kente yakın köyler halkının yüzde 90-95’inin yani 100 bin kişinin kullandığı ücretsiz içme suyudur. Kavşak Suyu sayesinde her bir hane ayda 210 TL, her bir kafe, kahvehane ve lokanta ise 500-600 TL damacana ile su alma masrafından kurtulmaktadır. Kavşak Suyu Bartın Belediyesi’nin arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra halkın hizmetine sunulmaktadır. Kavşak Suyu hem Bartın Belediyesi, hem de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenli olarak tahlil ettirilmektedir. Bu tahlillerde herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmamıştır. Eğer su içinde kirletici bir maddeye rastlanmış olsa idi, bu suyun halka ulaştırılması, halkın içme suyu olarak kullanımı yasaklanırdı.” dedi.

 

Gasp edilmesine izin vermeyeceğiz

 

Termik santral ÇED Raporunda iddia edildiği gibi Kavşak Suyu kaptajlarının hepsinin kazı fazlası depolama alanından daha yüksek ve ilişkisiz kesimlerde olmadığını da sözlerine ekleyen Başkan Akın, “Bazı kaptajlar daha alçakta yer almaktadır. Şirket tarafından gerçekleştirilmiş kömür rezerv belirleme ve su temini amaçlı sondajların mevcut yer altı sularını kurutması ya da akış yönünü değiştirmesi teknik olarak mümkündür. Şirketin Kazpınarı Kuyusu’nun Kavşak Suyu yer altı kaynaklarına hasar verdiği geçmişte haberlere bile konu olmuştur. Kazpınarı Kuyusu Kavşak Suyu Havzası’nın üzerinde yer almaktadır. Yine şirketin yer altındaki kuyularında açacağı yeni galerilerin de Kavşak Suyu ve diğer yer altı sularına zarar vermesi olasılığı vardır. Bu veriler ortada olduğu halde, şirket ücreti karşılığı sipariş üzerine akademisyen unvanı kullanan kişilere rapor hazırlatmıştır. Bu raporda fiili ve hukuki durum bilimsel olarak irdelenmemiş, Bartın Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarından bilgi ve belge desteği alınmamıştır. Biz Bartınlılar, Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyumuzun gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Kavşak Suyu’nu yok edecek termik santrallere Bartın’da yer yoktur. Kavşak Suyumuza göz diken termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan 2018 Pazartesi günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek. Bütün davacıları ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyorum.” dedi.

 

Hattat’ın ağzından duydum

 

Başkan Akın konuşmalarının son bölümünde şirketin Kavşak Suyu havzasını Hattat’ın ağzından duyduğunu da ifade ederek, “Bizim için çok önemli olan onlar için önemli olmayan bu kavşak suyunu biz teslim etmeyeceğiz. Neye rağmense. Ben torunlarıma “mücadeleden korktum” dedirtmeyeceğim. Bu iş hukuki yönden devam ediyor. Yarın binlerce dostumuzla Cumhuriyet Meydanında da devam eder. Kemer’de de devam eder. Ben 6 sene evvel Hattat’ın ağzından duydum orayı istediğini. Bir makamda biz kavga ettik Bakanın olduğu yerde. Ben vazgeçtiler sandım ama onlar hazırlık yapıyorlarmış. Termik santral olsun demiyoruz biz. Bu bölgeyi mahvedecekler. Perişan edecekler. Bizim gidecek başka yerimiz yok. Biz buradayız. Çoluğumuz çocuğumuz mezarımız burada. Hep beraber burada yaşıyoruz. Burayı terk etmeyeceğimize göre biz mücadele etme mecburiyetindeyiz. Biz havamızı, suyumuzu koruma durumundayız. Su savaşları olacağı ifade ediliyor bilim adamları tarafından. Sular bitiyor, sular azaldı. Kuraklıklar geliyor. Ama “yüzde 100 su diyor önemsiz su diyor”. Sana mı soracağız önemli olup olmadığını. Sen necisin?” dedi.

 

Dava için araç kaldırılacak

 

Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek olan Termik santral ÇED iptal davası için 16 Nisan Pazartesi günü sabah saat 08.00’da Amasra ve Bartın Yalı bölgesinden araçların kaldırılacağı açıklandı.

Etiketler: kavşak, kavşak suyu, bartın su, termik, santral, termik santral, bartın termik, amasra termik, amasra santral, bartın santral, cemal akın, şadırvan, bartın haberleri, santral haberleri, termik haberleri, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08647
0.086842020-02-25 11:27:23