Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SATIŞ HEDEFİ 50 BİN TON

...

Okunma: 8955

18.02.2017 18:59

ışıklar holding, ışıklar yapı ürünleri, özgür üzeltürk, ekoklinker,
Facebook'ta Paylaş

 

Işıklar Holding’in inşaat alanında faaliyet gösteren firması Işıklar Yapı Ürünleri tarafından geliştirilip satışa sunulan, yapılarda rekor seviyede ısı ve ses yalıtımı sağlamasının yanı sıra alan kazanımı ve yüzde 50 dolaylarında enerji tasarrufu sağlanmasına imkan tanıyan Ekoklinker ürününü tanıtımı yapıldı. Toplantıda firmanın ilk yılda satış hedefinin 50 bin ton olduğunun da altı çizildi.

 

Işıklar Holding’in inşaat alanında faaliyet gösteren ve Bartın’da üretim yapan fabrikaları bulunan Işıklar Yapı Ürünleri tarafından Amasra’da düzenlenen toplantı ile sektör temsilcilerine firmanın geliştirdiği Ekoklinker ürünü ve satış hedefleri anlatıldı.

 

Tanıtım toplantısı Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Müdürü Ali Özcan, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir ile sektör temsilcilerinin katılımıyla Amasra’da gerçekleşti.

 

Işıklar Inşaat Malzemeleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk tarafından gerçekleştirilen sunumda firmanın ürün, faaliyet ve hedefleri anlatılırken, ısı ve ses yalıtımında rekor seviyelere ulaşan Ekoklinker isimli ürün hakkında bilgiler verildi. Ekoklinkerin ince yapısıyla yapıların metrekarelerinin artmasının sağlanacağı belirtilirken firmanın bu yılki satış hedefi ise 50bin ton olarak belirtildi.

 

Ar-Ge çalışmasıyla ortaya çıktı

 

Genel Müdürü Özgür Üzeltürk Türkiye’nin en büyük endüstrilerinden biri haline gelen inşaat sektörü için Işıklar Yapı Ürünleri tarafından iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan Ekoklinker isimli ürünün, özel fırınlarda 1000 derecede pişirilen klinker tuğlanın iç kısmına mineral yün yerleştirilerek üretildiğine dikkat çekip ürünün bu sayede yüksek ısı yalıtımı ve ses izolasyonu sağladığını ifade etti.

 

42 Desibel ses “Yok” oluyor

 

Türkiye’de inşaat sektörünün sürekli büyüme gösterdiğini, ancak kullanıcılara konforlu yapılar sunmak konusunda hala zayıf kalındığını ifade eden Genel Müdürü Üzeltürk, “Milyon liralık evlerde dahi yan dairedeki kişinin konuşmaları duyuruluyorsa bir problem var demektir” dedi.

 

Şehir gürültüsünün, komşu yapılardan gelen seslerin, ev araçları, asansör ve sıhhi tesisat gürültüleriyle birleşerek yaşam konforunu ortadan kaldırdığını ifade eden Üzeltürk, Ekoklinker’in sahip olduğu yoğunluk ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engelleyebildiğini söyledi.

 

% 50 Enerji tasarrufu

 

Ülke olarak enerjide dışa bağımlılığımızın hala çok yüksek olduğuna da değinen Üzeltürk, bu tüketimin %40’ının konutlarda harcandığını ve bunu doğru yapı ürünleri ile azaltabilmenin mümkün olduğunu, geleneksel duvar tipleri ile karşılaştırıldığında Ekoklinker’in %50 dolayında bir enerji tasarrufu sağladığını, bu performansın tüm iklim bölgelerinde geçerli olduğunun altını çizdi. Ayrıca Ekoklinker duvar sisteminin mantolama sistemine nazaran daha da uzun ömürlü bir alternatif olacağını belirtti.

 

100 dairede 3 daire kazandırıyor

 

Ekoklinker ürününün, ısı ve ses yalıtımının yanı sıra, ince yapısı sayesinde yapılarda 1 ila 3 metrekarelik alan kazanımı sağladığını, bu rakamın tek bir yapı için çok fazla anlam ifade etmeyebileceğini ancak çok katlı ve yüksek adetli yapılarda yüksek kar rakamlarına ulaşıldığını da sözlerine ekleyen Üzeltürk, 100 dairelik bir projede ekstradan 3 daire için alan yaratıldığını söyledi.

 

Depreme ve yangina karşi dayanıklı

 

Ar-Ge çalışmaları sırasında Türkiye’nin deprem kuşağında olması durumunu da göz önünde bulundurduklarını belirten Üzeltürk, Ekoklinker’in yoğun ve sağlam yapısı ile yüksek basınca karşı çok dayanıklı olduğunu, aynı zamanda normal duvarlara göre 3-5 kat daha fazla çekme dayanımı olduğunu, yüksek derecede pişen ürünün yangına karşı da oldukça dayanıklı olduğunu ifade etti.

 

Düzgün bir yapıya sahip olan Ekoklinker ürünle duvarların kolay ve hızlı örülmesinin sağlandığına, geleneksel ve gelişmiş sıva sistemleriyle de uyum sorunu yaşanmadığına da dikkat çeken Üzeltürk bu sayede inşa süresinin de kısaldığını kaydetti.

 

İlk yıl hedefi 50 bin ton

 

Işıklar Yapı Ürünleri’nin iki ayrı fabrikada yılda 180 bin ton üretim yapabildiğini söyleyen Üzeltürk, şuan için üretimin 4’te 1’ini Ekoklinker’e ayırdıklarını ifade etti.

 

2016 yılında ortaya çıkan Ekoklinker’in şimdiden önemli projelerde tercih edilmeye başladığını da belirten Üzeltürk, 2017 yılında 50bin ton satış hedeflediklerini ve ürünün satış fiyatının geleneksel duvar tipleri ile aynı rakamlarda seyrettiğini belirtti.

 

30 ülkeye yapı ürünleri ihracatı gerçekleştirdiklerine de değinen Üzeltürk, Ekoklinker’i öncelikle Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, İran ve Irak gibi komşu ülke pazarlarına sunduklarını açıkladı.

 

Turizm, Eğitim ve Sağlık Yapıları için Konfor

 

Yapı içi konforun sadece konutlar için değil oteller, sağlık merkezleri ve eğitim kurumları için de büyük önem arz ettiğini vurgulayan Üzeltürk, bu alanlarda sessiz alan ihtiyacının çok daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Sunumda Ekoklinker’in üretim aşamasında Işıklar’ın kendi mühendislerinin yanı sıra, TUKDER (Tuğla ve Kiremit Üreticileri Derneği) Başkanından, mühendislerinden ve araştırma merkezinden, Knauf Insulation firmasının tecrübelerinden, farklı yalıtım malzemesi üreten firmalardan ve akademisyenlerden öneriler alındığı, Işıklar Yapı Ürünleri’nin Türkiye’deki klinker tuğla pazarının %65’ine sahip olduğu ve Ekoklinker’in 5. Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde “Cephe Sistem Bileşenleri” dalında birincilik ödülü kazandığına da değinildi.

Etiketler: ışıklar holding, ışıklar yapı ürünleri, özgür üzeltürk, ekoklinker,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.44559
0.445972020-01-19 09:08:56