Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SAYGI GÜNLERİ PROGRAMINDA BÜYÜK BULUŞMA

...

Okunma: 1947

25.11.2017 17:54

saygı günleri, bartın üniversitesi, nevzat kor, orhan uzun, veysel eroğlu, bartın, kültür merkezi, bartın üniversitesi
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Üniversitesi tarafından ilk kez düzenlenen Saygı Günleri programında Hocaların Hocası olarak nitelendirilen Prof. Dr. Nevzat Kor Bartın Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. Program, Türkiye’nin bir çok önemli ismi içinde buluşma noktası oldu.

 

Bartın Üniversitesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Bartın Üniversitesi Saygı Günleri’ programında Prof. Dr. Nevzat Kor’un çalışmaları ve hatıraları konuşuldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katılımlarıyla gerçekleşen program büyük ilgi gördü.

 

Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Bartın Üniversitesi Saygı Günleri’ programında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı eski Müsteşar Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıca, AK Parti 22.Dönem Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Adem Baştürk, Çalık Enerji Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Doç. Dr. Saim Dinç, Hocaların Hocası olarak tanınan bilim adamı Prof. Dr. Nevzat Kor’u anlattılar.

 

Rektör Uzun: “Sorumluluk bilinci ile…”

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun programa ilişkin konuşmasında, “Bir milletin varlığının sürdürülebilirliği bilim ve bilim insanına verilen önemle mümkündür. Bilimin en temel merkezleri olan üniversiteler, toplumun varlığını koruması ve daha iyi şartlar altında sürdürebilmesi için bu önemi göstermesi gereken kurumların da başında gelmektedir. Bu sorumluluk bilinci ile üniversitemiz, hem hayatını bilim ve insanlığa adamış şahsiyetlere toplum olarak saygımızı sunmak, hem de bu ilim ışığının aydınlığından genç nesillerin daha fazla istifade etmesini sağlamak amacıyla geleneksel hâle getirilerek sürdürülmesi planlanan 'Bartın Üniversitesi Saygı Günleri' etkinliğini başlatmıştır. "Kula Vefası Olmayanın, Hakk'a Vefası Olmaz" anlayışıyla yola çıkarak düzenlediğimiz etkinliklerle; bilime sunduğu katkılarla ufkumuzu açan, insanlığa hizmet etmek için ter akıtan, akıttığı terle hepimize örnek olan kişileri Üniversitemizle ve Bartınlı hemşehrilerimizle buluşturuyoruz.” dedi.

 

“Genç nesillerimizin yüreğine dokunacak”

 

Rektör Uzun ülkemizin tarihe yön veren insanların yetiştiği bereketli topraklara sahip olduğunu da ifade ederek, “Sadece yeraltı ve yer üstü kaynaklarından bahsetmiyorum. Üzerinde yaşadığımız topraklar, tarihe istikamet çizen, insan yetiştirme noktasında da son derece bereketli topraklardır. Ve biliyoruz ki, eğer bugün buradaysak, eğer özgüven içerisinde başımız dik bir şekilde geleceğe umutla bakıyorsak, bu değerli insanlarımızın katkısı büyüktür. Gençlerimize bazı mesajlar veriyoruz İşte bu noktada farkındalığımızı artırmak, yeni El Cezeriler, Yusuf Has Hacibler, Uluğ Beyler ve İbni Sinalar yetiştirmek için günümüzün yaşayan değerlerini, geleceğimizin teminatı gençlerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimizin geçmişten aldıkları güçle adımlarını daha sağlam atmalarını istiyoruz. Bugünleri muhafaza etmeleri, bu seviyeleri çok daha yukarı taşımaları için bunun gibi etkinliklerimizle gençlerimize bazı mesajlar veriyoruz. Onlardan vazifelerinin ülkelerine hizmet etmek olduğunu bilmelerini, özgüvenli olmalarını ve başarmak için azmetmelerini diliyoruz. Ondan sonra da geriye tevekkül etmek kalıyor. Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatların konu alındığı 'Bartın Üniversitesi Saygı Günleri' adlı etkinliğimizin ilkini gerçekleştirmenin sevincini yaşarken, bir büyük ismi, ağırlamanın da gururunu yaşıyoruz. Mahrumiyet içinde geçen yılların tüm olumsuzluklarına rağmen, nefsini küçültüp hedeflerini büyüten ve azmiyle hepimize örnek olabilecek bir kişiyi, Prof. Dr. Nevzat Kor'u anlamak, 62 yıldır yılmadan sürdürdüğü başarılarla dolu meslek hayatı boyunca yaptıklarını yeni nesillere aktarmak için bugün buradayız. Genç nesillerimizin yüreğine dokunacak bu etkinlik onun hayatını aktarmak için belki kâfi gelmeyecektir. Ancak, inanıyorum ki kendi mumuyla diğer mumları tutuşturan, bunu yaparken ışığından hiçbir şey kaybetmeyen ve yeniden büyük Türkiye umutlarının yeşermesine katkı sunan Nevzat Kor hocamızın hayatında açtığımız bu aralık, genç nesillerimizin yüreğine dokunacaktır.” dedi.

 

“Ne kadar teşekkür etsek azdır”

 

Fedakârlık, tevazu denilince akla Nevzat Kor isminin geldiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Rektör Uzun, “O, naif yüreğinde yaşayan düşünceleriyle, Türkiye'nin daha iyi bir noktaya ulaşması için, daha büyük ve daha güçlü bir ülke olması için mücadele vermiş. İnsanlarımızın refahı, sağlığı ve insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi için durmadan çalışmış. İlk çevre mühendisliği bölümünü kurdu Ülkemizde ilk çevre mühendisliği bölümünü kurarak Hocaların hocası olmuş. İnsanlığı kuşatan ve kucaklayan gönlüyle bütün derdi, Türkiye'yi sarıp sarmalayacak bir vizyona ulaştıracak insanlar yetiştirmek olmuş. Yetiştirdiği öğrenciler üst düzey bürokrat, rektör, siyasetçi ve hatta Bakan olarak ülkemizin yönetiminde söz sahibi olmuş. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu düşüncelerle, inancından aldığı güçle vatan aşkını her çalışmasına ilmek ilmek işleyerek somutlaştıran saygıdeğer hocamızı vefa duygularımızla saygıyla selamlıyor; kendisine ve muhterem refikası Mevhibe Kor hanımefendiye Allah'tan sağlık, huzur ve mutluluk içinde uzun bir ömür diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Vali Dirim: “Üniversitemizle gurur duydum”

 

Vali Nusret Dirim ise programdaki konuşmasında programı düzenleyen Bartın Üniversitesi ile gurur duyduğunu ifade ederek, “Üniversitemizin gelmesi gereken yere hızlı bir şekilde gelmekte olduğunu ve şehrimizle beraber çok güzel bir geleceğe doğru hızlı bir şekilde ilerlediğini memnuniyetle görüyorum. Kıymet bilen toplumlar kıymeti bilinecek insanlar yetiştirirler. Bu gerçekten bizim milletimizin kıymet bilmesi gereken insanlara hayatları boyunca verilmesi gereken önemi vermesinin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Eğer bu kıymetleri toplumla buluşturursak onları toplumla kaynaştırırsak bu toplum için çok önemli bir etki yapacaktır.” dedi.

 

Bakan Eroğlu: “Nevzat Kor'u alkışlıyorum”

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Prof. Dr. Nevzat Kor’un hayatı boyunca büyük projelere imza attığını kaydederek, “Gelecek nesillerin, gururla anacakları güzel insanların ortaya çıkarılması lazım. Maalesef Türkçe'de bazı kelimeler unutuluyor. Bunlardan biri de vefa. Vefa, İstanbul'da bir semtin adı olarak kalıyor. Vefa çok önemli. Hocamızı ne kadar anlatsak kelimeler yetmez. Ben özellikle bu çalışmanın devam etmesini diliyorum. Tabii ben hocamızı anlatacağım ama kendisi bir deryadır ve biz bir nebzesini anlatabiliriz. Hocamdan çok hızlı karar vermeyi ve kararlı olmayı öğrendim. Daima büyük planlıyor, büyük düşünüyor. Ben hocamdan büyük düşünmenin dışında dakikliği öğrendim. Bu dakiklik sayesinde ben de görev yaptığım üniversitelerde aynı dakiklikle hareket ettim. Öğrencilerim saatlerini ayarlarlardı. Kendisinin prensipleri de vardı. Hocam, ilim adamı olarak muhteşem. Gerçekten çok büyük projelere imza attı kendisi. Eğer bugün Haliç kurtulmuşsa kendisinin sayesindedir. Hiç balık türü yaşamazken şimdi 48 tane balık türü var. Çok sayıda kitabı var. Araştırmalara çok önem verir, bizi de hep teşvik etmiştir. Biz şunu gördük. İmkansız diye bir şey yoktur. Şevkle, heyecanla, ihlas ve samimiyetle çalışınca olamayacak bir şey yok. En çok hoca yetiştiren, hocaların hocası Nevzat Kor'u alkışlıyorum." diye konuştu.

 

Prof. Dr. Kor: “Çok heyecanlı bir gün”

 

Etkinliğin düzenlenmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür eden Prof. Dr. Nevzat Kor, "Bugün benim için çok heyecanlı bir gün oldu. Yıllar öncesi çok değerli çalışma arkadaşlarımla, dostlarımla ve siz değerli davetlilerle tekrar görüşme imkanım oldu. Bunu sağlayan Bartın Üniversitesine çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Programda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve Bakan Eroğlu’nun röportajlarıyla birlikte 30 kişinin yer aldığı belgesel film de gösterildi. Ayrıca Prof. Dr. Kor’un öğrencileri düzenlenen panelde hatıralarını anlattı. Panelin sonunda Prof. Dr. Nevzat Kor’a, “Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar Ödülü” verildi. 

Etiketler: saygı günleri, bartın üniversitesi, nevzat kor, orhan uzun, veysel eroğlu, bartın, kültür merkezi, bartın üniversitesi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08724
0.087612020-02-22 09:03:19