Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SEBZE VE MEYVEDE KAREKOD DÖNEMİ

Sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görecek

Okunma: 10553

28.09.2016 17:38

Facebook'ta Paylaş

Sebze ve meyvede "Ürün Künyelerine Yönelik Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Malların perakende satışa sunulduğu tüm noktalarda yer alacak bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görecek.

Karekodlu ürün künyesi dönemi başladı. Ürün künyeleriyle sebze ve meyvelerin fiyatlarında şeffaflık sağlanacak. Sebze ve meyvede "Ürün Künyelerine Yönelik Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tüm aşamalara takip

Bartın Ticaret İl Müdürlüğü tarafından da yayınlanan basın bülteninde ürün künyeleriyle ilgili olarak şu bilgilere yer verildi: “Hal Kayıt Sistemi; tarım ürünleri ticaretinin düzenlemesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, sebze ve meyve piyasasının elektronik ortamda izlenebilmesini sağlayan  Bakanlığımızın önemli faaliyetlerinden birisidir. Bu Sistemle sebze ve meyvelerin üretim yerinden tüketim noktalarına kadarki tüm aşamalarının takibi amaçlanmış, Sistem üzerinden üretilen ürün künyeleri vasıtasıyla tüketicilerin tükettiği sebze ve meyvelerle ilgili bilgilere ulaşabilmesi sağlanmıştır.

Kimlik vazifesi görecek

Kullanılmakta olan ürün künyelerinde tekdüzenin sağlanması ve bu künyelerin kullanım usul ve esaslarının düzenlenmesine ilişkin çalışmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Ürün künyelerine yönelik Tebliğimiz 21/09/2016 tarihli ve 29834 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Malların perakende satışa sunulduğu tüm noktalarda yer alacak bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görecektir. Tüketicilerimiz tükettikleri sebze ve meyvelerin nerede ve kimler tarafından üretildiği ile birlikte üretimde kullanılan kimyasallara ilişkin bilgileri de bu künyelerden öğrenebilecektir.

Fiyat bilgilerine ulaşmakta mümkün olacak 

Ürün künyelerine ilişkin en önemli yenilik ise bu künyelerde artık malın “alış fiyatı” na da yer verilecek olmasıdır. Künye numaralarının www.hal.gov.tr web adresinden sorgulanmasıyla sebze ve meyvelerin kaç aşamadan geçtiği ve her aşamada oluşan fiyat bilgilerine de ulaşılabilmesi mümkün olacaktır. Böylelikle tüketicilerimiz satın aldıkları sebze ve meyvenin satıcılar tarafından ne kadara alındığını bilebilecektir.”denildi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00496
0.00552024-07-24 02:23:39