Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SGK'DAN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

Sosyal Güvenlik Kurumu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında kamuoyunun ve mükelleflerin bilgilendirilmesi amacıyla oda ve meslek kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geliyor.

Okunma: 2349

28.09.2016 18:06

6736 Sayılı Kanun, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ekrem Öztekneci,
Facebook'ta Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında kamuoyunun ve mükelleflerin bilgilendirilmesi amacıyla oda ve meslek kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ekrem Öztekneci beraberinde Sosyal Güvenlik Kurumu tescil servisinden Mehmet Şimşek, Genel Sağlık Sigortası Servisinden Ali Çetin ve İşveren Servisinden Ufuk Şahin’le birlikte Şoförler Odasına ait salonda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiler.

 23 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında kamuoyunun ve mükelleflerin bilgilendirilmesi adına gerçekleştirilen toplantıya meslek kuruluşları ve oda temsilcilerinin ilgisi yoğun oldu.

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sinan Amasralı,  Bartın Madeni Eşya Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Cemal Zeybek, Bakalar ve Bayiler Odası Başkanı İsmet Fındık, Kahveciler Odası Genel Sekreteri Faik Recepoğlu ile çok sayıda oda temsilcisi ve esnafın katıldığı toplantıda 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun hakkında bilgiler verildi.

Kanun kapsamında SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılacağı, 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezalarının yapılandırma kapsamına girdiği, ayrıca gecikme cezalarının affedileceği ve bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı ile borç asılına eklenerek tahsil edileceği belirtildi.

Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’sinin silineceği, SGK'ya borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısının alınmayacağı, peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde olmak üzere 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödemelerin gerçekleşebileceği belirtildi.

Yapılandırmanın Genel Sağlık Sigorta Borçlarını (GSS) da kapsayacağı kaydedilirken 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların, gecikme cezası ve gecikme zamlarının silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödeyebilecekleri ifade edildi.

Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işverenlerin; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacakları ve teşviklerden de yararlanabilecekleri belirtilirken daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabileceği de belirtildi.

Kanun kapsamında borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenlerin 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekleri bilgisinin de paylaşıldığı toplantıda borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenlerin ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekleri kaydedildi.

Toplantıda sorularda cevaplanırken şu bilgilere yer verildi; “Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkan' ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, SGK tarafından takıp edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranlar, esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen surede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecektir.

Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 yıl, Şubat ay, ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek primlerinin asıllarıyla, bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranlar, esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B'Iİ (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçların, ödeyip emekli olabilme imkanı sağlanmıştır. Yapılan protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olma imkânı getirilmiştir. Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılar Sosyal Güvenlik ¡1 Müdürlüklerine başvurarak alacakları Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek' yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebileceklerdir. İmkandan ayrıca, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4B'den yaşlılık aylığı ağlanabilecekler, 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A'dan yaşlılık aylığı ağlanabilecekler, askerlik ve doğum borçlanmasın, yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de yararlanabilecektir.”

Öztekneci: “Toplantılarımız devam edecek”

Toplantının ardından açıklamalarda bululan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Öztekneci "6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" hakkındaki bilgilendirme toplantılarımız devam edecek. Çeşitli meslek kuruluşlarına ait oda ziyaretlerimiz olacak. Amacımız kanun hakkında Bartın’da en iyi şekilde bilgilendirme sağlamak. Basın aracılığıyla yaptığımız bilgilendirmeler ve duyuruların yanı sıra ziyaretler ve toplantılarla Bartın’da esnaf, iş verenler ve tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bilindiği gibi kanun 19 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kanunla SGK'ya birikmiş borçlar hakkında kolaylık sağlanıyor. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin İl Müdürlüğümüze başvurması durumunda ilgili servis personelleri tarafından gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılarak işlemler başlanacaktır. Kanundan yararlanmak isteyenlerin en geç 31 Ekim'e kadar il müdürlüklerine başvurması gerekiyor.” Dedi.

Öztekneci ödeme koşullarında da 36 aya varan vade imkanlarının yer aldığını kaydederken kanundan yararlanmak isteyen tüm mükellefleri İl Müdürlüğüne davet etti.

 

Etiketler: 6736 Sayılı Kanun, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ekrem Öztekneci,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00286
0.003282020-09-22 20:59:24