Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SGK’DAN YAPILANDIRMA AÇIKLAMASI

Borç asıllarının yüzde 50’si silinecek

Okunma: 12778

28.09.2016 17:32

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan
Facebook'ta Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan, 23/08/2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında kamuoyunun ve mükelleflerin bilgilendirilmesi adına açıklamalarda bulundu. Özkan açıklamalarında kanun hakkında bilgiler verdi ve kanun kapsamında oluşturulan yapılandırma imkanlarından yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihinin 31 Ekim 2016 olduğunu ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu alacakların yapılandırılmasına ilişkin olarak 6736 Sayılı Kanun Uyarınca 2016/18 Sayılı Genelge doğrultusunda alacakların yapılandırılması kapsamında yapılandırma koşulları ile bilgilendirmede bulunmak amacıyla Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan SGK İl binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Şube müdürlerinin de katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Özkan, “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun, SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarını yeniden yapılandırılacaktır. 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girmektedir. Ayrıca, gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç asılına eklenerek tahsil edilecektir.” Diye konuştu.

Borç asıllarının yüzde 50’si silinecek

Özkan açıklamalarının devamında şu bilgileri verdi, “Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50 si silinecektir. Yani 100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecektir.

Taksit imkanları

Yapılandırma kapsamında, SGK'ya borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacaktır. SGK'ya borcu olanlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde ödeme yapabileceklerdir. Böylece; 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödenebilecektir.

GSS borçları da yapılandırma kapsamında

Yapılandırma Genel Sağlık Sigorta Borçlarını (GSS) da kapsayacaktır. 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların, gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödenebilecektir.

GSS borçları için son başvuru tarihi

Gelir testi yaptırmamış olanlara 01.09.2016 ile 02.01.2017 tarihleri arasında gelir testine müracaat etme 28.02.2017 tarihine kadar yapılandırmaya ve ödemeye müracaat etme hakkı tanınmıştır. Belirlenecek gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası primleri ödenme imkânına kavuşmuş olunacaktır. Borçları dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanamayan genel sağlık sigortalılar, ilk taksiti ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Esnaf ve işveren nelerden yararlanacak

Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işveren; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilecek. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecektir.

50 lirayı aşmayan alacaklar silinecek

Kapanan işyerlerine ait 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemedikleri 50 lirayı aşmayan borçları ile tutarına bakılmaksızın bu borçlara bağlı ceza tutarı 100 lirasını aşmayanlar silinecektir.

Hak kaybı ödemelere bağlı

Kanun kapsamında SGK borcu olanlar, yapılandırma taksitlerinden ilk ikisinin süresi içinde ödememesi, taksitlendirme süresi içerisinde cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma haklarını kaybedeceklerdir.

Başvuru tarihleri

Kanun kapsamında borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekler. Borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler ise ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabileceklerdir.

Hangi alacaklar yapılandırma kapsamında?

Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkan' ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, SGK tarafından takıp edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranlar, esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen surede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecektir.

Sosyal güvenlik destek primi

Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 yıl, Şubat ay, ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek primlerinin asıllarıyla, bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranlar, esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır.

Ziraat Bankası ile protokol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B'Iİ (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçların, ödeyip emekli olabilme imkanı sağlanmıştır. Yapılan protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olma imkânı getirilmiştir. Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılar Sosyal Güvenlik ¡1 Müdürlüklerine başvurarak alacakları Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek' yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebileceklerdir. İmkandan ayrıca, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4B'den yaşlılık aylığı ağlanabilecekler, 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A'dan yaşlılık aylığı ağlanabilecekler, askerlik ve doğum borçlanmasın, yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de yararlanabilecektir.”

Etiketler: Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0074
0.008712024-04-14 19:22:56