Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SICAK VE NEM BUNALTTI

...

Okunma: 4197

02.08.2018 16:33

deniz, hava, sahil, kum, güneş, sıcak, bartın, sahil, inkumu, amasra, mugada, çakraz, bartın haberleri, deniz haberleri, hava haberleri, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

Yüksek sıcaklıklar ve nemin yarattığı bunaltıcı havalar Bartın halkına zor günler yaşatıyor. Birçok vatandaş kendini Karadeniz’in soğuk sularına bırakıp serinlemek için adeta hafta sonunu iple çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda yağışlar nedeniyle deniz keyfi yaşayamayanları bu hafta sonu güzel hava bekliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ilimizde Cumartesi ve Pazar günleri hava parçalı bulutlu olacak. Sıcaklıklar ise 31-32 derece dolaylarında seyredecek.

 

Bartın’da hafta boyunca sıcak hava ile birlikte yüksek nem oranı vatandaşlara zor anlar yaşattı. İnsanlar serinlemek için klimalarının derecelerini en soğuk ayarlara çekerken klimasız ortamlarda çalışanlarsa olabildiğince gölgede kalıp sıcaktan ve nemden korunmaya çalıştı. Sıcak ve nemli hava özellikle yaşlılar ve çocuklara zor anlar yaşatırken akşam saatlerinde bile etkili olan nem nedeniyle vatandaşlar evlerinde bile vakit geçirmekte zorlandı.

 

Hafta sonunu iple çeken ve hafta sonunda sahillere akın ederek denize girip serinleme hayali kuranlara meteorolojiden güzel haber geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ilimizde Cumartesi ve Pazar günleri hava parçalı bulutlu olacak. Sıcaklıklar ise 31-32 derece dolaylarında seyredecek.

 

Hafta sonu yağış beklenmiyor

 

İlimizde havanın bugün gökgürültülü sağanak yağışlı olması beklenirken sıcaklıkların en düşük 20, en yüksek 31 derece dolaylarında olması bekleniyor. Cumartesi günü yağış beklenmezken havanın parçalı bulutlu geçmesi ve sıcaklıkların en düşük 19, en yüksek 32 derece dolaylarında olacağı tahmin ediliyor. Pazar günü de ilimiz genelinde yağış beklenmezken havanın parçalı bulutlu geçmesi ve sıcaklıkların en düşük 18, en yüksek 32 derece dolaylarında olacağı tahmin ediliyor.

 

Kalp-damar ve tansiyon hastaları dikkat!

 

Sıcak hava ve nem oranındaki artışa karşı vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Artan hava sıcaklığının özellikle kalp-damar ve tansiyon hastalarının sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalı.

 

Şapkasız çıkmayın

 

Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılması ve bu saatlerin gölge bir yerde geçirilmesi gerekiyor. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun bir koruyucu kremin sürülmesinin yararlı olurken, ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu gözlükler kullanılması, açık renkli bol elbiseler giyilmesi ve geniş kenarlı şapka takılması tavsiye ediliyor.

 

Güneş yanıklarında doktora başvurun

 

Güneşlenme sonrasında oluşabilecek yanıklarda kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemesi istenirken, bu durumda soğuk kompres uygulanması, müdahale gerektiren durumlarda hekime müracaat edilmesi gerekiyor.  Gözlerde ağrılı kızarıklık olması durumunda da hekime danışmadan hiçbir ilacın kullanılmaması öneriliyor.

 

Kanser hastaları güneşten uzak tutulmalı

 

Aşırı sıcaklık ve nemin ciddi sorunların oluşmasına neden olurken, özellikle kalp, solunum yolları ve tansiyon hastası olanlar ile yaşlıların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Kanser hastaları, kemoterapi alanlar ve değişik deri hastalığı bulunanların da güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeleri isteniyor.  Aşırı sıcaklarda yeterli miktarda sıvı alınması, beslenme düzeyinin hafif tutulması, yağlı, şekerli yiyeceklerden ve aşırı yemekten kaçınılması öneriliyor.

 

Bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikayetler

 

Sıcaklarda, güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpmasına karşı da dikkatli olunması gerektiği vurgulanırken, aşırı sıcak etkisinde kalan kişilerde bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıkacağı, derinin soluk, nemli ve soğuk olacağı belirtiliyor. Bu durumdaki kişilerin hemen gölge, serin bir yere alınıp sırtüstü yatırılması, ağızdan bol miktarda sıvı verilmesi gerekiyor.

 

Yeteri kadar sıvı alınması önemli

 

Uzun süre güneş altında çalışılmaması da sağlık açısından öneriler arasında yer alıyor. Öte yandan hava sıcaklığından etkilenmemek için, yeteri kadar sıvı alınması, tuzun da ihmal edilmemesi, güneş altında aşırı yorgunluk yapacak hareket ve işlerden ve ani ısı değişikliklerinden kaçınılması, özellikle yaşlılar ve çocukların mecbur olmadıkça dışarıya çıkmamaları öneriliyor.

 

Ortalama 2-2.5 litre su içilmeli

 

Kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanları da kalp-damar ve hipertansiyon hastalarının aşırı sıcak havalara karşı daha dikkatli olması gerekiyor. Kalp yetmezliği olan, koroner arter hastası ve tedavi altındaki hastaların fazla sıcağa maruz kalmamaları, yürüyüş ve gezintilerini sabah erken veya akşam serin saatlerde yapmaları, günlük su alımı kısıtlanmış bile olsa, yazın çok sıcak zamanlarda ve aşırı terlediğiniz dönemlerde su kaybı artacağı için günde ortalama 2-2.5 litre su içilmesi, terle birlikte vücudun elektrolit kaybı, özellikle sodyum (tuz) kaybı fazla olacağı için tuz kısıtlamalı bir rejim içindeyseniz doktorunuzun fikrini alarak yemeklerinize biraz tuz ilave edilmesi sağlık sorunları yaşanmaması adına önem taşıyor.

 

Yağlı yiyecekler tercih etmeyin

 

Deniz kıyısında tatil yapanların kumda yatıp güneş banyosu yapmamaları da öneriler arasında yer alırken yaşlı ve kronik rahatsızlıkları bulunanların denize sabah veya akşam üzeri girmeleri gerekiyor. Fazla yağlı, kızartmalı, ağır gıdalar yerine, bol sebze, haşlama veya ızgara, hafif gıdalar tercih edilmesi de sıcak ve nemli havalarda önemli beslenme uyarıları arasında yer alıyor. Eğer şeker hastalığınız yoksa bol meyve yiyebilirsiniz.

 

Kum banyosu yapmayın

 

Bacaklarınızda kronik venöz yetmezlik (varis) varsa, denizde belinize kadar olan bir su seviyesinde yürüyüş yapmanız tavsiye edilirken kum banyosu ise asla önerilmiyor.

Etiketler: deniz, hava, sahil, kum, güneş, sıcak, bartın, sahil, inkumu, amasra, mugada, çakraz, bartın haberleri, deniz haberleri, hava haberleri, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.20045
0.200872019-09-20 21:25:45