Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SİGARA İÇİN SOKAK NE DİYOR...

İçenler, bırakanlar, bırakmak isteyenler...

Okunma: 10325

09.02.2017 21:07

halk sağlığı, sigara, sigarayı bırakma günü,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında Valilik Binası girişinde bilgilendirme standı açıldı. Stantta vatandaşlara ücretsiz solunum ve karbonmonoksit testleri yapılırken Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri Bartın sokaklarında röportajlar yapıp vatandaşları sigarasız sağlıklı hayata davet ettiler.

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında Valilik Binası girişinde bilgilendirme standı açıldı. Stantta vatandaşlara ücretsiz solunum ve karbonmonoksit testleri yapıldı. Vatandaşlar solunum ve karbonmonoksit testlerine büyük ilgi gösterdi.

 

İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar-Programlar ve Kanser Şube Müdürü Gülsüm İyigül, Hemşire Nagihan Özkeçeli tarafından Hükümet Caddesi’nde gerçekleştirilen sokak röportajlarında da vatandaşlara sigaranın zararları, sigarayı bırakma konusunda ücretsiz destek alabilecekleri sağlık kuruluşları hakkında bilgiler verildi.

 

Stant ve röportaj faaliyetlerini yakından takip eden İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, sigaranın her anlamda toksit bir ajan olduğunu belirttiği açıklamasında, “Sigaraya bir şekilde alışmamak gerekiyor. Alıştıktan sonra bağımlılık yaptığı için gerçekten kurtulmak çok zor. Gençlerimizi bilgilendirip sigaraya başlamamalarını sağlamamız lazım. Bunun içinde en kolay yol anne babaların sigara içmemesi lazım. Sigara içen ebeveynin sigara konusunda çocukları üzerinde çok fazla etkisi olmayabiliyor. Ebeveynlerin sigarayı bırakmaları ve çocuklarını da sigaradan uzak tutmalarını öneriyoruz.” Dedi.

 

Dr. Koç açıklamasının devamında sigarayı bırakma konusunda ücretsiz hizmet verildiğinin de altını çizerek, “Devletimiz bu konuda ücretsiz olarak hizmet veriyor. Asıl olan hiç başlamamak. Sigaraya başlamamakla temiz bir hayat, temiz bir akciğer, rahat ve huzurlu bir şekilde ömrümüzü geçirme şansımız oluyor. Sigara sadece kanserle ilgili de değil, koroner arter hastalıklarla da oldukça ilişkili. Şu anda en çok ölüm sebebi koroner arter hastalıklarıyla ilgili ve bunu kanserler izliyor. İkisinin altında da sigara ve kötü alışkanlıklar bulunuyor. Sigara ve kötü alışkanlıklarla toplum olarak mücadele etmemiz gerekiyor. Türkiye’de bu konuda ki mücadele kapsamında çok iyi bir hız yakaladık ve çok daha iyi seviyelere geleceğimize inanıyorum.” Dedi.

Etiketler: halk sağlığı, sigara, sigarayı bırakma günü,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08495
0.085452020-06-07 11:04:36