Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ŞİKAYETLER BAŞLADI

KANUN NE DİYOR? KİM HAKLI? HALK MI? İŞLETMECİLER Mİ?

Okunma: 9452

05.07.2018 17:49

Facebook'ta Paylaş

ŞİKAYETLER BAŞLADI

 

SAHİLLERİN KULLANIM HAKKI KİME AİT?

 

KANUN NE DİYOR? NASIL UYGULANIYOR?

 

Yaz sezonunun başlaması ve binlerce kişinin serinlemek için deniz kıyılarına akın ettiği Bartın plajlarında şezlongcuların kapladığı alanlar vatandaşların tepkisini çekiyor.

 

YÜKSEK FİYATLAR

 

İnkumu ve Amasra’da ki plajlarda kurulan ve ücretli olarak müşteriye sunulan şezlonglar yüzünden vatandaşlar şikayetçi.

 

DENİZE SIFIR KURULUMLAR

 

İnkum sahilinde şezlonglar denize sadece birkaç metre mesafede kurulurken Amasra’da ise şezlongların denize sıfıra sıfır kurulduğu dikkatlerden kaçmıyor.

 

Paljlarda şezlongcularla tatilciler arasında yer tartışmalarının yaşandığı da çok kez sosyal medya platformlarında gündeme geliyor.

 

Şezlong kiralamıyorsanız burada denize giremezsiniz!

 

İnkum ve Amasra’da bazı şezlongcuların denize sadece birkaç metre mesafede kurdukları şezlongları kiralamayanların o bölgede denize giremeyeceklerine dair söylemlerde bulundukları ve şezlong kiralamayan vatandaşları denize girmek için şezlong olmayan bölgelere yönlendirildikleri de vatandaşların şikayetleri arasında.

 

DENETİMLER Mİ YETERSİZ? GÖZ MÜ YUMULUYOR?

 

VATANDAŞ YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYOR

 

İnkum ve Amasra tatil bölgelerinde belli aralıkla kurulan şezlongların denize sadece birkaç metre mesafede kurulması, “Denetimler mi yetersiz? Göz mü yumuluyor? Vatandaşın plaj hakkının gasp edilmesine neden sessiz kalınıyor?” sorularını da beraberinde getirdi.

 

VALİ KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANLARINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

 

İnkum ve Amasra’da istedikleri alanda denize giremediklerini belirten vatandaşlar durumdan şikayetçi olurken “sahiller hepimizin. Kimsenin bu alanı ticari alana çevirmeye hakkı yok. Şenzlongçu arkadaşlara kızmıyoruz. Onlarda ekmeğinin peşindeler. Uygulama tamamen yanlış. Ben istersem şenzlong yada şemsiye kiralarım istemezsem beni kimse alan dışına atamaz. Heryer tapulu alanmış gibi davranılıyor. Sistem şudur. Şenzlong kiralamak isteyen gider kiralar. Sahildekini değil. Kurulu olmayanı kiralar görevli de gider şenzlongu kurar. Sahiller herkese açık alanlardır. Kiraya verilemez. İşte tam da burada yetkililere görev düşüyor. Vali bey, kaymakam bey ve belediye başkanları bu duruma acilen el atmalı ve çözüm üretmeliler” dediler.

 

KIYI KANUNU NE DİYOR?

 

KIYI KANUNUNUN UYGULANMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

Madde 1- (Değişik: RG- 13/10/1992-21374)

 

Bu Yönetmelik, 1.7.1992 tarih ve 3830 sayılı Kanun ile değişik 4.4.1990 tarih ve 3621 sayılı Kıyı Kanununun 5 ve 16 ncı maddeleri gereğince düzenlenmiştir.

 

Amaç

 

Madde 2- Bu Yönetmeliğin amacı, deniz, tabii ve suni göller ve akarsularda kıyı kenar çizgisinin tespiti, kıyıların kullanılması ve korunması ile kıyılarda, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan alanlarda, deniz ve göllerin kıyılarının devamı niteliğinde olan sahil şeritlerinde planlama ve uygulama esaslarını belirlemektir.

 

Kapsam

 

Madde 3- Bu yönetmelik, deniz, tabii ve suni göller ve akarsu kıyıları ile sahil şeritlerini, bu yerlerden kamu yararına yararlanma imkan ve şartlarını, kıyılarda ve sahil şeritlerinde planlama ve yapılanma esaslarını doldurma ve kurutma yolu ile arazi kazanma ve kullanma esaslarını, kıyı kenar çizgisi tespit komisyonunun teşekkülü, görev ve yetkileri, çalışma şekli ile Kanunun uygulanmasına açıklık getiren esasları kapsar.

 

Toplumun Yararlanmasına Açık Yapı: Mevzuata göre tespit ya da tasdik edilmiş kural ve ücret tarifelerine uygun biçimde, getirdiği kullanımdan belirli kişi ya da topluluklara ayrıcalıklı kullanım hakkı tanımaksızın yararlanmak isteyen herkese eşit ver serbest olarak açık bulundurulan ve konut dokunulmazlığı olmayan yapıdır.

 

Genel Esaslar

 

Madde 5- Kıyılar ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır.

 

Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.

 

Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.23879
0.23932020-01-19 09:24:27