Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ŞİMŞİRLİ CAMİİ TIKLIM TIKLIM DOLDU

...

Okunma: 3660

23.03.2018 16:42

şimşirli, şimşirli cami, bartın, kalecik, bahçecik, rasim gebeş, şemsettin efendi, türbe, şemsettin edendi türbesi, bartın, abdipaşa, bartın haber, bartın tv, bartın haberleri, bartın televizyonu
Facebook'ta Paylaş

 

Mübarek Üç Ayların başlangıcı olan Regaip Kandili Ulus ilçesine bağlı Bahçecik ve Kalecik köyleri arasında bulunan Şimşirli Camii’nde heyecanla karşılanarak, yoğun katılımla kutlandı.

 

200 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Şimşirli camiinin yanında bulunan ve 600 yıllık olduğu bilinen Şemsettin Efendi Türbesi 3 ayların başlangıcı Regaip kandilinde adeta dolup taştı.

 

Çevre il ve ilçelerden yoğun katılımın gerçekleştiği organizasyonu bu yıl ilk kez kurulan Kalecik ve Bahçecik Köylerini Kalkındırma Şimşirli Camii Yaşatma Derneği tarafından organize edildi.

 

Yaklaşık 30 adak koyunun kesildiği kandil öncesinde vatandaşlara kurulan çadırlarda yemek ikramında bulunuldu.

 

Tıklım tıklım doldu

 

Kandil programına Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Ak Parti Bartın Eski İl Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım, çevre köylerin muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şimşirli Camii tıklım tıklım dolarken çok sayıda vatandaşta cami dışarısında saf tuttular.

 

Akşam namazı ile yatsı namazı arasında okunan Kur’an-ı kerim ve duaların okunmasının sonrasında kandil programına katılan vatandaşlar Şemsettin Efendi Türbesinde dualar ettiler.

 

Restorasyon gerçekleşecek

 

 200 yıllık olduğu tahmin edilen Şimşirli Camii ile arka tarafından bulunan 600 yıllık Şemsettin Efendi türbesinin mülkiyeti geçtiğimiz haftalarda Vakıflar Genel Müdürlüğüne devrildi. Önümüzdeki aylarda hazırlanacak proje ile cami ve türbenin restorasyonuna başlanacağı öğrenilirken, bölgedeki dini turizmin gelişmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

 

Bu yıl ilk kez kurulan Kalecik ve Bahçecik Köylerini Kalkındırma Şimşirli Camii Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Gebeş, Şimşirli camiinde çok eskilerden bu yana ilk kandillerde gelenek haline gelen ikramların artık her kandilde gerçekleşeceğini belirterek, herkesi kandil programlarına davet etti.

Etiketler: şimşirli, şimşirli cami, bartın, kalecik, bahçecik, rasim gebeş, şemsettin efendi, türbe, şemsettin edendi türbesi, bartın, abdipaşa, bartın haber, bartın tv, bartın haberleri, bartın televizyonu
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.10279
0.10322020-02-21 06:35:07