Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SİSTEM DİKTATÖRLÜK DEĞİL DEDİ

Milletvekili Tunç'tan Anayasa değişikliği hakkında açıklama...

Okunma: 3397

10.01.2017 18:29

yılmaz tunç, ak parti, anayasa, cumhurbaşkanlığı,
Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Anayasa değişikliğini istemeyen bazı çevrelerin teklif metninde hususları olduğundan farklı göstererek kamuoyunu yanıltma peşinde olduklarını belirterek, “milletimiz bu çarpıtmalara inanmaz, Anayasa değişikliği, “güçlü yürütme, güçlü yasama, bağımsız ve tarafsız yargı”  sistemini getirecek, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini hızlandıracaktır.” Dedi.

 

“CHP ve HDP ile bazı çevrelerin Anayasa değişikliğinden rahatsız olmasının sebebinin  Anayasanın vesayetçi ruhtan arındırılıyor olmasıdır.” Diyen Milletvekili Tunç, “O nedenle Anayasa değişikliğinin getirdiği düzenlemeleri olduğundan farklı gösterme gayreti içerisindeler, Kuvvetlerin tek elde toplandığı eleştirisini yapıyorlar oysa, yasama yürütme ve yargının birbirinden daha net ayrıldığını kendileri de görüyor” dedi.

 

Değişikliklerin rejim değişikliği olmadığını belirten Milletvekili Tunç, Anayasa değişikliğinin, Cumhuriyet ve Demokrasiyi güçlendirecek hükümet sistemi değişikliği olduğunu aslında karşı çıkanlar tarafından da bilindiğini, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Yasama-Yürütme arasında denge ve denetim sistemi getirdiğini aslında onlarında gördüğünü ancak işlerine gelmediğini söyledi.

 

Milletvekili Tunç açıklamasında; “Diktatörlük gelecek diyorlar; Cumhurbaşkanı Seçimle gelip seçimle gitmeyecekmiş, Meclis denetimi, yargı denetimi olmayacakmış gibi yansıtıyorlar, Cumhurbaşkanı’nın Meclisi fesih yetkisini eleştiriyorlar; Cumhurbaşkanı meclisi fesih yetkisini kullanırsa kendi görevinin de sona ereceğini, Meclisin de Cumhurbaşkanı seçimlerini yenileme yetkisi olduğunu görmezden geliyorlar, Cumhurbaşkanının Kararname çıkarma yetkisini eleştiriyorlar; Meclisin çıkardığı Kanun’a üstünlük tanınacağından hiç bahsetmiyorlar. Güvenoyunun kaldırılmasını eleştiriyorlar; Yürütmenin Meclisin içinden çıkmayacağını, güvenoyunu Milletin vereceğini unutuyorlar, Meclisin denetim yetkisinin kaldırıldığını savunuyorlar; Soruşturma, araştırma, Soru önergesi gibi denetim yetkilerinin korunduğunu görmüyorlar. Cumhurbaşkanı hakkında denetimin kaldırıldığını söylüyorlar; Cumhurbaşkanı ve Bakanlar hakkında Cezai Sorumluluk getirildiğini görmezden geliyorlar. TBMM’nin yetkisi azaltılıyor eleştirisi yapıyorlar ancak, TBMM’nin Anayasa Mahkemesi’ne ve Hakimler Savcılar Kuruluna üye seçmesini hazmedemiyorlar. Anayasa Mahkemesinden asker üyelerin çıkarılması, Askeri Yargının kaldırılması gibi sivilleşme adımlarından rahatsız oluyorlar. MGK’nın yapısı, Sıkıyönetimin kaldırılması gibi sivil demokratik düzenlemelerden hoşlanmıyorlar.” Şeklinde konuştu.

 

“Karşı çıkanlar, gerek komisyonda, gerekse TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde aynı şeyleri sürekli tekrar ediyorlar, Ancak milletimiz her şeyi biliyor” diyen Milletvekili Tunç, Anayasa değişikliği ile Cumhuriyetimiz ve Demokrasimizin güçleneceğini, yürütmenin iki başlı olmaktan kurtularak, güçlü yürütmenin geleceğini, yasamanın etkinliğinin artacağını, yargının bağımsız ve tarafsızlığının güçleneceğini hep birlikte göreceğiz, hükümet sistemi değişikliğini rejim değişikliği gibi halka sunmak isteyenlerin ellerinin boşa çıkacağını, bu sistemle Türkiye’nin sürekli istikrar üreten, kalkınmayı hızlandıran, milletimizin refahını artıran bir döneme adım atacağını söyledi. 

Etiketler: yılmaz tunç, ak parti, anayasa, cumhurbaşkanlığı,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12301
0.123542020-01-26 11:52:17