Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SİVİL MEMURLAR İYİLEŞTİRMEDE HAKKANİYET İSTİYOR

...

Okunma: 6373

25.04.2018 21:04

simesen, sivil memurlar, sendika, sime sen, bartın, fidan akkuş, tsk, personel, iyileştirme
Facebook'ta Paylaş

 

Sime-Sen Sivil Memurlar Sendikası Bartın İl Başkanı Fidan Akkuş Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na göre subay, astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapıldığını ancak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevli sivil memurların bu konudaki ısrarlı taleplerine rağmen görmezden gelindiğini söyledi.

 

100 bin kişiye sirayet eden bir mağduriyet

 

Sime-Sen Sivil Memurlar Sendikası Bartın İl Başkanı Fidan Akkuş yaptığı açıklamada 2018 yılı yan ödeme kararnamesinin 18 Nisan 2018 tarihi itibariyle onaylandığını belirterek, “Bu kapsamda özlük haklarını 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na göre alan subay, astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevli sivil memurların bu konudaki ısrarlı taleplerine rağmen görmezden gelindiğini adeta yok sayıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Bu durum on binlerce sivil memurun kurumlarına olan aidiyet hissini sarsmış ve moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemiştir. Aileleriyle birlikte yaklaşık 100 bin kişiye sirayet eden bir mağduriyet oluşturmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli devlet memurlarının da emeklerinin ve fedakarlıklarının karşılığı olarak maaşlarında bir iyileştirmeye ihtiyaç vardır.” dedi.

 

Şehit olan memurlar bulunmakta

 

Can güvenliği riskine de değinen Akkuş, “Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevli sivil memurların, zor çalışma şartlan ve terör tehdidi altında görev yaptıklarından dolayı diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlardan daha fazla can güvenliği riski taşıdıktan ve daha fazla yıprandıkları kuşkusuzdur. Hatta Zeytin Dalı Operasyonunda askeri hareketlilik esnasında, canları pahasına mücadele eden kahraman Askerlerimize 40’ı aşkın sivil memur personelinin de destek vererek görev yaptığı bilinmektedir. Bundan iki yıl önce Merasim Sokak patlamasında sırf sivil memur olduğu için taşıdığı riskten dolayı şehit olan memurlar dahi bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

 

Hakkaniyete aykırıdır

 

Söz konusu düzenlemenin eşitsizliğe de sebep olduğunu kaydeden Akkuş, “Dolayısıyla sivil memur statüsündeki personellerin zor çalışma şartlan ve can güvenliği riski altında bu külfetlere katlanmaları beklenirken birlikte çalıştığı üniformalı personellere tahsis edilen nimetlerden faydalandırmaması hakkaniyete aykırıdır. Fiili duruma dikkat edildiğinde görülecektir ki bu düzenleme eşitsizliğe sebep olmaktadır. Sivil Memurların bu stratejik kumrulardaki hizmeti, sunduğu katkısı karşılıksız bırakılmıştır. Oysa ki; sivil memurlar da aynı birlikte aynı binada hatta aynı odada subay astsubay ve uzman erbaşlarla birlikte fiilen görev yapmaktadır. Bu eşitsizliğin giderilmesi ve nimet ve külfette adaletin sağlanması ve bu sayede kuruma aidiyet hissi ve iş verimliliğin artması, nihayetinde kamu hizmetinin daha etkin sürdürülmesi gerçekleştirilmelidir.” dedi.

 

Etiketler: simesen, sivil memurlar, sendika, sime sen, bartın, fidan akkuş, tsk, personel, iyileştirme
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04083
0.041142020-06-04 22:49:19