Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SKANDALLARA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

...

Okunma: 17495

01.09.2018 19:51

devlet hastanesi, sağlık müdürlüğü, bartın devlet hastanesi, bartın haber, bartın tv, hastane haber, istifa, dursun koç, abdullah danışman, sağlık sen, sendika

Bartın Devlet Hastanesinde skandal olayların ardı arkası kesilmiyor…

 

Bartın’da sağlık alanında en büyük tesis olma özelliğini taşıyan Bartın Devlet Hastanesi binden fazla çalışanı ve her gün binlerce kişiye sağlık hizmeti vermeye devam ederken kurumda yaşanan skandallara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

 

Kurum içinde sendika çatışması

 

Kurumda en göze çarpan skandallardan biri sendika çatışması. Sağlık-Sen Şube Başkanı Naci Durmuş ve üyelerinin Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Danışman’a yönelik eleştirilerinin ardından Başhekim Danışman’ın ekibiyle birlikte yeni bir sendikal oluşum yaratılması adına çalışmalar yaptığı bilgisi edinilirken çalışanlarında Sağlık-Sen’den istifa etmeye ve yeni oluşuma katılmalarına yönelik baskıya maruz bırakıldıkları iddiaları gündeme geldi.

 

Başhekim Danışman’ın kendisini eleştiren sendikaya karşı başlattığı oluşum hareketi için çalışmalar devam ederken çalışmalara İl Sağlık Müdürünün de destek verdiği öğrenildi. Son gelişmeyle birlikte Bartın Devlet Hastanesinde skandal olaylar zincirine her gün bir yenisi daha ekleniyor.

 

Bozuk klimalar yoğun bakımı hamama çevirdi

 

Edinilen bilgilere göre ağır yoğun bakım ünitesinde bozulan klimalar uzun süre tamir ettirilemedi. Klimalarda değişmesi gereken parçalarda değiştirilemeyince bozuk klimalar nedeniyle söz konusu yoğun bakım ünitesi adeta hamama döndü.

 

Yaklaşık 15 günü kapsayan süreçte bahsi geçen ağır yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybeden hastalarında olması akıllara korkunç sorular getirdi.

 

Üstü örtülü açıklama

 

Hastalar başta olmak üzere sağlık çalışanlarını da olumsuz etkileyen bu durum basında ve sosyal medya da yer alınca İl Sağlık Müdürlüğünden gerçekleri yansıtmayan ve üstü örtülü bir açıklama yapıldı.

 

Açıklamada, “Bartın Devlet Hastanemizin Kadın Doğum Ek Binasında yoğun bakım havalandırma sistemlerinde genel bakım yapılacaktır. Bu süreçte hizmetlerin aksamaması ve halkımızın mağdur olmaması amacıyla 07 Eylül 2018 Cuma gününe kadar yoğun bakım hizmetleri ana binamızda verilmeye devam edecek olup diğer hizmetler aynı şekilde Kadın Doğum Ek Binada verilmeye devam edecektir.” denildi.

 

Tecavüzcü sapık hastaneyi üs ilan etti

 

Geçtiğimiz günlerde İl Emniyet Müdürlüğünün başarılı çalışması sonucu yakalanan tecavüz şüphelisi ve banyo yapan kadınların görüntülerini videoya kaydeden şahıs emniyetteki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Şüpheli şahıs emniyetteki ifadesinde yatacak yeri olmadığı için geceleri Bartın Devlet Hastanesinde geçirdiğini belirtmişti. Söz konusu ifadeye ilişkin haberler ulusal medyada geniş yer bulurken hastanedeki güvenlik zafiyeti gözler önüne serildi.

 

Hırsızlık olayları yaşandı

 

Bartın Devlet Hastanesinde kemoterapi bölümü personelleri ve hastalarının telefonlarını çalan şahıs elini kolunu sallayarak hastane dışına çıktı. Hasta, doktor ve hemşirelerin kendilerine ait odalarda şarja takılı ya da masada koyulmuş  vaziyette bulunan cep telefonlarının çalındığının tespit edilmesi üzerine Bartın Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Güvenlik kayıtlarından yola çıkılarak hırsızlık şüphelisine ulaşıldı. Şüphelinin hastaneye giriş kaydının olmaması ve rahat bir şekilde servisleri dolaşarak hırsızlık yapması bir kez daha Bartın Devlet Hastanesinde ki başıboşluğu ortaya koydu.

 

Gelenler gidenleri arattı

 

Bartın Devlet Hastanesinde görev yaparken yönetimsel sorunlardan dolayı başka şehirlere tayin isteyen doktorlar kamuoyunda şok etkisi yarattı. Yıllarca Bartın halkına hizmet veren, çalışmaları, bilgileri ve deneyimleriyle hastalarının gönüllerinde taht kuran doktorların bir bir Bartın’ı terk etmesine hastane yönetimi seyirci kalırken siyasi otorite de bu konuda hiçbir araştırma ve girişime yönelmedi.

 

Yerleri doldurulamadı

 

Bartın Devlet Hastanesinde görev yapan tek Göğüs Cerrahı Gökçen Kağıtçı da birçok doktor gibi yönetimsel sorunlardan ve baskılardan dolayı tayinini istedi. Cerrah Kağıtçı’nın Bartın’dan ayrılmasıyla Bartın Devlet Hastanesinde göğüs cerrahı kalmayacak. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Bartın’a atanan doktorlarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da Bartın’a atanan Göğüs Cerrahı olmadığı görüldü.

 

Bartın Devlet Hastanesinde görev yapan kardiyoloji doktorları ile birlikte tek kalp damar uzmanı olan doktorun da tayin istediğinin öğrenilmesi kanayan yaraya tuz biber ekti.

 

İşleri eleştirileri yanıtlamak oldu

 

Bartın’da siyasi otorite basın camiasının eleştirisel haberlerine kulak tıkarken vatandaşların isyan boyutuna gelen şikayetlerini de görmezden geldi. Başhekim Danışman ve ekibi siyasi otoritenin desteği ile zaten katı olan tutum ve tarzını daha da katılaştırdı. Doktorlar gibi sağlık çalışanlarını da mutsuz eden tutum hastanede verilen hizmet kalitesine olumsuz yansıdı. Hastaların memnuniyet değerlerinin de günden güne azaldığı Bartın Devlet Hastanesine ilişkin haberler ve eleştiriler karşısında ise İl Sağlık Müdürlüğü devreye alındı. Basın bülteni ve bilgilendirme başlıkları altında yayınlanan metinlerle basında ve sosyal medyada çıkan haberlere karşı kalkan oluşturuldu.

 

Randevu tarihleri uzadı

 

Bartın’da yaşayan vatandaşların Bartın Devlet Hastanesinden aldığı sağlık hizmetlerinde de aksamalar ve gecikmeler yaşanmaya başladı. Göğsünde kitle tespit edilen ve kanser şüphesi duyulan bir hastaya ancak 65 gün sonrasına ultrason randevusu verilmesi bardağı taşıran damlalardan biri oldu.

 

Hastalara öğüt verildi

 

Bartın Devlet Hastanesinde bir hizmet biriminin açılış törenine katılan Vali Dirim’in hastane odalarında yapacağı ziyaret öncesinde hasta odalarını tek tek dolaşan yönetici ekibinden bazı kişiler hastalara Vali Dirim’e şikayette bulunmamaları ve tüm hizmetlerden memnun kaldıklarına dair öğütlerde bulunuldular.

 

Mide bulandıran şikayetler geldi

 

Bartın Devlet Hastanesinde yönetimsel sorunlardan kaynaklı olarak Doktorlarla başlayan memnuniyetsizlik süreci çalışanların ardından hastaları ve hasta yakınlarını da isyan ettirdi. Psikiyatrik bölümünde tedavi gördüklerini kaydeden hastalar ve hasta yakınları temizlik hususu ve yetersiz personel konusunda şikayetlerini yazılı olarak şikayet kutusu aracılığı ile yönetime ilettiler. Aralarında hasta yakını ve hastaların bulunduğu toplam sekiz imza sahibi tarafından oluşturulan şikayet formunda odalar başta olmak üzere tuvalet temizliğinin yetersizliğine değinildi. Ayrıca yatak çarşaflarının dahi hasta yakınları ve hastalar tarafından değiştirildiği ifade edilirken temizlik işlerinin de yine hasta yakınları ve hastalar tarafından yapıldığı ifade edildi. Şikayet formunda en dikkat çekici husus ise servislerde farelerin dolaştığı iddiası oldu.

 

İnşaat alanına döndü

 

Hastane yönetiminin sürekli devam eden inşaat hastalığı devlet hastanesini adeta şantiyeye çevirdi. Gerekli olup olmadığına bakılmaksızın ve çalışanların görüşleri alınmadan yapılan değişimlerle birlikte arkası kesilmeyen inşaat çalışmaları ise hastanede huzur ortamının bozulmasına neden oldu.

 

Gözün gördüğünü siyasiler görmedi

 

24 Haziran seçimleri öncesinde Bartın Devlet Hastanesinde yaşanan yönetimsel sorunlara karşı gözün gördüğünü görmeyen siyasi otorite 2-0’a çok yakın olduğu genel seçimden 1 Milletvekili ile ayrılarak adeta halk nezdinde sandıkta cezalandırıldı.

 

Yerel seçim mağlubiyetinin pimini de çekecek!

 

Bartın Devlet Hastanesinde yaşanan yönetimsel sorunlara gerekli müdahaleler yapılmaz ise Başhekim ve ekibi yerel seçimde de iktidar partisine seçim mağlubiyetinin pimini çektirecek. Yaşanan sorunlardan dolayı doktorlar, sağlık çalışanları ve hastalardaki memnuniyetsizlik oranının tüm skandallara karşın sessiz kalan siyasi otoriteye oy kaybı olarak yansıması bekleniyor.

 

Etiketler: devlet hastanesi, sağlık müdürlüğü, bartın devlet hastanesi, bartın haber, bartın tv, hastane haber, istifa, dursun koç, abdullah danışman, sağlık sen, sendika
Okuyucu Yorumları

hemşire

03.09.2018

sendikal anlamda yeni oluşum yok zaten mevcut sendikalar belli sendika seçimi var naci başkanın karşısına da aday var yine aynı sendika içerisinde gerçekleşen olaylar sanki başhekim başka bir sendika kurmuş yada çalışanları başka bir sendika ya yönlendiriyormuş gibi haber yapmayın

memur

03.09.2018

klima bozukluğundan dolayı ölümler oldu diye haber yapmanız çok iddalı ve bu durumda yönetimin yanında biz yoğunbakım çalışanlarını ve teknisyen arkadaşlarımızı zan altında bırakıyorsunuz size bu haberleri yaptıranlar daha öönce niye sadece belli bir kesimin yatması için uğraştıklarını makam sahibi yaptıklarını anlatmıyor da sadece bu tür haber yaptırıyor

idari hizmetler

03.09.2018

Naci bey sözü dinlenmediği için bu kadar çırpınıyor keşke toplu sözleşmede enflasyonun altında zam alınırken ek ödemeler hala emekliliğe yansımaz ken biz memurlara ve hizmetlilere yıpranma payı verilmediği için de uğraşsaydı biz o zaman anlardık gerçekten çalışan için uğraştığını amaç çalışan yada hasta değil amaç saltanat kaybı

amasra

11.09.2018

Vekiil sayısını bire düşüren – karşı oldukları sendika başkanını 100de 100 fark atarak başkan seçtiren hastane yönetimine tebriklar … bu gidişle belediye seçiminide halleder bunlar siz uyuyun sayın yetkililer…

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04166
0.04212018-12-13 18:27:58