Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ŞOK İDDİA: VALİLİK CUMHURBAŞKANINA YANLIŞ BİLGİ VERDİ

“VALİLİK CUMHURBAŞKANIMIZA YANLIŞ BİLGİ VERDİ”

Okunma: 9820

19.12.2016 17:43

faruk papila, taşkın sınırı, sel çizgisi,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da yer altı nehirleri araştırmaları, biyogaz çalışmaları ve taşkın alan sel sınırı açıklamaları ile adından söz ettiren Makine Mühendisi Faruk Papila  taşınmazına inşaat izni alamadığına ilişkin şikayetinde Cumhurbaşkanlığına yanlış bilgi verildiği iddiasında bulundu.

 

                Papila konuya ilişkin açıklamasında, 23.06.2016 tarihinde yaptığı başvuru ile “Irmaktan 9 metre yüksekliğindeki taşınmazım taşkın alanında kaldığı için inşaat iznimi alamıyorum. Bartın Belediyesi ise ırmaktan 4.2metre yüksekliğe taşkın alanında kalmadığı gerekçesi ile Taş Ev binalarını yaptı.” bilgisini sunduğunu ve mağduriyetinin çözülmesini isteğiyle Cumhurbaşkanlığına başvuruda bulunduğunu belirtti.

 

              Bu başvurunun ardından kendisine 17.05.2016 tarihinde Bartın Valisi adına Vali yardımcısı Mesut Gençtürk imzalı olarak “Şikayete konu olan (ırmaktan 9metre yüksekliğinde) taşınmazın DSİ’nin taşkın alanında kaldığı, Belediyenin yapmış olduğu (ırmaktan 4.2metre yüksekliğinde) Taş Evin ise DSİ’nin taşkın alanında kalmadığı anlaşılmıştır.” bilgisini verildiğini ve Bartın Valiliği’nin Cumhurbaşkanlığı makamına son derece yanlış bilgi verdiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanımıza nasıl bir cevap verilecektir?

 

Papila açıklamalarının devamında;  “Vali yardımcısı Orduyeri köprüsünün üzerinden geçmiş olsa köprü yanındaki binanın duvarında “21.05.1998 Sel İzi “ yazısını mutlaka görürdü. Sel suları Orduyeri köprüsünün üzerinden aşmış ve alt kottaki Yalıdaki Taş Evi etkilememesi mümkün mü? Şehir merkezinde on binlerce insana, Bartın basınına ve Belediye Başkanı Cemal Akın’a sorsa, Yalının metrelerce sel suları altında kaldığını mutlaka söylerlerdi. Sayın Cumhurbaşkanımıza neden yanlış bilgi verildi? Vali yardımcısının yazısının devamında “Bartın Irmağı ve Yan kolları Islah Projesi yapım işi bittikten sonra taşkın problemi çözülecektir.” Bilgisini verdi. Bu son cümlede son derece yanlıştır. Irmaktan 9 metre yüksekliğinde yerlere inşaat izni vermek için Irmak Islah Projenin bitme şarttı aranıyor da,  9 metre kotunun altındaki yerlere inşaat izni verilirken Irmak Islah Projesi bitme şarttı neden aranmıyor? Bir sel felaketinde 9 metre kotlarına sel basmayıp, 9 metre kotu altındaki yerlere sel basarsa ne olacak? Hükümetle vatandaşlar karşı karşıya gelmeyecek mi?  Hükümetimizi zor durumda bırakacak bir karara teknik olarak itiraz ediyorum. FETÖ soruşturmasında görevden alınarak tutuklanan vatan haininin verdiği karara şiddetli bir şekilde itiraz ediyorum. Bu karar güncelliğini korursa; bir sel felaketinde, taşkın alanında gözüken 9 metre kotundaki taşınmazıma sel basmayıp, taşkın alanında gözükmeyen 4.2 metre kotundaki Taş Eve sel basar, can ve mal kaybına sebep olursa Sayın Cumhurbaşkanımıza nasıl bir cevap verilecektir. Bartın Valisi Sayın Nusret Dirim’in ilgisine sunarım.  Sayın Valim, Sayın Cumhurbaşkanımıza doğru bilgilerin gönderilmesini bilgilerinize arz ediyorum.”   Dedi.  

 

Şikayetler gerektiği gibi incelenmiyor mu?

 

Papila’nın bu açıklamalarının ardından son zamanlarda Bartın’da ki vatandaşların BİMER ve CİMER’e yaptıkları başvurularda, Bartın Valiliği’nin şikayet konularıyla ilgili teferruatlı bir inceleme yapıp yapmadığı sorusu gündeme geldi.

 

Şikayet konularıyla ilgili Valilik Makamının gerekli incelemeleri yapmadan, tarafların görüşünü almadan ve konu hakkında bilirkişi görüşlerine başvurmadan, şikayetçi vatandaşlara sadece şikayet edilen kurumun görüşlerinin cevap olarak aktardığı görüşü kamuoyuna yansımıştır.

 

Valilik Makamının, taşkın alanda kaldığı için taşınmazına inşaat izni alamamasına yönelik şikayetleriyle ilgili Papila’ya verdiği cevapta, sadece Bartın Belediyesi’nden bilgi alındığı ve Bartın Belediyesi’nin daha önceki tarihlerde Papila’ya vermiş olduğu cevapların aynısının aktarıldığı anlaşılmaktadır.

 

Bartın TV olarak vatandaşlar açısından kangren durumuna dönüşen bu ve benzer tipteki sorunların çözümü için Valilik Makamının daha detaylı incelemelerde bulunması ve çözüm üretilmesi görüşündeyiz.

Etiketler: faruk papila, taşkın sınırı, sel çizgisi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

5.95668
5.957122020-07-07 04:56:20