Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SÖKÜLEN ZEYTİN AĞAÇLARI NEREDE?

...

Okunma: 2638

28.12.2017 18:51

amasra, termik santral, zeytin ağaçları, bartın, termik, santral
Facebook'ta Paylaş

 

Amasra ilçesinde yapılması planlanan termik santral için şirketin satın aldığı zeytin bahçesindeki ağaçların sökülmesine yönelik tepkiler üzerine Hattat Holding Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi açıklamalarda bulundu.

 

Börekçi zeytin ağaçlarının Sökülüp İzmir’de Zeytincilik Enstitüsüne gönderildiğini söyledi.

 

Hattat Holding Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi de Amasra’da yapılması planlanan termik santral için şirket tarafından satın alınan araziden sökülen zeytin ağaçlarının İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne teslim edildiğini söyledi.

 

Kesilme kesinlikle söz konusu değil

 

Arazinin kendilerine ait olduğunu ve arazide ki zeytin ağaçlarının kesilmeden sökülerek İzmir’de ki Zeytincilik Enstitüsüne gönderildiğini kaydeden Börekçi, “Burada daha önce zeytincilik tarımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin hazırlanmış raporlar var. 2000’li yıllarda zeytinciliğin teşvik edilmesine çalışılmış. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda buradaki iklim koşullarının zeytincilik için uygun olmadığı tespit edilmiş. Bilimsel veriler değerlendirildiğinde bu gerçek ortaya çıkmış. Bizim aldığımız arazide de zeytin ağaçları var ve incelemeler orada da yapılmış. Ağaların çoğunun hava şartlarından olumsuz etkilendiği ve verim alınamadığı görülmüş. Bizde Zeytincilik Enstitüsü ile temasa geçerek bu ağaçların daha verimli bir iklim koşulunun bölgeye taşınıp verim sağlanıp sağlanamayacağını sorduk. Onlarda kendilerine ağaçların ulaştırılması durumunda kabul edeceklerini söylediler. Bizde onların istediği ve uygun gördüğü şekilde budama işlemlerini yaparak oraya götürdük. Kesilme kesinlikle söz konusu değil. Şu anda ağaçlar İzmir’de enstitüye teslim edilmiş durumda.” dedi.

 

Zarar vermeden toprağı ile çıkarttık

 

İzmir Zeytincilik Enstitüsüne 60’a yakın zeytin ağacını ulaştırdıklarını kaydederek açıklamasını sürdüren Börekçi, “Zeytin ağaçlarını kökünü koruyup toprağını da muhafaza ederek ulaştırmanız gerekiyordu. Bizde kesim yaparken köke zarar vermeden toprağı ile çıkarttık ve kökleri keten bezlerle sararak İzmir’e gönderdik. Tahminimiz ağaçların çoğunun orada uygun bir şekilde yetişeceği yönünde. Bazı ağaçlar budama esnasında içten çürümüş olduğunu gördük. O ağaçların taşımaya da uygun olmadığını gördük. Taşımış olsak bile yaşamayacağını gördük. Söz konusu arazide 100’e yakın ağaç vardı ve bunların bir kısmının biz çürümeye yüz tuttuğunu gördük. Taşımaya uygun değillerdi ve burada kalsalar bile gelişime devam edemeyeceklerdi.” şeklinde konuştu.

Etiketler: amasra, termik santral, zeytin ağaçları, bartın, termik, santral
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.041
0.041412020-05-31 06:55:58