Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TAM 8 AY MAAŞ ALAMAYACAKLAR SONRASI DA BELİRSİZ....

İşçiler çalışmak, firma ise ücretsiz izne çıkarmak istiyor...

Okunma: 8070

26.01.2017 18:17

amasra, maden, işçi, gmis,
Facebook'ta Paylaş

28 İŞÇİYE ÜCRETSİZ İZİN ŞOKU

Bartın’ın Amasra ilçesi Tarlaağazı köyünde faaliyet gösteren maden şirketinde çalışan 28 işçinin 8 ay süreyle ücretsiz izne çıkarılmak istenmesine Genel Maden İşçileri Sendikası tepki gösterdi.

 

Amasra’da faaliyetlerine devam eden maden şirketi tarafından 28 işçiye 8 aylık ücretsiz izin konusunda yazılı ihtarda bulundu.

 

Şirket binlerce işçi çalıştıracağını söylüyordu ama…

 

Şirket tarafından 28 işçiye yapılan ihtarda, “İşçilerin çıkarılacağı 8 aylık ücretsiz iznin gerekçesi ise şirketimiz Amasra işletmesinde çalışmaların geldiği durum itibariyle yeniden değerlendirilmesi ve ihtiyaç nedeniyle 2017 yılı norm kadro çalışmasının yapılması karar altına alınmıştır. İşletmemizin ve Bülent Ecevit Üniversitesi’ne başvurumuz üzerine yapılan değerlendirme sonucunda üç galerinin birleşmesi, kuyu kafes sisteminin kuyu-skip sistemine dönüştürülmesi ve bu işlerin zaman alması, bu süre zarfında işçi çalıştırmanın mümkün olmaması, sondaj işlerinde çalışan sondaj makinesi sayısının ikiye indirilmesi, inşaat işlerinin azalması ve bu bölümlere bağlı olarak çalışan lojistik ve malzeme desteği sağlayan bölümlerde de işgücü fazlalığı ortaya çıkmıştır. Bu iş gücü fazlalılığının, mevcut işgücü ihtiyacı karşısında başka bir yerde görevlendirilmek suretiyle değerlendirilmesi mümkün olmadığı gibi, üretime başlama süresi en az 8 ay süreceğinden, en az 8 ay süreyle yeniden iş verilebilmesi imkanı da bulunmamaktadır. Mevcut zorunluluklar kapsamında, işgücü fazlalığı oluşturulan pozisyonlar için 8 ay süre ile ücretsiz izin teklifinde bulunulması ve bu bir yılın sonunda üretime başlanması durumunda bu çalışanlarımızın davet edilmesine karar verilmiştir. Bu nedenlerle muhataba 8 aylık ücretsiz izin teklifimizi bildirir 6 gün içerisinde teklife cevap vermesini aksi halde zımmen reddettiği anlamına geleceğini ihtaren bildiririz.” Denildi.

 

Sendika ve işçiler kol kola

 

Genel Maden İşçileri Sendikasına (GMİS) üye söz konusu 28 işçi geçtiğimiz tebliğ edilen ihtarı sendika temsilcilerine bildirmesinin ardından ihtara noterden itiraz edildi.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Mali Sekreter Adnan Tıska, Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, Amasra Şube Sekreteri İbrahim Çakır, Amasra Şube Mali Sekreteri Hüseyin Özerdoğan, Amasra Teşkilatlandırma Sekreteri Nazmi Sert, Amasra Hema işyeri Temsilcisi Emrah Açıkgöz ile birlikte işçilerle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptılar.

 

Sendikadan tepki

 

Toplantıda basın açıklaması yapan GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, “Burada çalışan işverenimizin bugüne kadar birçok işçi arkadaşımızı çalıştırdığını ve bundan sonra binlerce insanı çalıştırmak istediğini yaptığı açıklamalardan duyuyoruz. Şu anda 350 kişinin çalıştığı işyerinde 28 işçi arkadaşımızın 8 ay ücretsiz izne çıkarılması ve ya işten atılması gibi taleplerin kabul edilemez olduğunu ve işyerimizde huzur barış içerisinde çalışarak, hem işverenimize kazandırmak istediğimizi hem kendimizin de hayatımızı sürdürebilmek için çalışmalarımızı devam ettirmemiz gerektiğini buradan işverene bildiriyoruz. İşverene ve yetkililere buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz. İşçi arkadaşlarımıza yarın işe gelme denilircesine çalıştırılması hoş bir durum değildir. Arkadaşlarımız bu düşünceyle çalışırken, hem kendilerini hem beraber çalıştıkları işçi arkadaşlarının kazalanması gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaklar. Biz bu güne yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık, bölgemizdeki siyasetçilerimizin bu sorunu çözmesi için çaba sarf etmesini talep ediyoruz. Biz sendika olarak işçilerimizin şimdi olduğu gibi bundan sonra yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz.” Dedi.

 

 İşçiler, kendilerine gönderilen ihtar yazısına cevaplarını ise noter yolu ile verdi.

 

İşçiler çalışmaya devam etmek istiyor

 

İşçilerin firmaya gönderdiği ihtarnameye cevap yazısında, “Ücretsiz izin talebinizi kabul etmediğimizi bildirmek isteriz. Zira; ihtarnamenize konu olan sebepler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bulunacağınız kısa çalışma talebi ile işin durdurulması yahut kısıtlanmasını gerektirici sebeplerdir. İş yasaları ve sair mevzuat ve içtihatlar gereği işçinin isteği dışında ve tek taraflı olarak işçi, ücretsiz izne çıkarılamaz. İşyerinin mevcut zorlukları karşısında işçilerin ücretsiz izne çıkarılması gibi bir yasal hak işverene kısa çalışma talebini onaylayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kararı dışında tanınmamıştır. Buna ilişkin kısa çalışma talebinin onaylandığına dair tarafımıza da bir bildirim yapılmamıştır. Bu sebeple de teklifinin haksız ve hukuka aykırıdır. Bu bakımdan kısa çalışma talebi ile Çalışma Bakanlığı’na başvurmanız gerektiği halde tarafımıza 8 ay ücretsiz izin teklif etmenizin hukukta kabul gören bir yanı bulunmamaktadır. Ücretsiz izne çıkarılacak bir durum bulunmamaktadır. Ücretsiz izne çıkarılma teklifinizi de kabul etmemekteyiz. Ayrıca; bizim rızamız olmadan ve yazılı muvaffakatımız bulunmadan tarafınızca tek taraflı ücretsiz izne çıkarılmamız eylemli bir fesih anlamı taşıyacağından ortaya iş aktimizin tarafınızca haksız olarak feshi çıkacaktır. Hukuki mevzuat gereği işveren işçileri ücretsiz izne çıkarmaya zorlayamaz. Zorla bizi ücretsiz izne çıkarmak iş aktimizin işverence haksız olarak feshi anlamına gelip, ihbar ve kıdem tazminatı ödemeniz gerekecektir. Oysa ki biz çalışmaya devam etmek istiyoruz. Tarafımıza sunduğunuz ücretsiz izin teklifinizi açıkça reddediyoruz. Çalışmaya ve emeğimiz karşılığında ücretimizi almaya devam etmek istiyoruz. Zira bu teklifinizi kabul eder ise İŞKUR’dan işsizlik maaşı alamayacağımız gibi sizden de ücret alamayacağız. Yukarıda açıklanan nedenlerle taramıza gönderilen 8 aylık ücretsiz izne çıkarma teklifinizi açıkça ve kesin olarak reddettiğimizi, işimize devam etmeyi talep ettiğimizi, ihtarnameye cevap olarak bildiririz.” denildi.

Etiketler: amasra, maden, işçi, gmis,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.6748
0.67522020-07-13 05:37:55