Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Tarla Günü etkinliği yapıldı

Okunma: 321

23.11.2022 12:11

Facebook'ta Paylaş

“Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi” kapsamında Bartın’da fındık bahçelerinin geliştirilmesi için sertifikalı çeşit kullanarak kurulan fındık bahçesinde tarla günü Hocaköy’ de gerçekleştirildi. 

Ulus İlçesi Hocaköy’ de gerçekleştirilen fındık bahçesi tarla gününe Bartın Vali Yardımcısı Uğur Karakaya, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Oktay Acıbal konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2022 yılı bütçesi kapsamında kurulan fındık bahçelerimiz bir çiftçi okulu olarak kullanılacaktır. Gelecekte çiftçilerimize dikimi budamayı gübrelemeyi gösterebileceğimiz eğitebileceğimiz örnek fındık bahçeleri olmuştur. Ulus İlçesinde Hocaköyde Merkez ilçede Yeğenli ve Saraylı Köylerinde her biri 5 bin metrekare alanda olmak üzere 3 adet ihale edilerek fındık bahçesi demonstrasyonu kurulmuştur. Bahçelerin etrafı tel örgü ile çevrilmiş ve damla sulama sistemi çekilmiştir. Çit dikim sistemi (ikili) uygulanarak sertifikalı çakıldak ve tombul çeşitleri ile bahçelerimiz tesis edilecektir. ” 

Etkinlikte fındık bahçesine girilerek çit dikim sistemine göre teknik personelin eşliğinde fındık fidanı dikiminin gerçekleştirilmesinin ardından aynı köyde proje kapsamında kurulan 250 metrekare sera demonstrasyonu ziyaret edildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01167
0.013122024-06-15 14:32:18