Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TATLI TELAŞ BAŞLADI

...

Okunma: 4613

24.05.2017 18:18

ramazan, ramazana alışverişi, ramazan ayı, bartın ramazan, bartın pazar, bartın pazar yeri
Facebook'ta Paylaş

 

Yurdun ve dünyanın dört bir yanında olduğu Bartın’da da Ramazan ayı için alışveriş telaşı başladı. Salı gününden başlayan alışveriş telaşının Cuma günü akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

 

Bartın’da Salı günü kurulan pazarda Ramazan yoğunluğu yaşandı. Hurma, zeytin gibi oruç açarken yediğimiz ürünlerin yanı sıra yemeklik malzemelere de yoğun ilgi oldu. Sebzeden meyveye kadar onlarca ürünün sergilendiği tezgahlar tıklım tıklım doldu. Köylü pazarında da yoğun kalabalık gözlendi.

 

Alışverişini tamamlayanlar poşetleri ile evlerinin yolunu tutarken Ramazan yoğunluğunun pazarlar gibi marketlerde de Cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

 

Diyanet İşleri Bakanlığı'nın dini takvimine göre 12 ayın sultanı Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs Cumartesi günü başlıyor. 26 Mayıs Cuma akşamını 27 Mayıs Cumartesi gününe bağlayan gecede ilk sahura kalkılacak. İlk teravih namazı ise 26 Mayıs Cuma akşamı kılınacak. Öte yandan Ramazan Bayramı’nın ilk günü 25 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

 

İslam aleminde önemli bir yere sahip olan üç aylardan olan Recep ve Şaban'ın ardından Ramazan ayı başlamak üzere. Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak. İlk orucun tutulacağı 27 Mayıs'tan itibaren 30 gün boyunca oruç tutulacak. Son oruç da 24 Haziran tarihinde tutularak Ramazan ayı bitirilmiş olacak. 25 Haziran Pazar günü ise İslam alemi Ramazan Bayramı’nı kutlayacak.

 

İslamiyet'te Ramazan ayı kutsal kabul edilir ve oruç tutma ayıdır. Ramazan ayı insani duyguların coştuğu ve maddi, manevi bir terbiyenin sağlandığı aydır. Ramazan içinde insanlık için bin aydan daha da hayırlı olan Kadir Gecesi bulunur. Bu mübarek ayın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret olarak ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluş olarak görülmektedir.

Etiketler: ramazan, ramazana alışverişi, ramazan ayı, bartın ramazan, bartın pazar, bartın pazar yeri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

7.69322
7.693782020-07-10 15:57:31