Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TEMA VAKFININ EMRİNDEYİZ

...

Okunma: 2005

04.11.2017 21:43

Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, TEMA Vakfı Bartın İl Temsilcisi Filiz Aslan Karaca ve TEMA Vakfı üyeleriyle bir araya geldiği programda, “TEMA Vakfı; havasıyla, suyuyla, doğal bitki örtüsüyle ne varsa sahip çıkıyor. İşte bu yüzden biz TEMA Vakfının emrindeyiz.” dedi.

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, TEMA Vakfı Bartın İl Temsilcisi Filiz Aslan Karaca ve TEMA Vakfı üyeleriyle Gazhane Parkı’nda bir araya geldi. Programa TEMA Vakfı il ve ilçe temsilcilerinin yanı sıra kurum temsilcileri ile Genç TEMA Bartın Üniversitesi Üyesi öğrencilerde katılım sağladılar.

 

585 bin gönüllü

 

Programda konuşan TEMA Vakfı Bartın İl Temsilcisi Filiz Aslan Karaca, TEMA Vakfının ülke genelinde 585 bini aşkın gönüllüsü, il temsilcileri, 288 ilçe sorumlusu ve 121 üniversitede bulunan Genç TEMA topluluğuyla doğal varlıkları koruma çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

 

7’den 70’e herkese teşekkür ediyorum

 

Karaca konuşmasının devamında yaşamımızı devam ettirebilmemiz için sürekli olarak doğadan tüketmeye devam ettiğimizin altını çizerek, “Ben doğaya sahip çıkan 7’den 70’e herkese teşekkür ediyorum. Bugün burada farklı meslek gruplarından ve öğrencilerimizden TEMA üyesi ve gönüllüleri ile bir aradayız. Her biriniz, çevrenizde çevre bilinci kazandırmaya çalışıyorsunuz. Bize her zaman güç veriyorsunuz. Desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Sıcak bir enerji verdi

 

TEMA Vakfının Bartın’da da çok ciddi bir üye potansiyeline ulaştığına değinen Karaca, Hepinizin katkılarıyla bunu daha da arttıracağımıza inanıyorum. Tek başımıza, hiç birimiz hiçbir şey yapamayız. Fakat birlikten güç doğar. Bugün de bir arada olmamız, bu geniş katılım gerçekten çok sıcak bir enerji verdi. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde ve her zaman destekleriyle yanımızda olan Belediye Başkanımız Cemal Akın’a da hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımızın desteklerinden dolayı kendisine TEMA Vakfı Genel Merkezi adına bir teşekkür mektubunu teslim etmek istiyorum. Katılımlarından dolayı tüm üyelerimize ve gönüllülerimizle birlikte Genç TEMA üyelerine de ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Termik santralle mücadele ediyoruz

 

TEMA Vakfının temsilcileri ve gönüllüleri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Cemal Akın ise, “Şunu belirtmek isterim ki belediyecilik insanın doğumundan ölümüne kadar her ihtiyacını karşılamak. Bunların içinde en önemli unsur çevre, su, toprak ve havadır. Bunların muhakkak korumamız gerekiyor ki gelecek nesillere aktarabilelim. Bartın Belediyesi olarak bu amaçla tüm gücümüzle çalışıyoruz. Özellikle termik santralle mücadele ediyoruz. Benim bu mücadelem çok uzun zamandır devam ediyor. Belediye Başkanı olarakta devam ediyor. Şu anda mahkemeliğiz. Bizim kavşak suyumuz gitmek üzere. Çevre Bakanlığına 1/100 binlik projelerle ilgili itirazda bulunduk. Mücadelemiz bundan sonrada devam edecek. Yoksa biz havamızı kaybedeceğiz, suyumuzu kaybedeceğiz.” dedi.

 

Çevreye duyarlı diye bir şey yok

 

Termik santralle ilgili Dortmund Lünen’de bir termik santrali gezdiklerini ve kendilerine yetkililerin Almanya’nın artık yenilenebilir enerjiye geçtiği ifade ettiklerini söyleyen Başkan Akın, “Duisburg’da dünyanın en modern termik santrali iki yıl evvel kapatıldı. Orada baca yüksekliği konusunu sordum. Bu konuda çok mücadele ediyoruz. Bacaların 250 metre olduğunu ancak artık bacaların kalktığını söylediler. 1989 yılından bu yana dünyada baca sistemi olmadığını söylediler. Şimdi buraya baca kurulursa 1980 model geliyor. Çevreye duyarlı diye böyle bir şey yok. Artık kül depolaması bile yok o yerlerde. Onu bile kapatıyorlar. Bu havamızın kirletilmesi, ağaçların yok edilmesi demektir. Bir Elektrik Mühendisi olarak enerjiye karşı gelmem mümkün değil. Ben hidroelektrik santrale karşı değilim ama birine karşı geldim. Ulupınar’dan gelen suyun üzerine santral kurmaya kalktılar. Suyumuzu yok edeceklerdi. Ülkemize enerji lazım ama yapılacaksa yerinin burası olmadığını ifade ettik. Dünyada su meselesi var. Benim canım çıkıyor suyu nerede bulacağım konusunda. Bartın sular şehri diyorlar ya öyle bir şey yok. Bizim çevreye her türlü sahip çıkma mecburiyetimiz var. Elbette yol, kanalizasyon ve diğer çalışmalarımız olacak ama diğer taraftan doğalgaz ile havayı koruyacağız. Bir taraftan iyi bir su getirmeye çalışacağız.” dedi.

 

TEMA Vakfının emrindeyiz

 

TEMA Vakfının her zaman emrinde olduklarına da vurgu yapan Başkan Akın, “TEMA Vakfı havasıyla, suyuyla, doğal bitki örtüsüyle ne varsa sahip çıkıyor. İşte bu yüzden biz TEMA Vakfının emrindeyiz bunun bilinmesin istiyorum. Ben sizinle beraberim. Bartın’da havamıza, suyumuza, bitki örtümüze daha çokta insanımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Hep beraberce mücadeleye devam etmek lazım. Tabi çevre endüstri dengesini koruyarak. O dengeyi korumazsak bu seferde işsizlik olur ve sıkıntılar meydana gelir. Koruma noktasında hep beraber olacağımıza inanıyorum. TEMA Vakfımızla zaman zaman istişarelerde bulunuyoruz. Bugün burada olduğunuz içinde teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Başkan Akın’a teşekkür mektubu

 

Programın sonunda Başkan Akın’a TEMA Vakfına desteklerinden dolayı TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ve Saha, Gönüllülük Bölüm Başkanı Başak Yalvaç Özçağdaş’ın imzaları yer alan teşekkür mektubu Bartın İl Temsilcisi Filiz Aslan Karaca tarafından takdim edildi.

 

TEMA Vakfı üye ve gönüllülerine de Belediye Başkanı Akın, İl Temsilcisi Karaca tarafından teşekkür mektupları takdim edildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.80887
0.809332019-09-18 10:29:17