Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TEPKİLER BÜYÜYOR

Bu işe kim dur diyecek?

Okunma: 10239

17.11.2017 14:15

rıza yalçınkaya, milletvekili, chp, bartın, güzelcehisar, bartın güzelcehisar, lav sütunları, proje, yürüyüş yolu
Facebook'ta Paylaş

 

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” hakkında yaptığı açıklamada proje kapsamındaki inşai faaliyetlerin  Güzelcehisar’ın eşsiz güzellikteki kumsalına saplanan bir hançer olduğunu söyledi.

 

Hiçbir peyzaj projesine uymamakta

 

Milletvekili Yalçınkaya açıklamasında, “Bartın’ımızın en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar'daki 80 milyon yıllık lav kayalıklarını sözde turizme kazandırmak amacıyla Bartın İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün projesi doğrultusunda Bartın İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” adı altında yapılan inşai faaliyetler, Güzelcehisar’ın eşsiz güzellikteki kumsalına saplanan bir hançerdir. Bu sözde proje, proje çizim ve sunum tekniğine aykırı, hiçbir peyzaj projesine uymamaktadır.” dedi.

 

Layık görmelerini kabul edemiyorum

 

Projenin ölçeksiz ve detaysız olduğunu da sözlerine ekleyen Yalçınkaya, “Ne yapılacağı belli olmayan; böyle bir proje Güzelcehisar’ın su-kıyı-sahil jeolojik formasyonun yarattığı coğrafik bütünlüğünü bozacak ve silüet kirliliğine neden olacaktır. 1. Derece Doğal Sit Alanına asla uygulanmaması gereken bu projeye imza atan Bartın Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Doç. Dr. Canan Cengiz’i mesleklerinin saygınlığına, akademik kariyerlerine yakışmayan bir projenin sorumluları olarak gözükmelerini büyük bir üzüntüyle karşılıyorum. Böyle bir projeyi Bartın’ın en güzel koylarından birisine layık görmelerini kabul edemiyorum. Mesleklerinin saygınlığına yakışmıyor. Peyzaj Mimarları Odası’nı bu sözde projeyi incelemeye ve kendi meslek icraatlarına uygun olup olmadığı konusunda kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Zaman geçmeden vazgeçilmelidir

 

Yalçınkaya açıklamasının son bölümünde ise projeden vazgeçilmesi gerektiğini ifade ederek, “Daha üzücü olanı da “yaya yolu” adı altında yapılan sözde bir projenin yaklaşık 2.3 milyon TL maliyetle Bartın İl Özel İdaresi tarafından ihalesinin yapılmış olmasıdır. 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle eşsiz doğal güzelliğe sahip olan Bartın geçmişi geleceğe taşıyan sayısız değerlerin saklandığı bir kenttir. Dolayısıyla bu değerleri taşıyan ilimizin eşsiz doğal güzelliğe sahip en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar’ın kumsalına bir hançer gibi saplanan bu projeden zaman geçmeden vazgeçilmelidir. İlgili mevzuatlardan, hukuki ve yasal dayanaktan yoksun karar alan bürokratlar varsa bunlar hakkında da zaman geçirilmeden soruşturma açılmalıdır.  Eğer gerçekten, amaç milyonlarca yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması ise yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, 1. Derece Doğal Sit alanına yakışacak şekilde ortak akılla ve bir bütünlük arz edecek şekilde oluşturulacak yeni bir proje ele alınmalı ve hayata geçirilmelidir.” dedi.

Etiketler: rıza yalçınkaya, milletvekili, chp, bartın, güzelcehisar, bartın güzelcehisar, lav sütunları, proje, yürüyüş yolu
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.96213
0.96282020-05-26 03:04:23