Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TERMİK SANTRAL NE ZAMAN KURULACAK

İşte yetkili ağızdan o soruya yanıt...

Okunma: 5206

28.12.2017 19:14

termik santral, amasra, santral inşaatı, hema, hattat, termik, santral, amasra santral, amasra termik
Facebook'ta Paylaş

Hattat Holding Başkan Yardımcısı İlyas Börekçi Termik Santral inşaatının başlayacağı tarihin belli olup olmadığına yönelik soruya yanıt verdi. 

 

İnşaata hemen başlayabiliriz ama...

 

Yargı sürecinin devam ettiğini ancak yürütmeyi durdurma kararı olmadığının altını çizen Börekçi finansman bulunduğunda santral inşaatına başlanacağını ifade ederek, “Termik Santralle ilgili bir çevre raporu hazırlandı ve biz onayı aldık fakat yargı süreci devam ediyor. Yargı sürecinde yürütmeyi durdurma kararı verilmedi ve biz faaliyetlerimize devam ediyoruz. İnşaata hemen başlayabiliriz ama biz finansmanı bulduğumuzda başlayacağız. Santralin inşaatı yaklaşık dört sene sürecek. Bugün başladığımızı varsaysak en yakın 2022’de üretime başlanmış olacak." diye konuştu.

 

Taahhüdümüz var

 

Tüm çevre etki değerlendirmelerinin uzmanlar eşliğinde incelendiğini de söyleyen Börekçi, "Gerek ulusal gerekse uluslar arası standartlara göre yapmak konusunda taahhüdümüz var. Sadece Türkiye’de kanunların emrettiği şekilde değil aynı zamanda uluslar arası standartları da yerine getireceğiz diye finansal kuruluşlara taahhütte bulunuyoruz. Zaten bunları yapmazsak kredi de alamayız. Burada bir otokontrol var diyebilirim. Çevreye herkes duyarlı bizde duyarlıyız. Finansal kuruluşlarda duyarlı. Bugün yasal sınırlar içerisinde çevreye zararlı etki vererek bir şey yapmak mümkün değil. Kaçak bir şey yapıyorsanız bir şey diyemem ama bizim yaptığımız her şey ortada. Bakanlığında bu konuda  tavrı sıfır tolerans. Buralarda olumsuz bir etkiniz varsa hemen durdurulursunuz.” dedi.

 

Kömürümüzü Eren Enerji’ye vereceğiz

 

Hattat Holding ve Eren Enerji arasında imzalanan sözleşmeye ilişkin de soruları yanıtlayan Börekçi, “Bizim santralin devreye girişi inşaata bugün başlasak 2022’dir. Fakat biz 2018 sonunda kömür üretimine başlayacağız. Dolayısıyla çıkan kömürün değerlendirilmesi gerekiyor. Bizim santral devreye girene kadar kömürümüzü Eren Enerji’ye vereceğiz ve Çatalağzı’nda ki santrallerinde kullanılacak. Eren Enerji ile uzun vadeli bir anlaşma imzaladık. Onların bu işten faydası kömürü ithal etmeyecekler. Devlette yerli kömürün kullanılmasına teşvik veriyor. Yerli kömürle elektrik üretimi yaptığınızda normal piyasa fiyatının üzerinden teşvikli bir fiyat var o fiyattan satma imkanına kavuşuyorsunuz. Bu yerli kömürün kullanımını desteklemek amacıyla çıkartılmış bir şey. Eren Holding ithal kömür kullanmak yerine bizim çıkaracağımız kömürden faydalanacak. İthalatı azaltacak bu girişimle tüm ülke kazanacak. Cari açığa önemli bir katkısı olacak. Her iki gruba katkısı olduğu gibi ülkemize de ithalatı azaltarak katkı sunacak.” dedi.

Etiketler: termik santral, amasra, santral inşaatı, hema, hattat, termik, santral, amasra santral, amasra termik
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

2.46448
2.464882020-06-04 23:37:56