Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TERMİK SANTRALE KARŞI DAVACI REKORU

Okunma: 8204

07.11.2016 18:10

bartın platformu, amasra, termik santral, mehmet hattat, hema,
Facebook'ta Paylaş

 

 

Bartın Platformu, Amasra’ya Hattat Holding’in yapmak istediği HEMA Entegre Termik Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 Ekim 2016 tarihinde açıklamış olduğu ÇED olumlu kararının iptaline yönelik 2019 kişi ile dava açtı.

 

Hattat Holding’in Amasra’da kurmayı planladığı HEMA Entegre Termik Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 Ekim 2016 tarihinde açıkladığı ÇED olumlu kararının ardından Bartın Platformu kararın usulsüz olduğunu ifade ederek iptal edilmesine yönelik dava kampanyası başlatmıştı.

 

Bartın Platformu tarafından “Geleceğin için dava aç” sloganı ile başlatılan dava kampanyası kapsamında binlerce kişi noter huzurunda vekalet vererek kararın iptali için davacı olmuştu. Davacı olan bireysel kişi sayısının 2019’a ulaştığı belirtilirken platform üyeleri dava dilekçelerini teslim ettikleri Bartın Adliyesi önünde basın açıklamasında bulundu.

 

Platform adına açıklamada bulunan Erdoğan Atmış hedefledikleri bin 460 davacı sayısının 2019’a ulaştığını ve böylece Türkiye’de rekor başvuru sayısına ulaştıklarını söyledi.  Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin de Kavşak Suyu Havzasının üzerine kül depolama alanının yapılacağını ifade ederek Bartın Belediyesi’nin tüzel kişi olarak dava açtığını kaydetti.

 

Halkının gözünde hükümsüz

 

Bartın Platformu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce vermiş olduğu “bu yer termik santral için uygun değildir” kararlarını yok sayarak, mevzuatın arkasına dolanarak ve hukuku çiğneyerek tamamen hemşerilik ilişkilerine dayanacak şekilde verdiği ÇED olumlu kararı Bartın-Amasra halkının gözünde hükümsüzdür.

 

Sayı 2019’a ulaştı

 

Daha önce ÇED Nihai Raporunun askı sürecinde sadece 10 iş günlük kısa süre içinde 42 bin farklı itiraz dilekçesiyle bakanlığa itirazını bildiren Bartın Amasra halkı, bu seferde ülkemizde ilk kez 2019 davacılı bir iptal davası açıyor. ÇED olumlu kararı açıklandığı gün Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı Osmanlı Devleti topraklarına kattığı yıl olan 1460 sayısında davacıyla dava açmayı hedeflemiştik. İnsanlarımız bu davaya o kadar çok ilgi gösterip noterlere vekalet vermek için koştu ki bu sayı kısa süre içinde 2019’a ulaştı. Bildiğimiz kadarıyla en çokdavacıya sahip çevre davası olan Artvin-Cerattepe davasında davacı sayısı 700 civarındaydı. Bizler bu sayıyı çok ötelere taşıdığımıza ve bir rekor kırdığımıza inanıyoruz.

 

Ne yazık ki davacılar arasında yoklar

 

Bartın-Amasra halkı doğal ve tarihi güzelliklere sahip Amasra’nın yok olmasını önlemek ve sağlıklı bir gelecek sağlamak için 2010 yılından beri yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele etmektedir. Çok geniş bir halk kesiminin karşı olduğu böyle bir karara bakanlığın olur vermesi halkın iradesinin yok sayılması anlamına gelmektedir. Açmakta olduğumuz bu geniş katılımlı davayla halkın iradesinin yok sayılmasını da önleyeceğimize inanıyoruz. Dava hazırlık sürecinde iktidar partisi il örgütü ve sayın milletvekilinin konuyla ilgili çok cılız açıklamalar yapmış olması ve yöre halkının tümüne yakın kısmının termik santrale karşı koymuş olduğu güçlü tepkiye kulak vermemeleri çok düşündürücü olmuştur. Kendilerinden davacılar arasında yer almalarını bekliyorduk. Fakat ne yazık ki davacılar arasında yoklar. Bundan sonra da kendileri de Bartın ve Amasra’da bizimle birlikte yaşayacaklar.  Ankara’da hemşerilik ilişkileriyle şekillenmiş Amasra’ya termik santral yapma kararına karşı, kendilerinden Ankara’daki siyasi ortama karşı değil de, Amasra’daki bu büyük toplumsal tepkiyi veren Bartın-Amasra halkına karşı bir sorumluluk göstermelerini bekliyoruz.

 

Hep birlikte Bartın’da yaşayacağız

 

ÇED olumlu kararından sonra Bartın Özel İdare Müdürlüğü tarafından değiştirilmesi gereken 1/100 bin ve 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni planlarının da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Amasra’da termik santrallere yer verecek şekilde değiştirilmekte olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bartın’daki yerel iktidar sahiplerini Ankara’daki bu gelişmeleri izlemeye ve burada alınması muhtemel Bartın-Amasra aleyhindeki kararları önlemeye çağırıyoruz. Hep birlikte Bartın’da yaşayacağız. Siz de bizim gibi huzur ve barış içinde, sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorsanız, lütfen biraz gayret edin.     “

 

 

 

 

Etiketler: bartın platformu, amasra, termik santral, mehmet hattat, hema,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00934
0.010742024-02-29 22:43:16