Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TERMİK SANTRALE KARŞI GÜNEŞ ENERJİSİ

Amasra Belediyesi harekete geçti...

Okunma: 3885

31.07.2017 17:32

amasra, termik santral, belediye, emin timur, belediye başkanı, amasra, güneş enerji, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur ilçeye kurulacak güneş enerjisi panelleri ile Amasra Belediyesinin ihtiyacı olan elektriğin karşılanacağını ve fazlasının da satılabileceğini söyledi. Başkan Timur bu projenin termik santrale karşı önemli bir atak olacağını da ifade etti.

 

Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Emin Timur çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Başkan Timur, ilçede kurulması planlanan güneş enerjisi panelleri ile belediyenin 350 kilovatlık enerji ihtiyacını karşılayacağını ve fazlasının da satılacağını belirtti. Başkan Timur ayrıca Amasra Kalesi’nin UNESCO Geçici Miras Listesine adaylığından mavi bayrak plaj başvurusuna, su konusunda ki çalışmalardan deniz dolgusu yapılarak ilçeye kazandırılacak ek alanlara  kadar bölgenin geleceği adına önem taşıyan proje ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

UNESCO adaylığı için ekip oluşturuldu

 

Basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulunan ve soruları da yanıtlayan Başkan Timur Amasra Kalesi UNESCO sürecine ilişkin olarak, “Amasra Kalesi UNESCO Geçici Miras Listesine aday oldu. Safranbolu’nun bile geçişi 15 senelik bir süreçti. 10 kriterden bir tanesini bile tutturduğumuzda asıl listeye geçme imkanı bulacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız tekrar yoğunlaştı. Bartın Valiliği ve ilgili kurumları, Bartın Üniversitesi, Amasra Belediyesi ve Amasra’da ki diğer kurumlar bu işin çabası içerisindeler. Geçenlerde bir toplantı yapıldı ve bu süreç içerisinde hazırlanması gereken şeyler için bir ekip oluşturuldu.” dedi.

 

Termik santrale karşı güneş enerjisi

 

Amasra’da termik santral tartışmaları süredururken Başkan Timur ilçeye kurulacak güneş enerjisi panelleri ile belediyenin ihtiyacı olan enerjiyi üreteceklerini ve fazlasını da satacaklarını söyledi.

 

Başkan Timur bu çalışmayı termik santrale karşı önemli bir atak olarak nitelendirirken, “Biliyorsunuz enerji çok önemli. Özellikle Amasra Belediyesi’nin 350 kilovatlık bir enerji ihtiyacı var. Bu enerji ihtiyacını karşılayabilmemiz bizim için çok zor. Bunun için İller Bankası ile birlikte güneş enerjisine yönelik bir proje geliştirdik ve İller Bankasına başvurduk. İller Bankası gelip burada yerinde incelemelerde bulundu. Arazi tespiti çalışmaları yaptı ve fizibilitesinde ‘yapılabilir’ şeklinde bir rapor verildi. Proje hazırlıkları devam ediyor. Amasra Ahatlar Köyü yakınında bir hazine arazisinin tahsisi yapılacak. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Enerjimizin büyük kısmını karşılayıp artan kısmını da satma imkanı bulacağız. Tabi temiz enerji bizim bu bölge için çok önemli. Termik santral yapılmasına karşı Amasra Belediyesi’nin yaptığı önemli bir ataktır diye düşünüyorum. İnşallah bu faaliyete geçtiği zaman Amasra Belediyesi’nin enerji maliyeti neredeyse sıfırlanmış olacak ve biz bundan para kazanmaya başlayacağız. Güneş enerjisi çalışmalarının fizibilitesi yapıldı ve ‘yapılabilir’ buldular. Yaklaşık 25 yıl ekonomik ömür biçildi ve 10 yılda maliyetini karşılıyor. Mali portesi de 1.8 milyon lira.” diye konuştu.

 

10 dönümlük arazi dolguyla kazanılacak

 

Açıklamalarının devamında deniz dolgu çalışmalarıyla ilçeye 10 dönümlük ek bir alan kazandırılacağına da dikkat çeken Başkan Timur, Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili Mahalli İdare Birliği içerisindeki çalışmamız devam ediyor. Bizim için çok önemli bir proje. Bittiğinde ve hayata geçtiğinde bizim buradaki çöp toplama alanımızı da ortadan kaldıracak ve önemli bir alan kazandıracak bize. Bu alanla ilgili geçen sene bir çalışmaya başladık. Dolgu planıyla ilgili Bakanlıkça ÇED’i onaylandı. 10 dönümlük bir alan denizden dolguyla kazanılacak. Bu alan Amasra’nın önemli sorunlarından biri olan otopark sorunu ve yeni rekreasyon alanları için önemli bir kazanım olacak. Çöp toplama merkezi Amasra’dan kalktığından bu alanlar Amasra halkı ve gelen misafirlerin hizmetine açılacak. Yeni ve çok önemli bir alan kazanacak Amasra.” dedi.

 

Amasra’da su sorunu bıçak sırtında

 

Seçimlere 1,5 sene gibi bir süre kalmasına karşın Amasra için canla başla çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Başkan Timur, “Özellikle su konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bartın’da ki barajların bitimi bekleniyor. Amasra’ya iki adet su deposu ve su isale hatlarında ki çalışmalarımız devam ediyor. Daha yeni 300mt hat değiştirdik. Amasra’da su sorunu bıçak sırtında. Her an olabilecek şekilde. Onun için bir daha bu su problemini yaşamamak için gelecek 50 yıla dönük su çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Amasra’da sokak iyileştirme ve buna benzer alt yapı çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

 

Plajlar ‘Mükemmel’ notu alıyor

 

Arıtma Tesisinin çok yakında hizmete gireceğini de müjdeleyen Başkan Timur, “Arıtma Tesisimiz hizmete girdikten sonra Mavi Bayrak için başvuracağız. 15 günde bir denizlerimizden numuneler alınıyor. Şu anki Sağlık Bakanlığı verilerine göre bölgenin en temiz plajlarına sahibiz. Mükemmel notu alıyor plajlarımız. Amasra gelecek yıllarda Türkiye’de turizm destinasyonun da çok önemli yerlerden biri haline gelecek. Yıllık 500 bin turistten artık milyon turistlere ulaşılacak. Bununla birlikte üst yapı da gelişecek. İş adamlarının da mutlaka dikkatini çekecek ve yeni turistik tesisler Amasra’da açılmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Etiketler: amasra, termik santral, belediye, emin timur, belediye başkanı, amasra, güneş enerji, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00449
0.004972020-09-25 10:19:05