Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TESADÜFÜN BÖYLESİ?

Okunma: 12149

17.04.2018 20:35

Facebook'ta Paylaş

PİS KOKULARDA TESADÜFÜN BÖYLESİ

 

Yaklaşık bir haftadır devam eden ve kaynağı bir türlü bulunamayan doğalgaz benzeri kokunun sebebi Bartın Çimento mu?

 

Yaklaşık bir haftadır özellikle Gölbucağı, Asma ve Yalı mevkii civarında şiddetle hissedilen ve doğalgaz kokusunu andıran kokunun sebebi bir türlü bulunamamış yetkililerden de açıklama yapılmamıştı.

 

TELEFONLARI KİLİTLENDİ

 

Gelen ihbarların ardı arkası kesilmeyince Akmercan Doğalgaz firması kokunun kaynağını bulmak için gece gündüz çalışmış herhangi bir kaçak yada gaz sızıntısına rastlanmamıştı.

 

BİLİNMEYEN KOKU ŞEHRİ SARDI

 

Gaz benzeri koku karşısında Bartın Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü herhangi bir açıklama yapmazken müdürlüğün resmi internet sitesinde 13 Nisan 2018 tarihli duyuru dikkat çekti

 

CİHAZ BOZULDU

 

Duyuruda “İlimizde Tuna Mahallesi Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinde kurulu bulunan Hava Kalitesi Ölçüm istasyonundan, 12/04/2018 Perşembe günü Saat:17.00’den itibaren veri alınamaması üzerine 13/04/2018 tarihinde yetkili servis tarafından yerinde yapılan incelemede istasyonda yer alan ve veri iletimini sağlayan modem cihazının arızalı olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle istasyondan merkeze veri iletilemediğinden havaizleme.gov.tr internet adresinden yeni modem takılana kadar veri alınamayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”. Denildi.

 

TESADÜF MÜ? PLANLI MI?

 

Bu duyurunun hemen ardından Gölbucağı, Asma ve Yalı mevkiinde şiddetle hissedilen gaz kokusu şehirde paniğe neden olmuştu.

 

Yaşanan bu olaylar “tesadüfün böylesi” dedirtti. Yaşanan bu olayla birlikte Bartın Çevre Şehircilik müdürlüğünün “cihaz bozuldu” açıklaması akıllarda ciddi soru işaretleri oluşturdu.

 

İddialara göre şehri saran ve ne olduğu bilinmeyen gaz kokusunun sebebinin Bartın Çimento fabrikasında kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklandığı şeklinde.

 

İŞTE O AÇIKLAMA (DEVAM EDİYOR)

 

ATIKTAN TÜRETİLMİŞ YAKIT HAZIRLAMA TESİSİ

 

14 Şubat 2018 tarihli duyurusunda Bartın Çimento San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi (ATY Tesisi) projesi ile ilgili olarak Bartın Valiliğine sunulan dosya  Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. Maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştı. 

 

Ayrıca fabrikanın Zonguldak ve Çaycuma’da bulunan kanalizasyon ve Atıksu arıtma tesislerinde ki atık çamuru alıp fabrikanın ihtiyacı olan enerji üretiminde kullanılmak üzere depoladığı öğrenildi. Kokunun bu atık çamurlardan çıkan biyogaz olabileceği iddia edildi.

 

Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi ÇED Onay Yazısı (Devam Ediyor)

 

BAŞKAN VERGİLİ BARTIN ÇİMENTO’YA ATEŞ PÜSKÜRMÜŞTÜ

 

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, amacı toz tutma filtrelerine biriken tozun içeresindeki çinko ve kurşunu tekrardan ekonomiye kazandırmak olan MARZINC'ın ÇED Raporu'nda, çıkan atık maddelerin Bartın Çimento Fabrikası'nda değerlendirileceğinin yazdığını ancak bu maddenin, hiçbir zaman çimento üretiminde kullanılması uygun olmayan bir madde olduğunu öne sürmüştü.

 

Vergili, Bartın Çimento'nun bakanlığı yanılttığını iddia ederken, "Bu arkadaşların elini güçlendirmek için üniversiteye bir rapor hazırlattırıyorlar ve bu rapor neticesinde Bartın Çimento diyor ki, ' biz bunu çimento ürününde kullanacağız'. Müracaatlarını yapıyor, 17.04.2017 tarihinde 4758 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından alternatif ham madde olarak Bartın Çimento Fabrikasına izin veriyor. Buradan alınmış izine göre, MARZINC'da biriken tonlarca maddeyi yükleyip Bartın Çimento Fabrikasının önüne yığacağım. Öncelikle oradan başlayacağım. Bu tamamen bakanlığı aldatma. Birilerinin para karşılığı bu atıkları alıp bir yerlere atma metodundan başka hiçbir şey değil. Bunu kullanıyorum diyen kuruluş alır, kullanır bizde burada konuşmayız" ifadelerini kullanmıştı.

 

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİNİN BARTIN ÇİMENTO'YA ATEŞ PÜSKÜRDÜĞÜ VİDEO

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12452
0.125052020-06-03 03:28:44