Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TOKİ KÖPRÜSÜ MUALLAKTA...

Plana dahil edilen 14 köprü tüm planları bozabilir... Çevre Şehircilik Müdürü revize edilmesini tavsiye etti Başkan Akın ise "Revize ederiz ancak bu plan Bartın'ın önünü tıkar" dedi...

Okunma: 5070

17.10.2017 20:30

toki köprü, bartın toki, bartın köprü, cemal akın, koordinasyon, bartın köprü, revize, bartın haberleri, cemal akın
Facebook'ta Paylaş

 

2017 Yılı 4’üncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında TOKİ Köprüsü konusu da ele alınırken Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Özcan belediye tarafından yapılan imar projesinde mevcut köprüler dışında 14 köprünün yer aldığını ve bakanlığın bu projeye sıcak bakmayacağını belirtip projenin revize edilmesi gerektiğini söyledi. Belediye Başkanı Cemal Akın ise gerekirse projenin revize edilebileceğini ancak Bartın’ın geleceğini de düşünmek zorunda olduklarını söyledi.

 

Bartın Valisi Nusret Dirim Başkanlığında gerçekleşen 2017 Yılı 4’üncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı geniş katılımla gerçekleşti. Valilik Binasında gerçekleşen toplantı Bölge Müdürleri, Belediye Başkanları, Daire Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

432 projeden 133'ü tamam

 

İlimizde yapımları tamamlanan ve devam eden projeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Dirim, “İlimizde 2017 yılı 9 aylık dönemi içerisinde çalışmaları yapılan projelerin sayısı 432’dir. Bu projelerin toplam bedeli 6 milyar 643 milyon 801 bin TL olup tahsis edilen ödenek miktarı 500 milyon 340 bin TL’dir. Eylül ayı sonu itibariyle bu ödenekten 327 milyon 105 bin TL harcama yapılarak yüzde 65,4’lük bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu süreçte 432 projeden 133'ü tamamlandı, 188 projede faaliyetler halen devam etmekte ve 11 proje ihale aşamasındadır. 2017 yılında bu projelerin dışında Belediyelerimiz tarafından 90 milyon 959 bin TL bedelli 39 adet proje yürütülmekte ve 9 aylık dönem içerisinde 6 milyon 873 bin TL harcama yapılmıştır. İlimizdeki yatırımları kısaca sektörel olarak değerlendirdiğimizde; ilk sırada ulaştırma sektörü yer almakta, sonrasında sırası ile tarım, enerji, eğitim, sağlık ve diğer kamu hizmetleri sektörü gelmektedir. Kurumlarımıza yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyor ve bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarı diliyorum.” dedi.

 

Barajlar hızla devam ediyor

 

Devlet Su İşleri (DSİ) 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal ise ilimizdeki baraj çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade ederek “Kirazlıkköprü Barajında çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Baraj ikmali içme suyu ishale hattı rölekasyonu ve servis yolunda korkuluk ve şev destekleme hattıyla ilgili de karayolları ile çalışmalarımızı birlikte yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde Bartın Belediyesiyle koordinasyonu da sağlayarak ishale hattında su tutma çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Kozcağız Barajında da çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarda şimdilik bir sorun görünmüyor. Barajla ilgili maddi gerçekleşmemiz ise yüzde 61 seviyesinde. Kışla Sel Kapanına geldiğimizde de Kışla Sel Kapanı tıpkı Kirazlıkköprü Barajı gibi Bartın ovasını ve çevresini taşkın sellerden koruma amaçlı yapılan bir projemiz. Aslında 3 tane baraj tamamen ili bu durumdan korumak amaçlı projelendirilmiş. Kışla Sel Kapanında da yüzde 98 seviyesine gelmiş bulunmaktayız. Minimum su seviyesinde kamulaştırma işlemlerimizde burada tamamlanmış durumda.” dedi.

 

TOKİ Köprüsü için imar ve sit izinleri

 

DSİ 23. Bölge Müdürü Baysal Bartın Irmağı yan kolları ıslah projelerinin ihalesinin ise henüz gerçekleşmediğinin altını çizerek, “İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Bu çalışmada önemli olan TOKİ Köprüsü projesi. Bununla ilgili Sayın Bakanımız Bartın’a geldiğinde talimatlarını verdi. Bunun yazısını yazdık ve kendileri dün (Pazartesi) itibariyle imzalamış bulunuyor. Ek programa girdi. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapmamız gerekiyor. Bu konudaki en önemli husus imar planın yapılması ve sit izinlerinin alınması. Bu çalışmalar sonuçlanır sonuçlanmaz Kamu İhale Kurumuna (KİK) müracaat edip ihale sürecini de başlatacağız. Eldeş Göletiyle ilgili bu yıl rölakasyon yollarını yapacağız. Önümüzdeki yılda esas gövdeyle ilgili çalışmalarımıza başlayacağız.” şeklinde konuştu.

 

Özcan: “Plan büyük ihtimalle geri gelir”

 

Toplantıda  TOKİ Köprüsü ile ilgili söz alan Çevre Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bartın Belediyesi’nce hazırlanan imar planında mevcut köprülerin haricinde 14 köprü daha bulunduğunu ve bu nedenle planın onaylanmasının düşük olduğuna değinerek, “TOKİ Köprüsü DSİ eliyle yapılacak ve Bartın Irmağı 1’inci derece doğal sit alanı. Projenin uygulanması için koruma amaçlı imar planının onaylanması gerekiyor. Bununla ilgili belediye ve İl Özel İdaresi planlarını hazırladılar. Birkaç gündür biz inceliyoruz. Bartın Belediyesi ırmak üzerine 14 tane köprü koymuş. TOKİ ve mevcut köprüler hariç 14 tane köprü demek, 1’inci derece doğal sit alanı ve ırmağın doğallığının bozulması demektir ve kamulaştırma demektir. Dolayısıyla bunu Bakanlığın onaylama ihtimali biraz zayıf. Yani biz bunu revize edebilir miyiz? Köprü sayılarının azalması gerekiyor. 14 köprü komisyonun bu işe olumsuz bakmasına sebeptir. Zaman kaybı olur ve plan büyük ihtimalle geri gelir. İşin başındayken bu 14 tane köprüyü günün ihtiyaçlarına göre revize etmeliyiz. 14 tane ilave köprü demek ırmağın üzerinde görüntü kirliliği demektir.” diye konuştu.

 

Akın: “İleride Bartın’ın önünü tıkar”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da Özcan’ın bu açıklamaları üzerine söz alarak, “Planda söz konusu olan köprüler ileride yapılacak projelerdir. Belki 20 sene sonra lazım olacak köprüler. Bu plan geleceğe yöneliktir. İsterseniz tek köprü de yaparız. Bartın’ın iki tarafından ırmak geçiyor. Köprülerle birleştirmeyi yapmazsak trafiği nasıl azaltacağız? Bakanlık bizden 20 kilometrelik alan için plan istiyor. Tek başına TOKİ Köprüsünü kapsayacak şekilde daha önce yaptık ama geri geldi. Biz revize ederiz ancak bu plan ileride Bartın’ın önünü tıkar. Ben tıkanmasın istiyorum. Bakanlık köprülere neden olumsuz baksın ki? Orduyeri Köprüsü, Kemer köprüsü ve Asma Köprüsü doğallığı bozuyor mu? Yazık ederiz Bartın’a. Ben burada yaşıyorum. Biz sadece bir bölgeyi yaptık ve bize tamamını yapın diye geri gönderdiler. İsterseniz projeyi geri çekeriz tekrar yaparız. Arkadaşlarımız Çevre Şehircilik Müdürlüğü ekipleriyle çalışır. TOKİ Köprüsü elzem bir konu. Kesinlikle yapılması gerekiyor ama şehrin geleceğini de planlamamız lazım.” dedi.

 

Öncelik TOKİ Köprüsü

 

Vali Dirim ve DSİ Bölge Müdürü Baysal öncelikle TOKİ Köprüsünün plana alınması ve şehrin gelecekte ihtiyaç duyacağı köprülerin ayrıca plana dahil edilebileceği görüşünde bulundular.

 

Dirim: “Köprü nitelikli bir köprü olacak”

 

Toplantıyı takip eden gazetecilerin TOKİ Köprüsünün yapılacağı bölgenin şehre uzak olması nedeniyle tercih edilirliğinin de az olacağına yönelik düşüncelerine de yanı veren Vali Dirim,  “Köprünün bölge halkı tarafından pek kullanılmayacağını düşünenler de var bunun tam tersini düşünenler de var. Belediye Başkanımız mesela çok yoğun kullanılacağını ifade ediyor. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Tabi bunu yaptığımız zaman göreceğiz. Projeyi hayata geçirmeden onun insanların hayatına ne kadar faydalı olacağını bilmemiz zor. Köprü nitelikli bir köprü olacak. Medyada da bu konu çok fazla konuşuyor ama insanlar artık köprünün biran önce yapılmasını ve köprüyü görmek istiyorlar. Ben çok yoğun bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum. Bu konuda inisiyatif alan devlet büyüklerimize de çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler: toki köprü, bartın toki, bartın köprü, cemal akın, koordinasyon, bartın köprü, revize, bartın haberleri, cemal akın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.20381
0.204222020-06-03 15:53:49