Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TOKİ KÖPRÜSÜ NİHAYETE ERDİ...

Bartın’da yapımı yılan hikayesine dönen TOKİ Köprüsü için nihayet çalışmalar başladı ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

Okunma: 1052

20.02.2019 11:33

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da yapımı yılan hikayesine dönen TOKİ Köprüsü için nihayet çalışmalar başladı ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

Orduyeri bölgesindeki trafiği rahatlatması ve vatandaşların TOKİ konutları ile çevresindeki yerleşim yerlerine daha kolay ulaşım sağlaması için yapımına başlanan köprü uzun yıllar boyunca siyasi malzeme olmuştu.

 

AK Parti temsilcileri ile MHP’li Bartın Belediyesini sıkça karşı karşıya getiren köprünün temel atma programında siyasi içerikli söylemlere yer verilmemesi dikkat çekti.

 

Törene Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Devlet Su İşleri(DSİ) 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, daire ve kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.

 

Vali Güner: “Çalışmalara hızlı bir şekilde devam edilecek”

 

Törende konuşan Bartın Valisi Sinan Güner 2018 yılında yürütülen kamu yatırımları hakkında veriler paylaşarak, “Yeni açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre il nüfusumuz binde 27,6’lık bir artışla 198 bin 999 kişiye ulaşmıştır. Nüfusun yüzde 41,7’si il ve ilçe merkezlerinde, yüzde 58,3’ü de belde ve köylerimizde yaşamaktadır. 2018 yılında yürüttüğümüz kamu yatırımlarında 7 milyar 112 milyon 252 bin TL bedelli 281 projede çalışma yapılmış, tahsis edilen 845 milyon TL ödeneğin 784 milyon 575 bin TL’si harcanarak yüzde 93’lük bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu süreçte 281 projeden 148’i tamamlanmış, 71 projede faaliyetler hala devam etmekte, 5 proje de ihale aşamasına gelmiştir. İlin sosyal ve ekonomik kalkınmasının temelini oluşturan ulaşım, enerji, çevre ve sosyal alt yapı yatırımları kapsamında önem arz eden Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide yolu, Kızılköprü Barajı ve HES inşaatı, Kozcağız Barajı, 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi, Bartın Kışla Sel Kapanı, Ulus Eldeş Göleti ve Sulaması, Bartın Dereleri Taşkın Koruma Tesisleri, Bartın Adliye Sarayı inşaatı çalışmalarında 2018 yılında gönderilen ödenekler doğrultusunda hedeflere ulaşılmış 2019 yılında ise ödeneklerin belirlemesi durumunda çalışmalara hızlı bir şekilde devam edilecektir.” dedi.

 

Milletvekili Tunç: “Artık bunları aştık”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç  temeli atılan köprüyle Bartın’ın iki yakasını bir araya getirmiş olacaklarını belirterek, “Bartın Irmağımız bizim Türkiye’de denizden karaya doğru şehre doğru 14 kilometre taşımacılık yapılabilen, gemi yüzebilen, teknelerle gezinti yapılabilen tek doğal ırmak. Bizim böyle bir hazinemiz var. İlimizin adı da zaten Bartın Irmağı’ndan geliyor. O nedenle Bartın Irmağı’na çok önem veriyoruz. Bartın Irmağı’nın turizme kazandırılması ıslahı ile ilgili proje de yatırım planında. Bu köprü de aslında bu projenin bir parçasıdır. 2011’de köprüyü yapmak için bir ödenek aktarmıştık tabii o gün bazı aksamalar oldu ama artık bunları aştık. Şimdi Devlet Su İşleri’nin projesine dahil ederek köprüyü inşallah kısa süre içerisinde Bartın halkının hizmetine sunacağız. Büyük bir köprü 100 metreden fazla 16 metre genişliğinde gidiş gelişli olacak ve altından da teknelerin geçebileceği yükseklikte Bartın’a yakışır bir köprüyü Bartın’a kazandıracağız. Bedeli 15 milyonluk bir yatırım.” dedi.

 

Başkan Akın: “Köprüler elzem bir ihtiyaç oldu”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise Bartın’ın TOKİ Konutlarıyla 2005 yılında tanıştığını ve o günden bu yana elzem olan bir köprünün temelinin bugün atıldığını belirtip, “Bartın’da araç sayısı 52 binlere kadar çıktı. Nüfusumuz da Gecen Mahallemizle birlikte 74 binlere, öğrenci kardeşlerimizle beraber de 90 bine, her gün köylerden gelen vatandaşlarımızla birlikte de 100 bin civarına ulaşıyor. Onun için Bartın’da her yıl merkezde 2 bin artış olmuş ve bununla beraber araç artışı da olmuş. Bu da trafikte sıkışıklığa neden olduğu için köprüler elzem bir ihtiyaç oldu. Bartın’ın her iki tarafından da ırmak geçiyor. Irmaklardan da geçişin sağlanacağı tek iş de köprüleri çoğaltmaktır. Bu köprünün yapılmasında başta Sayın Valimiz ve Milletvekilimiz, DSİ yetkilileri olmak üzere vesile olan herkese teşekkür ediyorum. dedi. Bartın’da yeni yaptığımız imar planında 15 tane köprü koyduk. Bunun 4’ü yaya köprüsü 11’i ise araç köprüsü. Bu köprülerin geçişlerini sağladığımızda Bartın ne kadar büyürse büyüsün onlar Bartın’daki trafik sıkıntısını rahatlatacaktır. Bunları mutlaka yapmamız gerekiyor.” dedi.

 

Baysal: “1 milyon 340 bin kilogram demir kullanılacak”

 

DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal’da temeli atılan köprü hakkında, “Bugün Bartın halkımızın merakla beklediği ve Bartın şehir merkezinin iki yakasını birleştirecek olan Bartın Irmağı Köprüsü’nün temelini atacağız. Bu köprü uzun yıllarca yapılması istenen bir köprüydü. 2018 Ekim ayında bu köprümüzün ihalesini yaptık. Köprü 16 metre genişliğinde ve 107 metre uzunluğunda olacak. Köprünün öncelikle fore kazıklarının imalatı yapılacak. 40 metre derinlikte, toplam 90 adet fore kazık yapılacak. Bu ve bunun ardından yapılacak çalışmalar bittikten sınra da köprü hizmete açılacak. Bu köprünün yapımında 1 milyon 340 bin kilogram demir kullanacağız. Ayrıca 3 bin 850 metreküp de beton kullanılacak. Şimdiden köprümüzün hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından protokol üyelerince temel atma töreni gerçekleştirildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05764
0.057942020-05-27 01:49:32