Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TOKİ UMUDU TAŞIYANLARA ŞOK HABER...

Bartın TV Haber Merkezi Özel Haberi...

Okunma: 18113

26.01.2017 18:00

toki, bartın, bartın belediyesi, çevre ve şehircilik bakanlığı, görüş yazısı, yılmaz tunç, toki başkanı ergun turan,
Facebook'ta Paylaş

Bartın’da yapımı gerçekleştirilmesi planlanan TOKİ konutlarına ilişkin şok bir gelişme yaşandı. TOKİ’den konut sahibi olmayı umut eden emekli ve dar gelirlileri üzecek gelişmenin detaylarına Bartın TV Haber Merkezi ulaştı.

 

Daha önce TOKİ Başkanı Ergun Turan’ın bizzat ilimize gelmiş teknik personellerle birlikte TOKİ konutlarının yapılacağı arazilerde incelemelerde bulunmuş teknik gezi programında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’ta TOKİ Başkanı Turan’a eşlik etmişti.

 

Bu incelemelerin bir süre sonrasında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, hazine arsalarının tespit edilip TOKİ’ye devri ile ilgili bürokratik işlemleri takip ettiğini ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından arsaların devri ile ilgili olurun imzalandığını müjdeleyerek, “Bu aşamadan sonra proje çalışmalarına başlanacak ve seçimlerde verdiğimiz bir sözü daha tutmuş olacağız.” Açıklamasında bulunmuştu.

 

Bartınlıların uzun süredir merakla beklediği TOKİ konutlarında yaşanan son gelişme, TOKİ aracılığı ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen binlerce vatandaşın hayalini suya düşüreceğe benziyor.

 

Bartın TV Haber Merkezinin edindiği bilgilere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dallıca Köyü’nde yapımı planlanan TOKİ konutları hakkında Bartın Belediyesine görüş sordu.

 

Bartın Belediyesi ise konuya ilişkin cevabında Toplu Konut İdaresi tarafından konut yapımı istenen alanın, Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile Uyumlu olmadığının tespit edildiğini, Plan bütünlüğü ve üst ölçekli plan kararlarına aykırı olduğundan dolayı talebi uygun bulmadığını belirtti.

 

Aynı cevap yazısında konut planlaması yapılacak bölgeye ulaşım bağlantılarının etüdünün gerektiği, daha önce söz konusu bölgede yapılan TOKİ konutlarının ardından Orduyeri Köprüsü ve çevresinde trafik yoğunluğu yaşandığı ve bölgeye yeni konutların yapılmasıyla ulaşımın aksayacağı belirtildi.

 

Ayrıca yazıda en dikkat çeken ayrıtı ise Bartın’da binlerce kişi TOKİ konutları ile kira öder gibi ev sahibi olma umudu taşırken Bartın Belediyesinin, Belediye sınırları içerisinde mevcut konut sayısı ile nüfus yoğunluğunun karşılaştırılıp konut ihtiyacının gerekip gerekmediğinin araştırılması gerektiğine dair görüş belirtmesi oldu.

 

Bartın Belediyesinin cevap-görüş yazısından adeta Bartın’a TOKİ Konutları yapmayınız anlamı çıkarken emekli ve dar gelirliler için soğuk duş etkisi yaratacak bu gelişmenin akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği nihai karar ise büyük bir merak konusu.

Etiketler: toki, bartın, bartın belediyesi, çevre ve şehircilik bakanlığı, görüş yazısı, yılmaz tunç, toki başkanı ergun turan,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.47231
0.47282020-02-20 21:06:38