Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TRAFİK CEZALARI ZAMLANDI

İşte trafik kurallarına uymayanları bekleyen ceza miktarları...

Okunma: 7597

06.01.2017 21:02

trafik cezaları, 2017,
Facebook'ta Paylaş

 

2017’de trafik cezalarına uymayanlara kesilecek cezalar yılbaşından itibaren yeniden değerleme oranına göre yüzde 3,83 zamlı uygulanacak.

 

 

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak zamlı trafik cezaları cep yakacak. Trafikte güvenliğin sağlanması adına caydırıcı nitelik taşıyan cezalara uymayanlar 2016 yılına göre yüzde 3,83 oranında zamlı cezalara tabi tutulacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın resmi internet sayfasında da yer alan 2017 yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberinden öne çıkan ceza miktarlarını sizler için derledik.

 

2017’de kurallara uymayanları bekleyen cezalar

 

2017 yılında karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb. hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmanın cezası 427 TL olacak.

 

Karayolu dışında, kenarında veya karayolu sınırı içinde izin almadan, trafik işaretlerinin görünmelerini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güçleştirilecek, yanıltacak veya trafik için tehlike veya engel yaratacak şekilde levha, ışık ile ağaç, parmaklık, direk vb. dikmek, koymak veya bulundurmak 4 bin 432 TL cezaya tabi olacak.

 

Sahte plakaya 5 bin 191 TL

 

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmanın cezası 876 TL, Araç tescil belgesini araçta bulundurmanın cezası ise 95 TL olacak. Tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 95 TL, yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takanlara 427 TL, Verilen 7 günlük sürenin sonuna kadar yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere uygun plaka takmayanlara 876 TL para cezası kesilecek. Tescilli aracı plakasız kullanmanın cezası ise bin 763 TL olacak. Başka bir araca tescilli  plakayı takmak veya kullanmak, araca sahte plaka takmak veya kullanmak ise 5 bin 191 TL ile cezalandırılacak.

 

Rahatsız edici gürültüye 206 TL

 

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmanın cezası 95 TL olurken diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmanın cezası ise 206 TL olacak.

 

Bozuk Takoğraf 6 bin 660 TL

 

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak 427 TL, Takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak 6 bin 660 TL ile cezalandırılacak.

 

Ehliyetsiz kullanan ve kullandıran yanacak

 

Trafikte sürücü belgesiz yani ehliyetsiz araç kullanmanın cezası kullananlara ve kullandıranlara bin 763 lira olacak. Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullananlar ve kullandıranlara da  bin 763 TL ceza kesilecek. Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri durumunda kesilecek ceza miktarı 726 TL, araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemenin cezası da 206 TL olacak. 

 

Kırmızı ışık 206 TL

 

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak ve kırmızı ışık kuralına uymamakta 206 TL ile cezalandırılacak.

 

Alkollü araç kullanımına ağır ceza

 

Hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promil üzerinde alkollü kullanan sürücülere ilkinde 876 lira, ikincisinde bin 98 lira, üçüncüsü ve daha fazlasında bin 763 lira para cezası uygulanacak. Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 4 bin 514 lira ceza verilecek. Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit için gereken teknik cihazları kullanmayı reddeden sürücülere 2 bin 507 lira para cezası kesilecek. Belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulacaklar.

 

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemenin cezası ise yeni yılda 2 bin 507 TL olacak.

 

Hız sınırlarını aşmakta cep yakacak

 

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak 206 TL, yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan fazla aşmak 427 TL, hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak ise bin 763 TL’ den 2 bin 658 TL'ye kadar para cezası gerektirecek.

 

Takip mesafesine dikkat

 

Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyen, araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya işaretle belirtilen hız sınırının çok altında sürmek, güvenlik nedeni veya verilen herhangi bir talimata uyulması dışında, başkalarını rahatsız edecek veya tehlikeye sokacak şekilde gereksiz ani yavaşlamakta 95 TL ile cezalandırılacak.

 

Taşınan ağırlıklar

 

Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %10 fazlasına kadar aşmak 800 TL, Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %15 fazlasına kadar aşmak bin 603 TL, Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25 fazlasına kadar aşmak 3 bin 209 TL, azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25'in üzerinde  fazla aşmak ise 4 bin 814 TL olarak cezalandırılacak.

 

Hayvan sahiplerinin de dikkatli olması gerekiyor

 

Yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıt yolu üzerinde; zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, binek hayvanları ve sürüler ile elle sürülen araçları trafik kurallarına uymadan sevk ve idare etmek veya ettirmek, başıboş bırakmak 95 TL, başıboş hayvan bırakma yasağına riayet etmeyerek, trafik kazasına sebebiyet vermek ise 3 ay hafif hapis cezası ile cezalandırılacak.

 

Cep telefonu kullanmakta cezaya tabi

 

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak 95 TL, araçlarında emniyet kemeri kullanmayanlar, motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlarda 95 lira cezaya tabi tutulacak.

 

Ruhsatsız yolcu taşıma cezası 2 bin 628 TL

 

İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyanlara Bir yıl içerisinde birinci defasında  2 bin 628 TL, bir yıl içerisinde tekekrür halinde 4 bin 380 TL ceza uygulanacak. Ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti alan yolculara da 292 TL ceza uygulanacak.

 

Araçlarının muayenelerini süresinde yapmayanlara verilecek ceza yeni yılda 95 TL, engelli park alanına park edenlere ise 109 TL olacak.

Etiketler: trafik cezaları, 2017,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00503
0.00562021-10-21 01:09:30