Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TSO'DA YERLİ OTOMOBİL KONUŞULDU

Fabrikanın Filyos'a kurulması yönünde girişimler için ilk adımlar...

Okunma: 2527

21.11.2017 17:27

yusuf aldatmaz, ak parti, bartın tso, halil balık, yerli otomobil, filyos vadisi, filyos vadi projesi, yerli otomobil fabrikası
Facebook'ta Paylaş

 

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz ve Bartın TSO Başkanı Halil Balık, yerli otomobil fabrikasının Filyos Bölgesinde kurulması gerekli girişimlerde bulunmak üzere görüş alışverişinde bulundular.

 

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri Bartın TSO Başkanı Halil Balık’la bir araya geldiler. TSO binasında gerçekleşen görüşmede yerli otomobil fabrikasının Filyos Bölgesinde kurulması için gerekli girişimlerin TSO ile birlikte gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

Bu talep gerçekleşmeli

 

Ülkemizde üretilecek ilk yerli otomobil fabrikası için şuana kadar 20 ilin başvuruda bulunduğuna dikkat çeken Aldatmaz, “Biz Bartın’ın da bu işe talip olmasını istiyoruz ve bu talebin de Bartın TSO öncülüğünde gerçeklemesini istiyoruz. Filyos Sanayi Bölgesinin enerjisiyle, ulaşımıyla, ham maddeye yakınlığıyla ve lojistiğiyle bu işe en uygun alt yapıya sahip bölge olduğunu düşünüyoruz. Zonguldak, Karabük ve Bartın TSO ile birlik ve beraberlik içerisinde bu talep gerçekleşmeli diye düşünüyoruz. Tabi biz bu birlik beraberliği başlatan kuruluşun da Bartın TSO olmasından yanayız.” dedi.

 

Filyos’un havaalanı ve liman sorunu yok

 

Bartın TSO Başkanı Halil Balık da konuya ilişkin açıklamasında, “15  gün önce yerli otomobil ile ilgili bir imza töreni vardı. Bizler de oradaydık. Açıkça söylemek gerekirse oradaki ortamı görünce biz biraz korktuk. Türkiye çapında hepsi de güvenilir 5 büyük firma bu işe talip oldu. Oradaki ortam da ilk akla gelen İzmir oldu. İzmir’in bu iş için en uygun şehir olacağından bahsedildi. Tabi bizim ve bölgemiz içinde bu işe en uygun yer olarak ilk aklıma gelen bölge Filyos bölgesi. Filyos Projesi yaklaşık 6 bin dönüme sahip bir alan. Hibrit elektrikli otomobil üretilmesi düşünülüyor. Bu konuyla ilgili Tesla’dan ülkemize ziyaretçiler geldi. Bu firma şu anda dünyanın en iyi elektrikli otomobilin yapan firma. Bir macera gibi görebilir ama belki 10 yıl sonra dünyada arabaların büyük bir kısmı hibritli araba olacak. Bir süre sonra Almanya’da mazotlu araçlar trafikten kalkacak. Bu projenin ben başarılı olacağına inanıyorum. Tabi o toplantıda İzmir’in telaffuz edilmesi bizi korkuttu ama bizim de bunun için ilk aklımıza gelen Filyos oldu. Hatta 6 bin dönümün bile yeterli olup olmayacağını düşündük ama bize genişleme sahasının olduğunu ifade ettiler. Filyos’un havaalanı ve liman sorunu yok. Bir tarafında Zonguldak, bir tarafında da Bartın Limanı  var. Filyos Projesinden en fazla Bartın faydalanacak. Filyos Zonguldak’ın ilçesi ama en çok Bartın’a yakın.” dedi.

 

Bu konuya muhakkak eğileceğiz

 

Yerli otomobil fabrikasının Filyos bölgesine kurulmasına yönelik girişimlerin Valiler, Belediye Başkanları, Milletvekilleri ve Rektörlerin başını çektiği bir konsorsiyum içinde gerçekleşmesinin çok daha iyi olacağına inandığını kaydeden Balık, “Biz beklersek hiçbir şey olmaz. Şuanda gündemde 20 il var ama bu sayının ilerleyen zamanlarda artacağını düşünüyorum. Şansımız belki büyük illere kıyasla az ama birçok ilden de şanslı bir il olduğumuza inanıyorum. Filyos hem alt yapısı olan hem de yatırımcının nasıl isterse o şekilde fabrika kurabileceği bir alan. Tabi ki bu konuya muhakkak eğileceğiz. Bartın TSO olarak Türkiye çapında 1,5 milyon üyesi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bir üyesiyiz. Bu işi organize eden de Sayın Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu. Bir söz verdi ve 5 ay gibi bir sürede 5 babayiğit buldu. Şimdi bize düşende bu işe biraz daha asılıp ilk önce Başkanımızla görüşmek daha sonra ise Bakanlık düzeyinde görüşmelerimizi gerçekleştirmek.”şeklinde konuştu.

Etiketler: yusuf aldatmaz, ak parti, bartın tso, halil balık, yerli otomobil, filyos vadisi, filyos vadi projesi, yerli otomobil fabrikası
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.25802
0.258412020-05-28 04:41:46