Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TÜM DİKKATLERİ AMASRA'YA ÇEKTİ...

TÜM DİKKATLERİ AMASRA'YA ÇEKTİ.

Okunma: 1951

23.11.2018 13:39

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Amasra’da yapılmak istenen termik santrale dair ÇED kararlarındaki büyük tezatı Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sordu.

 

“Termik santrallerin yarattığı tahribat bu kadar açıkken hangi kriterlere dayanılarak ÇED olumlu raporu verilebilmektedir?” diye soran Milletvekili Bankoğlu ayrıca Amasra’nın fotoğrafını da Bakana göstererek kendilerini Amasra’ya davet etti.

 

Milletvekili Bankoğlu konuşmasında, “ÇED sürecinde sizin Bakanlığınızın hukuksuz süreçten bahsetmek istiyorum. Söz konusu şirketin ÇED başvuru dosyaları Bakanlığınız tarafından 2009, 2010 ve 2013 senelerinde 1/100.000’lik çevre düzenleme planına aykırı olduğu için tam 3 kez reddediliyor. Daha sonra geliyoruz, 2015 yılında 3 kez reddedilen ÇED dosyası için ÇED gerekli değildir kararı veriliyor. Ve 2016’da Termik Santral için ÇED olumlu kararı veriliyor. Çevreye vereceği zararlar aşikar olan bu termik santral projesi hakkında neden ve hangi kriterlere istinaden bu kadar zıt kararların çıktığını sormak istiyorum.” dedi.

 

Termik santral kurmak isteyen şirketin Kavşak Suyunu kullanmak istediğinin de altını çizerek konuşmasına devam eden Milletvekili Bankoğlu, “Termik santralin işletilebilmesi için tam 100.000 kişiye ücretsiz içme suyu sağlayan Bartın’ımızın özel bir suyu Kavşak Suyu var. Ve termik santral yapmak isteyen şirket bu suyu kullanmak istiyor. Siz buna karşın olumlu karar veriyorsunuz. İkincisi termik santrali yapmak isteyen şirketin yapacağı filtreleme sisteminin ne kadar başarılı olacağı tam olarak anlatılmamış. Buradan da şunu anlıyoruz. Yere çökecek gazlar var termik santral sebebiyle. Ve bu çok ciddi ölümcül tehlike yaratıyor. Buradan şunu anlıyorum, insan yaşamı kısa vadeli ticari çıkarlara ve kar hesaplarına feda edilmektedir. Ben buradan bunu anlıyorum. Ve 380 hektarlık orman alanının tahrip edileceğini sizlere söylüyorum. Bakın bu bahsettiğim Amasra var ya! Sizin 2023 Türkiye Turizm Stratejinizde eko turizmin geliştirileceği bölgedir. Ayrıca şu anda UNESCO Kalıcı Miras Listesine girmek için UNESCO Geçici Listesinde yer almaktadır ve kalıcı olmak istemektedir. Buradan ben Sayın Bakanı Amasra’ya davet ediyorum. Kendiniz yerinde görün sizde yapılmaması için karar vereceksiniz.” şeklinde konuştu.

 

Milletvekili Banakoğlu sosyal paylaşım sitesi hesabında yaptığı açıklamada ise, “Amasra ile ilgili sorular Termik santral yapılmak istenen Amasra’nın doğal güzelliklerini Çevre ve Şehircilik Bakanı’na bizzat gösterdim. İlçemizin “eko-turizm” stratejisinde önemli bir yer tuttuğunu hatırlatarak bu güzellikleri görebilmesi için kendisini Amasra’ya davet ettim.” dedi.

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01078
0.012042024-07-24 03:06:10