Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TUNÇ: MİLLETİMİZİN ÖNÜNDE ŞAPKA ÇIKARIYORUZ

...

Okunma: 2752

18.04.2017 17:46

yılmaz tunç, referandum,
Facebook'ta Paylaş

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç Türkiye genelinde üzerinde 51,4 oranında evet çıkan halk oylamasının ardından yaptığı açıklama da “Milletimizin kararı başımızın üstündedir, milletimizin kararına demokrasilerde saygı duyulur, şapka çıkarılır. Biz de bu karara milletimizin önünde şapka çıkarıyoruz.” Dedi.

 

Türkiye hafta sonu gerçekleşen yeni anayasa halk oylaması için sandık başına giderken akşam saatlerinde sandıkların kapanmasının ardından nefesler tutuldu. Herkesin sonuçlarını heyecan içinde beklediği yeni anayasa halk oylamasında yüzde 51,4 oranında evet çıktı. Bartın ise yeni anayasaya Türkiye ortalamasının üstünde yüzde 56,3 oranında evet diyerek destek oldu.

 

Milletimizin önünde şapka çıkarıyoruz

 

AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç referandumun ardından yaptığı konuşmada 16 Nisan’ın tarihin altın sayfalarına demokrasi bayramı olarak yazıldığını belirtip, “Türkiye’mizde ve Bartın’ımızda da ‘evet’ diyene de ‘hayır’ diyene de saygı duyduğumuzu hep söyledik. Milletimiz için, devletimiz için, çocuklarımızın geleceği için, Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam edebilmesi için anayasa değişikliğine ‘evet’ oyu istedik. 2 ay boyunca milletimizin kapısını çaldık, köy köy dolaştık, belde belde, şehir şehir, çarşı çarşı gezdik. Halkımıza anayasa değişikliğinin önemini anlattık ve 16 Nisan günü geldi çattı, milletimiz bir karar verdi. Milletimizin kararı başımızın üstündedir, milletimizin kararına demokrasilerde saygı duyulur, şapka çıkarılır. Biz de bu karara milletimizin önünde şapka çıkarıyoruz.  Anayasa değişikliği artık milletimizin ‘evet’ oylarıyla gerçekleşmiş oldu. Anayasamızın 18 maddelik paketle 72 maddesi değişti. Seçim sonuçları Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak ve darbe anayasası artık tarihe karışacak. 12 Eylül 80 darbesini yapanların yazdırmış olduğu darbe anayasasıyla 35 yıl devam ettik. Bu süre içerisinde darbe anayasasının sıkıntılarını milletimiz hep çekti. Gerek hükümet sistemi olarak gerekse anayasamızdaki antidemokratik maddelerle de çok sıkıntılar çektik.” Dedi.

 

Yargı birliğini sağladınız

 

Artık anayasada sıkıyönetim maddesi olmadığını ifade eden Milletvekili Tunç, “Kriz anında askerin görevlendirilebileceği ile ilgili maddeyi temiz ellerinizle ayıkladınız. Anayasamızda Türk Silahlı Kuvvetlerimizde denetlenemez diye bir madde vardı. Denetlenemediği içinde neler olduğunu hep beraber yaşadık. 15 Temmuz karanlık gecesini yaşatanlar, arka kapılar ardından, karanlık odalarda millette karşı kurmuş oldukları kirli planı subay elbisesi kılığına giyerek yaptılar. Milletin üzerine tank yürüttüler. Biz dedik ki; Türk Silahlı Kuvvetleri denetlenemez yazarsa anayasada bu gelecekte tekrar yenilenir. O zaman da ‘Türk Silahlı Kuvvetleri de denetlensin’ dedik ve bugün siz sandığa güzel ellerinizle oylarınızı attınız ve Türk Silahlı Kuvvetleri denetlenebilecek. Askeri yargı ayrıydı. Sivil yargı ayrıydı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi vardı. Normal İdare Mahkemesi vardı. Askeri Yargıtay ayrıydı. Normal Sivil Yargıtay ayrıydı. Siz bu ayrımı ortadan kaldırdınız. Yargı birliğini sağladınız. İşte demokrasi budur.” Diye konuştu.

 

Hayır oyu veren kardeşlerimizi kucaklayacağız

 

Anayasada ki değişikliklerin bir reform olduğunu da ifade eden Tunç, “Bir reforma imza atan milletimize teşekkür ediyoruz. Bundan sonra 15 Temmuz gibi karalık geceleri bu milletimiz yaşamayacak. 12 Eylülleri yaşamayacak. Artık milletimiz. 28 Şubatlar, 27 Nisanlar yaşanmayacak. 27 Mayısları artık milletimiz tarihe gömdü. Bugün siz,  güçlü Türkiye’ye imza attınız. Artık bundan sonra Türkiye’de yüzde 15’le ülke yönetilemeyecek. Artık Türkiye’de yüzde 15’lik demokrasi değil, yüzde 15’lik cumhuriyet değil halkın yarıdan fazlasının oyunu alamayan yönetimde söz sahibi olamayacak. Bundan sonra koalisyonlar yok, bundan sonra hükümetler milletin sandığından çıkacak. 1,5 yılda devrilen hükümetler değil, istikrarsız dönemler değil, siyasi krizler değil artık vermiş olduğunuz bu oylar sayesinde 5 yıllık kesintisiz istikrar dönemlerine adım attınız. Kalkınmaya imza attınız, gelişmeye imza attınız, ilerlemeye imza attınız, çocuklarımızın geleceğini daha da güvenceye aldınız. Referandum çalışmalarında hayır diyen vatandaşlara evet denilmesi gerektiğinin sebplerini anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Tunç, İkna edebildiklerimiz oldu edemediklerimiz de oldu. Keşke biraz daha zaman olsaydı belki Bartın 56 değil 65 olurdu. Gidemediğimiz birkaç yer daha vardı. Oralara da gidip güçlü hükümetin nasıl olacağını, cumhuriyetin ortadan kalkmayacağını, cumhuriyetin daha da güçleneceğini, yüzde 15’lik cumhuriyet yerine halkın genelini temsil eden halk iradesini temsil eden ve halkın hükümetini doğrudan sandıkta kurduğu bu sistemi daha çok kişiye anlatabilseydik daha yüksek oranda çıkabilirdi. Ama vakit 16 Nisan’da geldi çattı. Türkiye olarak bu akşam sevincimizi vakur bir şekilde caddelerde yürüyerek gösterdik. Bundan sonra da bu vakurluğumuzu hep koruyacağız. ‘Hayır’ veren kardeşlerimizi kucaklayacağız. Onlara bu sistemin faydalarını anlatmaya devam edeceğiz.” Dedi.

 

Yeni sistemi anlatmaya devam edeceğiz

 

Referandumun ardından Türkiye’de muhalefet anlayışının da mutlaka değişeceğini sözlerine ekleyen Tunç, “Seviyeli muhalefet düzeyli muhalefet ve gerçekleri halka anlatan muhalefet kazanır. Yoksa halka gerçekleri çarpıtırsanız olmaz. 18 yaşındaki bir gencin milletvekili olduğunda iki yılda emekli olduğunu söylerseniz Yılmaz Tunç, gider kahvede ‘Ben on yıldır milletvekiliyim emekli değilim.’ der ve yalancılığını ortaya çıkarır. ‘Meclisi bir kişi feshedebilir’ dediniz. Biz de gittik meclisi feshedemez seçime giderse kendisi de seçime gider’ dedik. Eğer siz gerçek durumu anlatmazsınız gerçekleri anlatanlar çıkar sizin halka karşı güveniniz kaybolur. Onun için herkes muhasebesini yapacak. Türkiye’de en başta kaliteli muhalefete de ihtiyacımız var. İnşallah bundan sonra gerekli dersi alacaklardır. Millet olarak bu hakaretleri sinemize çektik. Büyük sessizlik oldu ama sizler bugün sandıklarda konuştunuz. Hepinize çok teşekkür ediyoruz. Bartın’da yüzde 56 ‘evet’ diyen yüzde 43 de ‘hayır’ diyen var. Şimdi 56 evet diyene teşekkür etmeye gideceğiz. 43’e de bu yeni sistemi anlatmaya devam edeceğiz. ‘Tedirgin olmaya gerek yok’ diyeceğiz, ‘daha güzel olacak’ diyeceğiz ve Bartın’da çok daha yüksek başarıları hep beraber elde edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Etiketler: yılmaz tunç, referandum,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.1586
0.159022019-09-23 10:52:33