Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TÜRK DİLİNİN DÜNÜ BUGÜNÜ

Bartın Üniversitesinde gerçekleştirilen ‘Geçmişten Günümüze Türk Dili ve Alfabe’ panelinde Türk dilinin Dünya dilleri arasındaki yeri değerlendirildi.

Okunma: 2693

30.11.2016 19:16

bartın üniversitesi, türk dili, alfabe,
Facebook'ta Paylaş

 

 

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından ‘Geçmişten Günümüze Türk Dili ve Alfabe’ adlı bir panel düzenlendi. Panelin oturum başkanlığını yapan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. İbrahim Delice, Türk dilinin dünü ile bugünü arasında bir değerlendirme yaparak, “Türk dili çeşitli tartışmalar sonucunda ortaya çıkmış ve bugüne kadar gelmiştir. İlk günden bugüne bazı eksiklikler fark edilerek,  çalışmalar yürütülmüş ve daha mükemmel hale getirilmiştir.” dedi.

 

Türk dili ile diğer diller arasında bir karşılaştırma da yapan Delice, “Türk dili dünya dilleri arasında düzenli ve sistemli bir dildir. Ancak tüm dillerde olduğu gibi Türk dilinde de bazı eksiklikler vardır. Alfabe bir araçtır. Tıpkı dilin kendisinin bir araç olduğu gibi. Aracımız ne kadar mükemmel olursa kendimizi ifade etmede o kadar başarılı olacağız.” diye konuştu.

 

Ardından panelde; Yrd. Doç. Dr. Nevnihal Bayar “Türk İnkılabından Sonra Türk Dilinde Görülen Gelişmeler”, Yrd. Doç. Dr. Yenal Ünal “Atatürk ve Dil İnkılabı”, Yrd. Doç. Dr. Tuna Beşen Delice “Günümüzde Türk Yazı Dillerinde Kullanılan Alfabeler” ve Arş. Gör. Dursun Ünüvar “Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Alfabelerin Ses-Yazım İlişkisi Açısından İncelenmesi” adlı konuşmalarını yaptı.

 

Etkinliğe, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Osman Aslan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etiketler: bartın üniversitesi, türk dili, alfabe,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00345
0.003952021-10-21 01:24:43