Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TÜRK KAMU SEN: “KERKÜK İŞGAL VE İLHAK EDİLDİ”

Türk Kamu-Sen tarafından yapılan basın açıklamasında Binlerce yıllık Türkmen kenti olan Kerkük’ün 28 Mart tarihi itibarı ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimince (IKBY) işgal ve ilhak edildiği belirtildi.

Okunma: 3050

05.04.2017 13:33

türk kamu sen, bartın, Türk Diyanet Vakıf-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Büro-Sen, Türk Kültür Sanat Sen, Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi,
Facebook'ta Paylaş

 

Türk Kamu-Sen’e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Büro-Sen, Türk Kültür Sanat Sen ve Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi ortak bir basın açıklamasında bulunarak Kerkük’te resmi dairelere sözde peşmerge bayrağı asılmasına tepki gösterdi.

 

Türk Eğitim-Sen şubesinde gerçekleşen açıklayama Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi Başkanı Sezai Hangişi, Türk Diyanet Vakıf-Sen İl Temsilcisi İsmail Ünsal, Türk Sağlık-Sen İl Temsilcisi Besim Coşkun, Türk Büro-Sen İl Temsilcisi Serkan Bilgin, Türk Kültür Sanat Sen İl Temsilcisi Sefai Özdamir ve Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

 

Sendikalar adına ortak basın açıklamasını Türk Kamu-Sen Bartın Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi Başkanı Sezai Hangişi yaptı.

 

Hangişi binlerce yıllık Türkmen kenti olan Kerkük’ün 28 Mart tarihi itibarı ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimince (IKBY) işgal ve ilhak edildiğini belirtip, “Kerkük İl Genel Meclisi’ndeki Türkmen ve Arapların bütün itirazlarına rağmen PKK’nın en büyük destekçilerinden olan Vali Necmettin Kerim’in girişimiyle resmi günlerde Kerkük’ün tüm resmi dairelerine sözde peşmerge bayrağının asılması kararı alınmıştır” Dedi.

 

Türkmen hafızası ve varlığı yok edilmek istenmiştir

 

Kerkük’ün resmi olarak Bağdat yönetimine bağlı olduğunu kaydeden Hangişi, “Türkmen şehri Kerkük resmi olarak Bağdat yönetimine bağlıdır ancak Peşmerge, 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesi ile Kerkük’te yönetime “fiilen” el koymuş, uzun bir süre boyunca Kerkük’ün tapu dairelerine saldırılmış, Türkmenlere ait tapu kayıtları yok edilmek suretiyle bölgedeki Türkmen hafızası ve varlığı yok edilmek istenmiştir. Bölgeye 700 bin dolayında Peşmerge yerleştirilerek Kerkük’ün demografik yapısı değiştirilmeye çalışılmıştır.  Bütün bu çabaların amacı, Kerkük’ün Bağdat yönetiminden alınarak Peşmerge yönetimine verilmesidir.” Dedi.

 Türk varlığı tehdit altındadır

 

PKK uzantılarının, Suriye’nin kuzeyinde tamamlamaya çalıştıkları terör koridoruna Fırat Kalkanı ile cevap verildiğini ancak Menbiç’teki ilerlemelerine set çekilemediğini sözlerine ekleyen Hangişi, “Sözde en büyük müttefikimiz de, ona karşı yaklaşmaya çalıştığımız kuzey komşumuz Rusya da PKK uzantısına desteklerini açıkça gösterdiler. Şovenist laflar yerine Süleyman Şah türbesinin bulunduğu ve resmen Türk toprağı olan bölgeyi emniyet altına almak için bir harekât yapmak aklımıza gelmedi. Hatay’a komşu Afrin’deki yapıyı oradan söküp atmadık. Sonunda orası da Ruslar tarafından korumaya alındı. Suriye ve Irak’ta bin yıllık Türk varlığı tehdit altındadır. Türkmeneli coğrafyasının silinmesi karşısında tarihî sorumluluğunu yerine getiremeyecek olanlar Türk milletinin ve tarihin huzurunda vebal altındadırlar.” Diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanlığı sert bir uyarıda bulunmalıdır

 

Kerkük’te yaşananlara karşı  Türkiye’de cılız birkaç ses dışında ciddi bir tepki olmadığına da değinen Hangişi, “Kerkük hangi hesaplara kurban ediliyor, bilmek istiyoruz. Türkmeneli lideri Erşat Salihi’nin çığlıkları doğru dürüst karşılık bulamıyor. Türkiye Kamu Sen olarak yetkili ve sorumluları göreve davet ediyoruz: Türkiye her ne kadar siyasi olarak 784 bin kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahip olsa da gönül coğrafyamız, Doğu Türkistan’dan Adriyatik Denizi’ne, Afrika’dan Kafkasya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.  Türk Devleti Kuzey Irak yönetimine ve Irak hükümetine bölgeyle ilgili kesin ve net tavrını açıkça bildirmelidir. Kerkük’te Kuzey Irak yönetiminin bezinin resmi dairelere asılması kararı bardağı taşırmıştır. Dışişleri Bakanlığı bu oldu-bitti karşısında itidal çağrısı veya endişe belirtme dışında daha kararlı ve sert bir uyarıda bulunmalıdır. Türkmen varlığının silinmesi istikametindeki adımlara dur demelidir. Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü varlığını destekleyen devletlere karşı da net ve açık bir duruş ortaya konulmalıdır. Bu yapıldığı takdirde Türk milleti bir bütün olarak bu gailenin üstesinden gelinmesi için üzerine düşeni yapacaktır.” Diye konuştu.

 

Milli bir vazifedir

 

Türkiye’nin güvenliği ve bütünlüğünün Kerkük’ten, Telafer’den, Tuzhurmatu’dan,  Suriye’nin kuzeyinden ve Bayır Bucak’tan geçtiğini de kaydeden Hangişi, “Türkmeneli’ndeki Türk varlığının korunması hem insanî hem de millî bir vazifedir. Türkiye Kamu Sen olarak her zaman Irak ve Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizin yanındayız. Bartın’dan gür sesle haykırıyoruz! Kerkük Türk’tür Türk kalacak diyoruz! Ne mutlu Türk’üm diyene!” Dedi.

Etiketler: türk kamu sen, bartın, Türk Diyanet Vakıf-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Büro-Sen, Türk Kültür Sanat Sen, Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05036
0.050772020-05-28 03:10:30