Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ULUS’TA TARİHİ TUZ YOLU VE EV PANSİYONCULUĞU CANLANACAK

...

Okunma: 2320

01.08.2018 18:57

ulus, tuz yolu, bartın, tarihi yol, tarihi tuz yolu, ev pansiyonculuğu, ulus ve köylerine hizmet derneği, lütfi okçu, bartın haber, bartın haberleri, ulus haberleri
Facebook'ta Paylaş

Ulus ve Köylerine Hizmet Derneği tarafından hazırlanan “Ulus İlçesi Tarihi Tuz Yolu Güzergahı Tanıtım ve İhya Projesi” onaylanıp desteklenmesi uygun görülürken bu proje kapsamında Ulus ilçesinde ev pansiyonculuğu kursu açılacak.

 

Ulus ve Köylerine Hizmet Derneğince proje çalışmaları başlatılan ve TC İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından onaylanıp desteklenmesi uygun görülen Ulus ilçesi “Tarihi Tuz Yolu Güzergahı Tanıtım ve İhya Projesi”  kapsamında bir dizi çalışma gerçekleştirilecek.

 

Turistik cazibe alanı

 

11 ay sürecek bu çalışmalar kapsamında; Tarihi Tuz Yolu güzergahının Ulus ilçesi sınırları içinde yer alan bölümünün; tarihi, kültürel, turistik ve coğrafi tanıtımının yapılması, Ulus ilçesinde bulunan tarihi, kültürel ve doğal değerlerin, sürdürülebilir bir gelişme anlayışı temelinde, turizmin hizmetine sunulması, Tuz Yolu güzergahında yer alan tarihi konakların doğa ve kültür turizminin hizmetine sunulması ve köy pansiyonculuğunun özendirilmesi, Tarihi Tuz Yolu güzergahında bulunan zengin biyolojik çeşitliliğinin tanıtımı ve korunması doğrultusunda eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, sürdürülebilir bir kalkınma ve gelişme anlayışı doğrultusunda; tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerimizin tanıtımı, korunması, sosyal, kültürel, sportif ve turizm faaliyetleri açısından değerlendirilmesi anlayışının Tarihi Tuz Yolu güzergahındaki yerleşim birimlerinde geliştirilip, desteklenmesi, “Ulus İlçesi Tarihi Tuz Yolu Güzergahı Tanıtım ve İhya Projesi” kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerin, her yıl belli takvime bağlanarak yörede sürdürülebilir bir turizm anlayışı doğrultusunda geleneksel hale getirilmesi ve yöre ekonomisine katkıda bulunmasının sağlanması, bölgenin zengin tarihi, kültürel, doğal değerlerinin turizmin hizmetine sunulmasıyla birlikte yöre halkına yeni gelir kaynakları yaratılması doğrultusunda; (pansiyonculuk, gastronomi, el sanatları, hediyelik eşya üretimi, yerel tohumlarla üretilen ekolojik ürünlerin pazarlanması vb) alanlarda özendirici eğitim faaliyetlerinin yapılarak yörenin bir turistik cazibe alanı olarak gelişmesini sağlanması amaçlanacak.

 

Gerekli yükümlülükler yerine getirildi

 

Ulus Ve Köylerine Hizmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı adına açıklamalarda bulunan Satı Lütfi Okçu, Ulus ve Köylerine Hizmet Derneği olarak projesini hazırladığımız ve Koordinatörlüğünü Dr. Bilge Tunçkol tarafından yürütülen “İlçesi Tarihi Tuz Yolu Güzergahı Tanıtım ve İhya Projesi” İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından 18 Haziran 2018 Pazartesi günü itibarı ile kabul edilmiş ve 19 Haziran 2018 Perşembe günü ise protokol imzaları atılarak gerekli yükümlülükler yerine getirilmiştir. Projemiz kapsamında bizlerden desteklerini esirgemeyen Bartın Milletvekilimiz Sn. Yılmaz Tunç, Ulus İlçe Kaymakamımız Sn. Recep Hasar, Küre Dağları İl Milli Park Müdürü Sn. Ahad Deliorman, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Levent Ok, Halk Eğitim Müdürümüz Sn. Kubilay Kocamanel, İlçe Spor Müdürümüz Sn. Atilla Duman, Proje Danışmanımız Sn. Süleyman Sami Demirel ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Ulus İlçemize hayırlı uğurlu olmasını dileriz.” dedi.

 

Ev pansiyonculuğu kursu verilecek

 

Okçu açıklamasının devamında proje kapsamında Ulus ilçesinde ev pansiyonculuğu kursu açılacağını da kaydederek, “Ulus İlçesi Tarihi Tuz Yolu Güzergahı Tanıtım ve İhya Projesi” kapsamında "Ev Pansiyonculuğu Kursu" açılacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Eğitim Uzmanları tarafından Ulus İlçemiz dersliklerinde verilecek olan "Ev Pansiyonculuğu Kursu" Ulus İlçe halkımıza yönelik olacaktır. Eylül ayı itibarı ile Ulus İlçemizde kurs verilecek, kursumuz 6 gün sürecek ve ücretsiz olan kursa katılarak hak kazanan kursiyerlere belgeleri Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tören ile verilecektir.” dedi.

 

Etiketler: ulus, tuz yolu, bartın, tarihi yol, tarihi tuz yolu, ev pansiyonculuğu, ulus ve köylerine hizmet derneği, lütfi okçu, bartın haber, bartın haberleri, ulus haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

3.39299
3.393312020-02-27 17:03:13