Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
UMKE'DEN 80 KİŞİLİK DEV TATBİKAT

GERÇEĞİNDEN TEK FARKI TATBİKAT OLMASI...

Okunma: 2979

25.09.2017 16:25

umke, bartın, tatbikat, umke bartın, umke zonguldak, umke bolu, umke karabük, umke bartın tatbikat, dursun koç
Facebook'ta Paylaş

 

Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Bartın’da 80 kişilik bir tatbikat gerçekleştirdi. Hatipler Köyü’nde yapılan tatbikata Bartın İl Sağlık Müdürlüğü de katılırken trafik kazası, sel, deprem, mülteci kurtarma, silahlı yaralama gibi konularda yapılan tatbikat gerçeği aratmadı.

 

4 ilden 80 kişilik ekip

 

Bartın, Zonguldak Karabük ve Bolu’dan gelen Medikal Kurtarma Ekiplerinin katılımlarıyla Bartın’da 80 kişilik bir tatbikat gerçekleştirdi. Merkeze bağlı Hatipler Köyü’nde gerçekleşen tatbikat trafik kazası, sel, deprem, mülteci kurtarma, silahlı yaralama gibi konular üzerinden senaryolaştırıldı.

 

Risk anlarında görev

 

Tatbikatta, ekipler acil durumlarda yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara gerçekte kullanılan tıbbi aletlerle müdahale etti. Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç UMKE’nin Türkiye genelinde 22 bölgede oluşturulduğunu ve Bartın’ın 10. Bölgede yer aldığını ifade ederek, “UMKE ülkemizde 22 bölge oluşturmuş durumda. Biz ise 10. Bölgede yer alıyoruz. Bölgemizde Bartın, Zonguldak, Bolu ve Karabük illeri var. Bu da bizim her yıl düzenli olarak yaptığımız bölge kamplarından birisi. Bartın Sağlık İl Müdürlüğü ve UMKE olarak ev sahipliği yapıyoruz. Şuanda illerimizden toplamda 80 kişi var. Buradaki maksat olası afet, kurtarma ve seferberlik durumlarında ve vatandaşların risk anlarında görev alıp personeli bu ortamlara hazırlamaktır” dedi.

 

Ekipler uygulama fırsatı da buluyorlar

 

Tatbikatların başarı ile gerçekleşmesini çok önemsediklerini söyleyen Dr. Koç, “Değişik senaryolarda tatbikat yapmamız gerekiyor. Bu tatbikatlarda da diğer eğitim ve hizmet içi eğitimler hariç 5 tane senaryomuz var. İlk olarak batan bir mülteci teknesinin kıyıya vurması sonucunda mültecilere yaklaşım ve yararlılara müdahaleyle ilgili tüm ekipler ayrı ayrı tatbikat gerçekleştirdiler. Tatbikat sonucunda ekiplerimizin her koşulda buna hazır olduğunu görmek bizim için kıvanç verici bir durum. Aynı zamanda trafik kazıyla ilgili de bir tatbikat yapıldı. Bu tatbikatta ekipler sadece böyle bir durumda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini görmüyorlar aynı zamanda uygulama fırsatı da buluyorlar. Bu bizim için çok değerli.  Savaş ve terör olaylarında çatışma ortamlarımda UMKE ekibi olarak neler yapılması gerektiği ve düzgün işlemlerin nasıl yapılacağıyla ilgili bir tatbikat daha olacak. UMKE her yıl en az kendi içinde bir tatbikat gerçekleştirmek zorunda. Aynı zamanda Türkiye genelinde Bakanlığımız tarafından belirlenen illerde ulusal tatbikatlar da gerçekleştiriliyor. UMKE’nin en özel durumu gönüllülerden oluşan bir ekip olması. Gönüllü olarak bu süreç yürüyor. Yurt  içinde veya yurt dışında devletimiz ihtiyaç olan bir bölge gösterdiğinde UMKE ekipleri birkaç saat içinde anında hazır oluyor ve olay yerine müdahale ediyor. Arama kurtarma yapıldığı gibi arkadaşlarımızın hepsi sağlıkçı olduğu gibi yaralıya direk olay yerinde sağlık müdahalesi de yapabiliyor. Hatta 112 gelene kadar ya da geleceği alana kadar hastayı daha sağlıklı bir şekilde alana taşıyabiliyorlar. Bu da bizim artı bir avantajımız oluyor. Ülkemiz ve milletimiz için ciddi anlamda bir kazanç.” dedi.

Etiketler: umke, bartın, tatbikat, umke bartın, umke zonguldak, umke bolu, umke karabük, umke bartın tatbikat, dursun koç
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

3.51779
3.518292020-05-25 00:35:58