Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÜNİVERSİTENİN YENİ REKTÖRÜ KİM OLACAK?

Herkesin merak ettiği soru...

Okunma: 7761

07.02.2017 20:54

Facebook'ta Paylaş

 

2008 yılında kurulan ve Bartın Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın görev süresinin dolmasının ardından Bartın Üniversitesi’nde hangi ismin Rektör olarak göreve devam edeceği büyük merak konusu.

 

26 Temmuz 2016’da yapılması planlanan Rektör Adayları Belirleme Seçimi Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 24/07/2016 tarihli toplantısında alınan karar gereği ileri bir tarihe ertelenmişti.

 

Kamuoyunda Rektör Adayları Belirleme Seçimi’nin 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla ertelendiği görüşü ön plana çıkarken daha sonraki süreçte ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile rektörlük seçimleri kaldırılmıştı.

 

29872 sayılı ve 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de Kanun Hükmünde Kararname başlığı altında Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7’inci bölümünde şu ifadelere yer verilmişti;

 

MADDE 85- 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasının birinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

 

Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne kimin atanacağı Bartın kamuoyunda büyük bir merak konusu olmaya devam ederken Cumhurbaşkanına önerilen isimler arasında Erol Kırdar, Fahrettin Güneş ve İsmail Ceritli’nin yer aldığı haber merkezince edinilen ancak resmi kaynaklarca teyit edilemeyen bilgiler arasında.

 

Öte yandan rektörlük heyecanının yaşandığı Bartın Üniversitesinde Erol Kırdar isminin ön plana çıktığı görüşü hakim.

 

Erol Kırdar kimdir?

 

Artvin İli Borçka İlçesi nüfusuna kayıtlı  Erol Kırdar, 14.12.1967 tarihinde Zonguldak’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. 1985-1986 Eğitim-Öğretim döneminde Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünü kazandı. Lisans eğitimi boyunca onur ve yüksek onur belgeleri almaya hak kazanan Erol Kırdar 4 yıllık eğitim ve öğrenimini 1990 yılında başarılı bir şekilde tamamladı. Aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünde Silvikültür Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1990-1991 Eğitim-Öğretim döneminde K.T.Ü. Nazmi Kalafatoğlu Yabancı Dil Eğitim Merkezinde yatılı yabancı dil eğitimi de gören Kırdar Yüksek Lisans eğitimini 1993 yılında tamamladı.

 

1993 yılı Ağustos ayında yeni kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Bartın Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Silvikültür Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Cemil ATA önderliğinde yeni kurulan Bartın Orman Fakültesinin kuruluş ve gelişmesinde önemli katkılarda bulundu. Silvikültür Anabilim Dalına ait Doku Kültürü Laboratuvarı ve Üretim Serasının kurulması ve faaliyete geçirilmesine ön ayak oldu.

 

1994 yılında Doktora eğitimine başlayan Kırdar 1998 yılı Mayıs ayında Yrd. Doç., 2004 yılında Doçent unvanı aldı.

 

2008 yılında kurulan Bartın Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında bir takım görevlerde bulundu.

 

Geçmişinde farklı spor dalları ile olan yakınlığı nedeniyle üniversitenin tüm spor alanlarında teknik danışmanlığını yürüttü ve Bartın Üniversitenin bazı gelişim planlarının hazırlanmasında katkılarda bulundu.

 

2009 yılında profesörlük unvanı alan Kırdar, Moskova Devlet Üniversitesi Bartın Üniversitesi işbirliği çerçevesinde “Zonguldak İli Kestane Ormanlarında Hastalığa Dayanıklı Kestane Fidanı yetiştirilmesi” adlı proje kapsamında bir çok kez Rusya’ya gitti ve orada araştırmalarda bulundu. Proje çalışmaları kapsamında proje ekibiyle birlikte TR 09/046 Sayılı Teknik Patentin alınmasına katkıda bulundu. Halen Bartın Üniversitesindeki çalışma arkadaşı ve bir dönem Tarım Bakanlığı danışmanlığı yapan Prof. Dr. Surhay Allahverdi ile birlikte Rusya Devlet Üniversitesi ve Mordovia Devlet Üniversitesi ile olan bilimsel ilişkilerde görev aldı. Özellikle Prof. Dr. Surhay Allahverdi ile birlikte, ülkemiz tarımı ve toprakları için bir kurtuluş ümidi olarak görülen ve çağın buluşu olarak kabul edilen EM Teknolojisi üzerinde ormancılık ve Peyzaj Mimarlığı alanında başarılı birçok araştırmalar yapmış ve yapmaktadır.

 

DPT ve TİKA projelerinde görev alan Kırdar, Almanya’nın önderliğinde 10 ülkenin katılımında ve Dünya Bankasının desteklediği “Avrupa Baltalık Ormanları Sürdürülebilir Silvikültürel Stratejiler ve Bu Ormanlarda Biyoenerji Üretiminin Değerlendirilmesi” adlı  uluslararası projede ülkemizi temsilen yer alan ekipte de Danışman olarak görev yaptı.

 

Halen Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünde ormancılık mesleğinin temelini teşkil eden Silvikültür kürsüsünün başkanlığını yapmakta olan Kırdar, Peyzaj Mimarlığı Bölümünde de ders vermeye devam etmektedir.

 

Prof. Dr. Erol Kırdar evli ve 3 kız çocuk babasıdır.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.29967
0.300052019-10-22 19:52:08