Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÜNLEM VE GÜNDEM...

Bülent Bostancı yazdı...

Okunma: 3095

10.01.2017 13:51

bülent bostancı, köşe, köşe yazısı, bartın tv,
Facebook'ta Paylaş

Sosyal medya ve gençler

 

Geçtiğimiz gün sosyal medya hesabımdan, kar tatili bekleyen öğrenciler tarafından Mülki Amire ait sosyal medya hesabına yapılan olur-olmaz yorumlara ilişkin düşüncemi paylaşmıştım.

 

Rahatsız edici, ciddi anlamda üzücü bir durumdu ve söz konusu yorumların tamamını değil haber yapmak, sosyal medyadan paylaşmak bile içime sinmedi. Akabinde ki gün tekrar aynı hesabı kontrol ettiğimde tüm yorumların kaldırıldığını ya da silindiğini gördüm. Sanırım sosyal medya hesabımda ki paylaşım dahi bu konunun dikkat çekmesini sağlamış. Darısı öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin, idarecilerimizin ve üst düzey yöneticilerimizin başına...

 

Sosyal medyanın gençlerimiz tarafından etkin bir şekilde kullanılması gerçekten çok güzel. Aynı şekilde bir ilin Mülki Amirinin de sosyal medya hesaplarının aktif olması o il adına çok değerli. Ancak Mülki Amire ait bir hesapta genç öğrencilerce sıralanmış ve utanç tablosu oluşturan yorumlarla karşı karşıya kalmak bana ‘Önce Ahlak ve Maneviyat’ dedirtti bir kez daha.

 

Uzay çağını mı yakalayacağız? Bilişimde ve AR-GE de tavan mı yapacağız? Üretim de dünya lideri mi olacağız? Ahlak ve maneviyat olmadıkça hangisinin neye faydası var? Hangisi huzur ve mutluluk verir? Tüm aileler, öğretmenler ve tabi ki Devletimiz bu konuda sorumluluk sahibi iken geleceği inşa ettiğimiz her gün daha dikkatli olmalıyız. Çocuklarımızı, gençlerimizi bilgiden önce ahlak ve maneviyatla donatmalıyız.

 

Dolar gibi esnaflarımız da sınır aşıyor

 

Doların üst üste rekor kırdığı şu günlerde asgari ücretliler ve emekliler gibi esnaflarımız da zor günler yaşıyor. Sanırım daha zor günlerde bizleri bekliyor. Önümüzdeki süreçte ayağımızı yorgana göre uzatmakta mutlak fayda var. Ekonomistlik işim değil ve benim de asıl değinmek istediğim konu sınırı aşan dolar değil. Asıl dikkat çekmek istediğim konu esnafın kaldırım sınırlarını dahi aşan yol işgalleri.

 

Bir Gazeteci olarak uyarmak zorundayım. Saygıdeğer Bartın esnafı, iş yerlerinizin önündeki kaldırım ve yollar sizin malınız değil! O kaldırımlar ve o yollar kamunun malıdır, vatandaşın kullanımına tabidir ve kullanım hakkı vatandaştadır. Geçtiğimiz gün Davut Fırıncıoğlu Caddesi’nde karşılaştığım manzara ilginçti. Esnaf ağabeylerimiz işyerlerinin önündeki kaldırımları işgal etmek bir yana kaldırımların bitişindeki araç yolunu da işgal etmişler. Üstelik bu durum anlık yahut bazı günlere özel bir durum değil, neredeyse her gün aynı tabloyla karşılaşmak mümkün. Kaldırıma değil! Yola, bildiğiniz yola... Kimi kasa koymuş kimisi elbise askısı. Sorsanız hepsinin birer bahanesi var ama böyle işgalcilik, böyle kul hakkına girmek olmaz. Helal para kazanacağız diyorsak önce kaldırım ve yol işgallerinden vazgeçeceğiz. Belediye ekiplerimizde bu konuda duyarlı olacak. Vatandaşın hakkını koruyacak, kollayacak.

 

Bartın’da 10 Ocak

 

Şahsım adına mesleğe ilk adımlarım onlarca Gazetecinin yetiştiği Bartın TV'de 2001-2002 yılları arasında atıldı. O günden bu güne Bartın basını tüm olumsuzluklara ve zor şartlara karşın güçlendikçe güçlendi ve büyük bir zincir oluşturdu. Bu zincirin bir halkası olmak ve mesleği layıkıyla yerine getirdiğimizi düşünen tanıdık tanımadık yüzlerce insandan tebrikler almak gurur verici. 

 

Bartın'da Gazetecilik yapmak zor iş. Büyümeye çalışan küçük bir iliz. Herşeyi iyi ölçüp tartmamız, şahısların değil Bartın'ı ve Bartın'ın menfaatlerini göz önünde bulundurmamız, yıkıcı değil yapıcı olmamız gerekiyor.  Bartın; basın ahlakına uygun, egosu ve menfaatlerini bir kenara bırakıp HAK için, Bartın için Çalışan Gazeteciyi de başının üstünde tutuyor, değer veriyor. 10 Ocak'ta bunu bir kez daha anladık.

 

Mesajları ve sosyal medya paylaşımlarıyla 10 Ocak’ta bizleri hatırlayan, mesajları ve paylaşımlarıyla bizlere moral, güç veren tüm güzel insanlara ve güzel yüreklerine sonsuz teşekkürler.

 

Bu satırlardaki teşekkürümüz doğruları menfaat gözetmeden kamuoyuna sunarak, basın ahlak yasasına uyarak ve tabi ki Bartın için hep daha fazlasını ve hep daha iyisini isteyerek şekil bulacak.

 

Bartın TV Haber Müdürü

   Bülent BOSTANCI

 

 

Etiketler: bülent bostancı, köşe, köşe yazısı, bartın tv,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.25493
0.28772020-02-19 16:30:34