Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
VALİ DİRİM AÇIKLADI...

80 Milyondan 20 Milyona Düştü...

Okunma: 7741

24.07.2017 18:42

b
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Valisi Nusret Dirim, her yıl 24 Temmuz’da kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Vali Dirim gazetecilerin sorularını da yanıtladığı programda TOKİ Köprüsü ve Irmak Islah Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunurken Irmak Islah Projesinin revize edildiğini, belediyeye ait olacak 80 milyon TL'lik kamulaştırma maliyetinin de 20 milyon TL'ye düştüğünü söyledi.

 

İşte Vali Dirim'in katı atık bertaraf tesisinden İnkumu'na alternatif yol projesine, havaalanı projesinden FETÖ soruşturmalarına, TOKİ Köprüsünden ırmak ıslah projesine kadar Bartın'la  ilgili önemli açıklamları.

 

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Bartın Valisi Nusret Dirim İnkumu İl Özel İdare Tesislerinde gazetecilerle bir araya geldi. Yerel medya kuruluşlarının temsilcileri, çalışanları, ulusal haber ajanslarının muhabirleri ve Bartın’ın duayen gazetecilerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Dirim önemli açıklamalarda bulundu.

Aktif yerel medyaya sahibiz

 

Tüm gazetecilerin Basın Bayramını kutlayan ve Bartın’da güçlü bir basın yapısı olduğunun altını çizen Vali Dirim, “24 Temmuz Gazeteciler Bayramınız kutlu olsun. Sizler demokrasinin en önemli unsurlarından birisiniz. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminde medyanın ne kadar önemli olduğunu Türk milleti bir defa daha gördü. Medya o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın sesini halka ulaştırdı ve halkımız da o çağrıya kulak vererek meydanlara indi. 15 Temmuz darbesinin halkımız tarafından geri püskürtülmesindeki en büyük aktör Türk medyasıdır. Bunu kabul edip hakkını da vermemiz gerekiyor. Bunun için medya ülkemizin vazgeçilmez bir unsurudur. Bartın ölçeğinde de memnuniyetle ifade edebilirim ki aktif yerel medyaya sahibiz. Her şeyi takip ediyor ve bizim görmediklerimizi görüp, bizim duymadıklarımızı duyup paylaşıyor bir anlamda da bizleri aslında bilgilendiriyorsunuz. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum. Sizlerin halkla iç içe olup her şeyden haberdar olmanız çok önemli.  Bazen de ilimizin iyiliği için görüp duyduklarınızı haber yapmayıp bizlerle direk paylaşıyorsunuz. Bu hassasiyetli yaklaşımınız için de sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Birlikteliğinizi memnuniyetle karşılıyorum

 

Kamu görevlilerinin ve gazetecilerin aynı ağacın dalları olduğunu ifade eden Vali Dirim “Aslında bizler gibi sizler de kamu görevi yapıyorsunuz. Sizler bir dalında bizler başka bir dalda olsak bile aslında hepimiz aynı ağacın dallarıyız. Bu ağacı hep birlikte güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülke bizim. Hepimizin bu ülkeyi gelecek kuşaklara en güzel şekilde aktaracak çalışmalar içerisinde olmamız lazım. Ülkemiz güçlü olursa gelecek nesillerimiz de güçlü bir ülkeye sahip olacaktır. Bu nedenle işbirliği içerisinde yolumuza devam etmeliyiz. Biz her zaman medyanın önerilerini ve eleştirilerini takip etmek ve bu önerileri ile eleştirileri en ince ayrıntısına kadar değerlendirmek durumundayız. Sizlerin Bartın’daki bu birlikteliğinizi memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Kaman Köyü’nde katı atık bertaraf tesisi yapacağız

 

Bartın’da devam eden yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Dirim, “Bartın 26 yıl önce il olmuş. Ancak halen daha çözmemiz gereken bazı sorunlar var. Bu sorunlardan biri de şehir çöplüğü. Biliyorsunuz çöplük İnkumu tepesinde bulunuyor. Her yıl yaz aylarında çöplükte yangın oluyordu. Özellikle İnkumu’na gelen ve burada kalan vatandaşlar bu yangınların oluşturduğu duman ve külden rahatsızlık duyuyordu. Bu sene çöplükte bir yangın yaşanmadı. Belediyeyle bu konuda sürekli irtibat halindeyiz. Yangın çıktığında belediyenin araçları  yeterli gelemeyebiliyordu. Bizlerde üzerimize düşeni yapıp belediyeye bu konuda yardım ediyorduk. Geçen yıl da yardım da bulunduk. Ama şöyle bir durum vardı çöplüğün yamacında çıkan yangınlar sönmüyordu. Bu sene yamaçlara çöp dökümünü engelledik. Üst tarafı kapattık. Şuanda ilçelerden ve köylerden gelen çöplerin hepsi sadece aşağıya dökülüyor. Aşağıya da bir nöbetçi koyduk. Nöbetçi gelen araçlara çöpleri dökecekleri yeri gösteriyor.  Bu yıl sıcakların oldukça yüksek olmasına rağmen ilk kez çöplükte yangın çıkmaması bizlere yapılan bu çalışmanın ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Tabi bu uygulama geçici bir uygulama. Bartın’ın bu konuda sağlıklı biz çözüme yani sağlıklı bir çöp dökme sistemine ve yerine ihtiyacı bulunuyor. Çöplerin sağlıklı bir şekilde depolanması, ayrıştırılması ve katı atıkların da bertaraf edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili de Kaman Köyü’nde katı atık bertaraf tesisi yapacağız. Proje yeniden revize edildi. Biz tesisin yer düzenleme işini gerçekleştirdik. Şuanda da proje onaylanma aşamasına geldi.  Proje onaylandıktan sonra ihalesi yapılacak. Bugünlerde ihalesi gerçekleştirilirse de bu yıl tesis yapılacaktır.” diye konuştu.

 

Mevcut çöplük terk edilecek

 

Çöplük alanının terkinden sonra bölgede bazı çalışmalar yapılacağını söyleyen Vali Dirim, “Katı atık bertaraf tesisi hayata geçip çöp depolanmaya başlandığında mevcut çöplük terk edilecek. Her iki alanda da çalışmalar yapacağız.  Tabi şehir çöplüğü terk edildikten sonra buradaki gazın enerjiye dönüştürülmesiyle ilgili de çalışma yapmamız gerekiyor. Çünkü içinde biyoenerji mevcut. Bu gazı bir şekilde enerjiye dönüştürebiliriz. Aynı zamanda zamanla çöplük alanın üzerini yeşillendirme çalışmaları da başlayacak. Çöpler ayrıştırıldıktan sonra ortaya tabi bir katı atık da çıkıyor. Dünyada bu katı atıklar işi şekilde bertaraf ediliyor. Ya depolanıyor ya da yakılıyor. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çimento fabrikalarıyla bir protokol yaptı. Çimento fabrikaları ilave yatırımlar yaparak bu katı atıkları yakacak üniteler yapıyorlar. Bartın’da da bu konuşa Sanko Çimento Fabrikasıyla görüştük. Mevcut fabrikaya yeni ilave yakma ünitesi yapacaklar. Biz katı atıkları onların istediği standartta presleyeceğiz. Onlar da yakım işlemini gerçekleştirecekler. Bu katı atıklar aynı zamanda onlar içinde bir avantaj. Çünkü kömür yerine alternatif yakıt haline gelecek. Bartın için en önemli gelir kaynağı turizm olacağı için Bartın’ın çevreyle ilgili sorunlarını sağlıklı bir şekilde yürütmesi gerekiyor. Bölgemizin sahip olduğu güzellikleri ekonomiye dönüştürmemiz gerekiyor. Aynı zamanda Bartın’da nitelikli turizme geçmemiz gerekiyor. Hemen yanımızda bulunan Safrabolu’daki turizm işletmecileri bir odayı gecelik 450 TL’ye dahi verebiliyor. Bizim de burada daha nitelikli tesisler oluşturup daha nitelikli turizmi hayata geçirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Bölgemizde cazibe merkezi olacak

 

Bartın’ın doğal güzelliklerinin gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılması gerektiğini vurgulayarak konuşmasını sürdüren Vali Dirim, “Her zaman diyoruz Bartın Ankara’nın denizi diye. Bartın’ın Ankara’nın turizm destinasyonu olarak gelişip güçlenme potansiyeli var. Bizim de bu potansiyelin çıtasını her yıl yükseltmemiz lazım. Önümüzdeki dönemde suyla temas eden köylerimizin kanalizasyon ve arıtmalarını gerçekleştireceğiz. Bu konuda ciddi çevre sorunları yaşıyoruz. Belediyemiz şuanda şehir merkezinin kanalizasyonunu temizliyor. Merkezin tamamı aşağı yukarı arıtmaya bağlandı. Ama Kozcağız, Kumluca, Abdipaşa ve Merkez İlçede Bartın Irmağına kanalizasyon tahliye eden köylerimiz var. Bu köylerde hem kanalizasyon hem paket arıtmayı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu yıl 12 köyümüzde hem kanalizasyon hem paket arıtma yapacağız. Her yıl de bu kapsamda 8 köyümüzde bu çalışmaları gerçekleştirmeye çalışacağız.  Bartın’da önümüzdeki yıllarda 3 tane çok güzel baraj gölü oluşacak. Bu barajların asıl yapılış amacı seli önlemek için ama barajlarla birlikte oluşacak gölleri belki de bölgenin en güzel gölleri olacak. Özellikle Kirazlıkköprü Barajı tamamlandığında ortaya çıkacak olan baraj gölü bu bölgenin en güzel gölü olmaya aday. Çünkü bu göllerin çevresinin tamamı ormanlarla kaplı olacak. Her türlü su sporlarının yapılabileceği alanlar oluşacak. Bartın Irmağı çevresindeki teknelerin birçoğu belki oralara taşınacak ve belki de bu göller Yedi Göllerden daha fazla bölgemizde cazibe merkezi olacak. Bu yüzden bu göllerin çevresini şimdiden planlayıp turizme dönük hale getirmemiz gerekiyor.  Bu planlamaları yaparken ilk başta o göllere çevre köylerden kanalizasyon tahliyesinin önüne geçmemiz gerekiyor. Bunun için İl Özel İdaremizden her yıl önemli bir miktarda bütçe ayıracağız. Aynı zamanda  Büyükkızılkum’u Filyos’a bağlama projemiz var. Bu projeyle hem Filyos Projsiyle entegre olacağız hem de orada yaşayan insanlar bizim turizm noktalarımıza rahatlıkla ulaşabilecek.  Bütün bu turizm potansiyelleri düşünüldüğünde köylerimizde grup yollarımızda ciddi çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu yıl bu çalışmalara başladık. Grup yollarımızı genişletmek ve yollarımızın standardını yükselmek istiyoruz.” dedi. 

 

İnkumu’na yeni bağlantı yolu

 

Vali Dirim İnkumu tatil beldesi hakkında yaptığı açıklamada ise, “İnkumu’nda artık imara açılabilecek bir arsa mevcut değil. Bu nedenle buradaki nüfus bu kadarla sınırlı kalacak gibi görünüyor. Sadece turizmin yoğun olduğu aylarda günü birlik ziyaretçilerden dolayı bir yoğunluk oluşuyor. Tabi İnkumu’nda kışın konaklama  olasılığı ve buranın Bartın’ın bir mahallesi gibi olması da düşüldü. Bunun için bir tünel projesi düşünüldü. 750-800 metrelik bir tünel yapılması gerekiyor.  Ancak bu projenin maliyeti biraz yüksek ve bu maliyeti karşılamak da kolay değil. Biz bu projenin yerine şehir çöplüğünün yan tarafından yeni bir bağlantı yolu yapmayı düşünüyoruz.  Çöplüğün ıslahını gerçekleştirdikten sonra İnkumu’na yeni bir giriş yolu daha yapmak istiyoruz. Mevcut İnkumu yolunu da genişlik olarak duble yol seviyesine çıkarmak istiyoruz. İl Özel İdaremiz ve Bartın Belediyesi bu yol çalışmasını birlikte yapacak.” dedi.

 

2 milyon TL’yi TOKİ 2 Köprüsünde kullanalım istiyoruz

 

TOKİ Köprüsü hakkında da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Dirim, “TOKİ yolu gelişini genişleteceğiz. Orada belediyenin arıtma merkezi var. Merkezin devamında bir tane daha köprü var o köprüyü büyük bir köprü olarak yapacağız. Köprü için yapılan ödeneği orada kullanabiliriz diye düşünüyoruz. Orada küçük bir menfez var onunda büyümesi gerekiyor. Biz Özel İdare olarak arkadan duble yol yaparak geliyoruz. Bu yetmeyecek oraya da bir köprü gerekecek. Onu da Özel İdare olarak yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bartın Irmağı üzerinde tartışılan köprüyü Devlet Su İşleri yapacak. Devlet Su İşleri o köprüyü Bartın Irmağı Islah Projesi kapsamında yapacak.  O büyük bir proje ve köprünün maliyeti ciddi bir maliyet. Köprünün altından trafik geçecek, çok büyük bir yatırım olacak. DSİ Bartın Irmağı Islah Projesi kapsamında projeyi yürütecek. Daha önceki yıllarda köprü için Kalkınma Bakanlığından 2 milyon TL’lik bir ödenek aktarımı olmuş. Bu para Özel İdarede duruyor. Bu 2 milyon TL’yi biz TOKİ 2 köprüsünde kullanalım istiyoruz. TOKİ 1 Bartın Irmağı üzerinde, TOKİ 2’de Gölbucağı tarafında bahsedilen küçük bir köprü var o köprüde kullanalım istiyoruz. Bu konuda teknik olarak Devlet Su İşleri yetkili ve yatırımcı kuruluşta Devlet Su İşleri olacak. İzinleri ve hukuki mekanizma buna göre gelişiyor. İhale buna göre olacak. İhale köprüler içinde olmak suretiyle yapılacak. Bir tanede limana köprü yapılacak. Çok büyük bir köprü var orada açılır kapanır şekilde. O köprüde aynı ihalenin içinde olacak.” diye konuştu.

 

Devlet Su İşleri'nin yüz akı olacak

 

Bartın Irmağı Islah Projesinde belediyenin 80 milyon TL civarında öngörülen kamulaştırma işleminin projenin revize edilmesiyle 20 milyon TL’ye kadar düştüğünü söyleyen Vali Dirim, “Mücavir alan sınırlar içerisinde kamulaştırmayı Belediyenin yapması gerekiyor. Mücavir alan dışındaki kısımları da Devlet Su İşleri yapacak. Bartın Belediyesi de bu işi nasıl yapacak? Nakiti varsa nakit kullanacak, nakit kullanamıyorsa kaynak üretecek. 18 uygulamasıyla arsa üretecek ve o arsaları değerlendirip orada oluşacak rantlarla bunun bir kısmını finanse edebilir. Belediyemiz biraz bütçenin büyük olmasından dolayı çekingen davrandı. Şu anda gelinen noktada proje revize edildi, biraz daha küçüldü. Barajlardan su çıkışlarıyla birlikte debinin biraz daha düşük olacağına yönelik teknik çalışmadan sonra Bartın Irmağının biraz daha daralacağı öngörüsüyle kamulaştırılacak alan azaldı. Belediyemiz şu an üstünden gelebileceğini düşünüyor, ‘tamam’ diyor.  80 milyon lira civarından bir kamulaştırma çıkıyordu. Şu an 20 milyon civarında bir rakama geliyor. Belediyemiz zaten bu rakamı hemen hepsini bir anda ödeyecek değil. Yıllar içerisinde ödeyecek. Projede bir gecikme yok. Baraj inşaatlarının bitmesiyle Devlet Su İşleri burada yapılan çalışmaları taçlandıracak. Bütün çalışmaları gösterecek ve şehre ciddi bir turizm potansiyeli kazandıracak çok önemli bir proje. Barajlar bittikten sonra yürüyecek bu proje. Irmağın çünkü zemininde çalışmalar yapılacak. Zeminde sağlamlaştırma yapılacak, taş döşenecek, yalıtım yapılacak. Irmağın su kaybı ve çamur birikimlerine engel olacak çalışmalarla doğal hayatı geliştirecek çalışmalar yapılacak. Çevresi dik duvarlar üzerine yeşil korkuluklar gibi değil. Yürüyüş alanları var, yüzme için kullanılacak alanlar var. Balıkçılık için kullanılacak alanlar ve çok güzel mesire alanları var.  Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak. Devlet Su İşleri oldu bittiye getirecek şekilde hareket etti ama asıl projeyi Orman ve Su İşleri Bakanımızın çok önem verdiği bir proje. Devlet Su İşleri’nin de yüz akı olacak, buradaki ve bölgedeki tüm çalışmalar vizyonunu gösterecek. Çok önemli bir proje olduğu için iyi yürütülmesi gerekiyor ve olması gereken şekilde de devam ediyor. Herhangi bir gecikme yok.” dedi.

 

Kızılkum Hava Alanı projesi

 

Bartın’a havaalanı konusunda ki bir soruyu da yanıtlayan Vali Dirim, “Havaalanı projemiz güncelliğini koruyor. Şu an için sadece bir öneri. Saltukova Havaalanı ile bölge yoluna devam edemeyecek. Yeni bir çözüm gerekiyor. Yeni çözüm de Bartın’a olabilir. Kızılkum Hava Alanı projesiyle yapılabilir. Filyosla da bağlantısı var. Her şey hayalle başlar.” dedi.

 

FETÖ’den 76 tane firari sanık var

 

Son olarak FETÖ/PDY Terör Örgütü soruşturmaları konusunda açıklamalarda bulunan Vali Dirim, “Resmi dairelerden şu ana kadar örgütle bağlantısı olabilecek kişilerin tamamını tespit ettik. Ama yüzde yüz tespit ettik diyemiyoruz. Türkiye’nin başkan bir ilinde yürütülen soruşturmayla ilgili bilgi geliyor. Bir bakıyorsunuz bizim hiç tahmin etmediğimiz kişilerin bağlantısı çıkıyor. Geçen hafta benzer bir durum jandarmada oldu. FETÖ bağlantısı ile 2 personel hakkında işlem yapıldı. Yargılama esnasında itirafçıların verdiği bilgilerle bağlantılar çözülüyor. Bu uzun soluklu bir şey. Devam edecektir.  Mahkemelerimiz karar vermeye başladı. Teknik bilgileri de vereyim. Şu ana kadar kamu görevinden 294 ihraç var. Bunların dışında göreve iade 80 kişi. 90 kişi görevden el çektirilmiş. Hakkında işlem devam ediyor. Adli işlem olarak da toplam 227 tane tutuklu var. 76 tane firari sanık var. 195 tane adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlar var. Hafta da bir imza atıyorlar. Mahkemelerce 4 tane serbest bırakılan var. 678 kişi ile ilgili adli işlem yapıldı. Gözaltında olan sanık şu an için yok. 678 tane ayrı ayrı dosya var.” dedi.

 

Etiketler: b
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00246
0.002842020-09-22 04:52:58