Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

...

Okunma: 11237

05.03.2018 16:50

kirazlık, kirazlık barajı, kirazlık köprü, baraj, su, valilik, açıklama, valilik, bartın tv, bartın haber, su taşkını, yol, su, yağmur, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da etkili olan sağanak yağmurların ardından Kirazlık Köprü Barajında sular yükseldi. Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Abdipaşa beldesine bağlı üç mahallenin yolu kapandı. Alternatif yolun iyileştirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

 

Bartın’da etkili olan sağanak yağmurların ardından Kirazlık Köprü Barajında sular yükseldi. Kentte metrekareye 2 günde 144 kilogram yağış düşerken Kirazlık Köprü Baraj inşaatı esnasında planlama dâhilinde kamulaştırılarak boşaltılan köylerdeki bazı evler sular altında kaldı. Apdipaşa beldesine bağlı Aşağıdere, Yukarıdere ve Gökmenoğlu mahallelerine giden yol ise sular altında kalınca 3 mahalleye ulaşım alternatif yoldan sağlanabildi. Keson kuyulardaki pompaların su altında kalması sebebiyle de bazı mahallelere su verilemedi.

 

Potbaşı köprüsü kapandı

 

Bölgedeki Akçalı, Kabagöz, Hasanlar, Fırınlı, Sipahiler ve Epçiler köylerine ulaşımı sağlayan Potbaşı mevkindeki köprüde yükselen suların altında kaldı.  Bartın kent merkezinde de ırmak suları taşma noktasına geldi. Irmak kıyılarındaki yürüyüş yollarının sular altında olduğu görüldü.

 

Baraj olmasaydı farklı olabilirdi

 

Irmak güzergahında inceleme yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, "Irmağın denize açılan bölümünde şimdilik bir sıkıntı görünmüyor. Sel suları, rahat rahat denize ulaşabiliyor. Biz belediye olarak teyakkuz halindeyiz. Bütün ekiplerimizi hazır bekletiyoruz. Kirazlık Köprü Barajı tamamlanmasaydı durum daha farklı olabilirdi. Şu an için bir tehlike yok. Hepimize geçmiş olsun" dedi.

 

Valilik açıklama yaptı

 

Baraj sularının yükselmesinin ardından bazı haber sitelerinde asılsız ve doğrulanmadan yapılan haberlere ilişkin Bartın Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada, “İlimizde 03 Mart 2018 tarihinden itibaren etkili olan aşırı yağışlar sonrasında Ulus İlçesi Abdipaşa Beldesinde Kirazlı Köprü Barajı sahasında baraj suyunun yükselmesi nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığına dair gerek ulusal gerekse yerel basında  haberler yer almaktadır. Kirazlı Köprü Barajı sahasında kalan ve  kamulaştırılması yapılıp bedelleri ödenerek boşaltılan evler aşırı yağışlar sonrasında sular altında kalmış dolayısıyla bu alanda herhangi bir mağduriyet yaşanmamış aşırı yağışlar nedeniyle sadece Ulus İlçesi Abdipaşa Beldesi Derecik Mahallesinde geçici süreli elektrik, su ve ulaşım sorunu yaşanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

 

Su sorunu giderildi

 

Açıklamanın devamında kapanan köy yolları için alternatif yol üzerinde iyileştirme çalışmalarının da devam ettiği belirtilere, “Kirazlı Köprü Barajında su seviyesi yükselmiş barajdaki su tahliyesi ise ekiplerce yapılmaya devam etmektedir. Baraj sahasında mevcut yolun su altında kalması nedeniyle alternatif yol olan Çubuklu Köyü Gökmenoğlu mevkii hattı belirlenmiş, ulaşım bu güzergahtan sağlanmaktadır. İl Özel İdaresi ekiplerince söz konusu yolun iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Bölgede güvenlik gerekçesiyle elektrik kesintisi yapılmış olup 04.03.2018 tarihinden itibaren elektrik verilmektedir. DSİ ekiplerince de bölgede su sorunu giderilerek su verilmeye başlanmıştır. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca çalışmalar koordineli bir şekilde devam etmektedir.” denildi.

 

 

Etiketler: kirazlık, kirazlık barajı, kirazlık köprü, baraj, su, valilik, açıklama, valilik, bartın tv, bartın haber, su taşkını, yol, su, yağmur, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.19093
0.191312020-05-30 04:06:34