Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
VALİLİKTEN ÖNEMLİ KARAR

...

Okunma: 3133

15.03.2018 17:21

Facebook'ta Paylaş

Bartın Valiliği Çocuklara  Çakmak, Çakmak Gazı, Bally, Derby Ve Tiner Gibi  İnsan Sağlığına  Zararlı Uçucu Maddelerin  Satışının Yasaklanması Hakkında Karar aldı.

Kararın amacı; Bartın ili sınırları içerisindeki çocukların, insan sağlığına zararlı, bağımlılık yapan hatta ölümle sonuçlanan, sağlık problemlerine sebebiyet veren Çakmak, Çakmak Gazı, Bally, Derby ve Tiner gibi uçucu maddelere erişmesinin önlenmesi, bu maddelerden uzak tutulması ve amacı dışında satışının engellenmesi olduğu belirtildi.

Alınan karar maddeleri şu şekilde sıralandı;


  1.  18 yaş altı Çocuklara Çakmak, Çakmak Gazı ve Türevleri satışı yapılamaz.
  2.   18 yaş altı Çocuklara Bally - Derby türü yapıştırıcı satışı yapılamaz.
  3.   18 yaş altı Çocuklara Boya İnceltici Tiner satışı yapılamaz.
  4.   18 yaş altı Çocuklara satışı yapıldığı tespit edilen (a),(b) ve  (c) Maddelerinde belirtilen Çakmak, Çakmak Gazı, Bally, Derby, Tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu  maddelerle ilgili  idari yönden gerekli işlemler yapıldıktan sonra ele geçen malzemeler, mağdur'un velisi, vasisi veya  kanuni temsilcisine teslim edilir. Adli yönden yapılacak işlemler için Cumhuriyet Başsavcılığından alınacak talimat doğrultusunda hareket edilir.


Cezai Hükümler

 

Madde 7-  6.maddenin (a),(b) ve (c)  bendinde belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 5542 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66.maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. Maddesi ve diğer hükümleri  gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.03252
0.032892020-05-28 17:47:41