Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
VEKİL BANKOĞLU KÖYLÜLERE DESTEK SÖZÜ VERDİ

...

Okunma: 2625

04.08.2018 17:57

aysu bankoğlu, vekil bankoğlu, milletvekili aysu bankoğlu, bartın milletvkeili, chp milletvekili bankoğlu, bankoğlu, aysu, kozcağız, bartın, bartın tv, bartın haber, baraj, şarköy, boğaz mahallesi, yol, baraj inşaatı, yol çalışması, nöbet, nöbet tutan köy
Facebook'ta Paylaş

 

MİLLETVEKİLİ BANKOĞLU KÖYLÜLERİN YERLEŞİM YERİ MÜCADELESİNE DESTEK SÖZÜ

 

Bartın Merkeze bağlı Kozcağız beldesinde yapımı devam eden baraj inşaatı tamamlandığında Şarköy Boğaz Mahallesinde ikamet eden vatandaşların evleri ve arazileri sular altında kalacak. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu bölgeye giderek 35 günü aşkın bir süredir nöbet tutan ve yerleşim yeri taleplerinin karşılanmasını bekleyen köy sakinlerini ziyaret etti. Milletvekili Bankoğlu köy halkı ile görüşmelerde bulunurken talep ve sorunlarını dinlediği köy halkına mücadelelerinin takipçisi olacağına dair söz verdi.

Kozcağız beldesinde yapımı devam eden baraj inşaatı tamamlandığında Şarköy Boğaz Mahallesinin bir kısmı sular altında kalacak ve aynı köyün bir kısmından da yol geçecek. Kozcağız-Kumluca karayolunun da arazilerinin üstünden geçeceğini kaydeden Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri devletten kendilerine yeni bir yerleşim yeri göstermesini bekliyor.

 

850 yıllık tarihe sahip köylerinin baraj nedeniyle sular altında kalacak olmasından dolayı evleri ve arazilerinden uzaklaşmak zorunda kalacak olan köy halkı devletin kendilerine yeni bir yerleşim alanı göstermesi durumunda tüm köy halkı olarak gösterilecek alana yerleşim yapmayı planlıyor.

 

Taleplerini ilgili kurum ve yetkili kişilere iletmelerine karşın olumlu bir yanıt alamadıklarını ifade eden köylüler henüz kamulaştırmanın yapılmadığı bölgedeki yol çalışmalarının devam etmemesi için bir ayı aşkın süredir nöbet tutuyorlar.

 

CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu bölgeye giderek nöbet tutan Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri ile buluştu ve köy halkının taleplerini yerinde dinledi. Köy halkına mücadelelerinde destek sözü veren Milletvekili Bankoğlu, “Devlet tarafından sorunlarının çözülmesini bekleyen Şarköy Boğaz Mahallesi sakinlerinin mücadelelerine destek olmaya geldik. Mücadelelerinin takipçisi olacağız. Bunun sözünü veriyoruz.” dedi.

 

Ziyaretinde köy sakinleri tarafından karşılanan ve köy halkının taleplerini dinleyen CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu burada yaptığı konuşmada,  “Kozcağız’ın Şarköy Boğaz Mahallesinde köy sakinleri 35 günü aşkın süredir eylem yapıyorlar. Kozcağız Barajının yapılması sebebiyle köy sakinleri yerlerinden oluyorlar. Devlet tarafından henüz kamulaştırma kararı çıkmamasına rağmen köy halkının evleri su altında kalacak. Köy halkı devletten kendilerine yerleşim yeri gösterilmesi konusunda talepte bulunuyorlar. Özellikle kadınların önderliğinde köylüler 35 günü aşkın süredir eylemdeler. Devlet tarafından, kamu görevlilerinin ve ilgililerin sorunlarına çözüm olmasını istiyorlar. Bizde onlara destek olamaya geldik. Mücadelelerinin takipçisi olmak için buradan kendilerine söz veriyorum.” dedi.

 

Köy sakinleri de Milletvekili Bankoğlu’na ziyareti ve desteği için teşekkür edip, “Bizler köyümüzden ve ailelerimizden kopmak istemiyoruz. Ailelerimiz ve komşularımızla bir arada yaşamaya devam etmek istiyoruz. Devletten köyümüzün yakınında yer alan Tilki Deresi bölgesinden bize yer göstermesini talep ediyoruz. Arsalarımız bu bölgede olduğu için yerleşim yerimizde burada olsun istiyoruz. İnşallah umutlarımız geri gitmez. Bize öncü olacağınıza inanıyoruz. Bizi sayıp sevdiniz ve ziyaretimize geldiniz. Bizi dinlediniz ve yerleşim yeri talebimiz için verdiğimiz mücadeleye destek sözü verdiniz. Size çok teşekkür ediyor ve sizi çok seviyoruz.” şeklinde konuştular.

 

Milletvekili Bankoğlu Şarköy Boğaz Mahallesi ziyaretinde köy sakinleri ile yaptığı görüşmelerin ardından bölgeden ayrılırken köy sakinlerinin taleplerini ilgili kurum ve bakanlıklara iletmek üzere çalışmalara başlayan Milletvekili Bankoğlu, “Her bir yurttaşımızın talebi bizler için çok değerli. Kozcağız Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri de köylerinin baraj suları altında kalacak olmasından dolayı kendilerine yeni bir yerleşim bölgesi gösterilmesini talep ediyorlar. Asırları aşan komşuluklarını, kültürlerini ve birlikteliklerini kaybetmek istemiyorlar. Kadın-erkek, genç-yaşlı yüzlerce kişi örnek teşkil edebilecek bir birliktelik içinde seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Şarköy Boğaz Mahallesi sakinlerinin taleplerini yerinde dinleyip kendilerine mücadelelerinde destek olacağımın sözünü verdim. Köy halkının taleplerinin karşılanması için görüşme ve girişimlerde bulunacağız. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde dileriz bu güzel insanlara güzel haberler veririz. Bunun için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

 

 

Etiketler: aysu bankoğlu, vekil bankoğlu, milletvekili aysu bankoğlu, bartın milletvkeili, chp milletvekili bankoğlu, bankoğlu, aysu, kozcağız, bartın, bartın tv, bartın haber, baraj, şarköy, boğaz mahallesi, yol, baraj inşaatı, yol çalışması, nöbet, nöbet tutan köy
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.29176
0.292342019-09-20 21:36:38